Zobacz w galerii najpiękniejsze aranżacje z oplątwą ->>

Oplątwa – co to za roślina?

Rośliny tillandsie, inaczej oplątwy, naturalnie znajdziemy w lasach tropikalnych. Są to epifity (czyli samożywne rośliny rosnące na innych roślinach) porastające korę i konary drzew. Coraz częściej możemy spotkać je w domach. Są popularne głównie przez oryginalne różowe kwiaty i brak konieczności sadzenia ich w ziemi.

Oplątwa – odmiany

Wśród oplątw znajdziemy ponad 500 gatunków, jednak tylko niektóre z nich dobrze sprawdzą się w uprawie domowej. Jedną z najpopularniejszych jest tillandsie modra – to ona ma różowo-fioletowe kwiaty. Jest to krótkowieczny gatunek, kwitnie mniej więcej w trzecim roku uprawy, a później zamiera. Równie dużą popularnością cieszy się oplątwa brodaczkowata, nazywana hiszpańskim mchem.

Oplątwa – jak ją hodować?

Hodowlę oplątwy poleca się nawet osobom początkującym. Pielęgnacja poszczególnych odmian nie różni się od siebie. Rośliny nie musimy wkładać rośliny do ziemi, doskonale poradzi sobie ona bez niej. Można uprawiać je w specjalnych szklanych pojemniczkach, stożkach lub na korze z mchem.

Sprawdźcie naszą galerię, aby zobaczyć gdzie jeszcze można hodować oplątwy ->>

Oplątwa wytwarza rynienkowate liście w których gromadzi się woda i dzięki temu poradzi sobie praktycznie w każdym podłożu.

Oplątwa powinna być ustawiona w jasnym miejscu o dużej ilości światła. Nie lubi jednak bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ może dojść do poparzenia liści. Zdecydowanie odporniejsze na słońce są odmiany o srebrzystych liściach. Wybierając parapet na którym chcemy ustawić tillandsię warto kierować się nasłonecznieniem. Odpowiednie dla są parapety okien wystawy wschodniej i północnej. W zimie najlepszy będzie parapet okna skierowanego na południe.

Oplątwa – najlepsza temperatura

Latem oplątwa lubi ciepło – najlepiej 21°C – 24°C, a zimą preferuje dużo niższe temperatury i chłodniejsze miejsca. Temperatura zimą nie powinna spadać poniżej 13°C-14°C. Pamiętajmy, że oplątwa źle znosi przeciągi, dym tytoniowy i inne zanieczyszczenia powietrza. Jeżeli zdecydujemy się na hodowanie jej w ziemi, warto zdecydować się na podłoża żyzne i próchnicze, równie dobry jest torf wymieszany z mchem. Powinniśmy wtedy usypać na dnie donicy warstwę drenażową. Zabezpieczy to pojemnik przed zaleganiem wody.

Oplątwa – podlewanie

Roślina ta uczy nas systematyczności, ponieważ trzeba ją stosunkowo często podlewać(co 2-3 dni). Jeżeli naszą oplątwę uprawiamy na korze, musimy pamiętać o jeszcze częstszym nawadnianiu. Wodę możemy wlewać bezpośrednio między liście. Bardzo ważne jest także zraszanie roślin, również co 2 lub 3 dni. Do obu czynności najlepiej używać deszczówki lub odstanej, miękkiej wody. Możemy również raz w tygodniu zafundować naszej roślince kąpiel wodną, która polega na zanurzeniu jej w wodzie na kilka godzin.

Oplątwa – nawożenie

Oplątwę najlepiej będzie nawozić w okresie od wiosny do końca lata rozcieńczonymi dawkami nawozu dla storczyków. Bardzo ważna jest ochrona przed szkodnikami, które szczególnie niebezpieczne będą w suchych pomieszczeniach. Roślinę warto pod tym kątem profilaktycznie sprawdzać. W przypadku pojawienia się pajęczaków lub owadów zaleca się użyć roztworu z szarego mydła lub ekologicznego preparatu dla roślin pokojowych.

Oplątwa - kiedy należy ją przesadzać?

Oplątwę modrą przesadzamy raz w drugim roku uprawy. Po przekwitnięciu musimy odczekać aż pęd zacznie obumierać i wtedy należy go usunąć. Później będzie można ją odmłodzić poprzez oddzielanie pojawiających się odrostów.