Osy najczęściej spotkać możemy w miastach, ogrodach i lasach. Mają podłużne ciało, czarno-żółte ubarwienie z charakterystycznym zwężeniem między tułowiem, a odwłokiem. Żywią się owadami oraz owocami. Gniazda zakładają najczęściej w ziemi oraz w dziurach w budynkach, w drzewach oraz w dachach. Użądlenie osy nie jest aż tak niebezpieczne jak użądlenie pszczoły, ale jest niezwykle bolesne. Są pożytecznymi owadami, jednak potrafią być uciążliwe. Sprawdźcie jak się ich pozbyć.

Jak odstraszyć osę – domowe sposoby

Zanim postanowimy pozbyć się gniazda os, warto odstraszyć ją domowymi sposobami. Jednym z najpopularniejszych sposobów są olejki zapachowe, które odstraszają osy oraz inne owady. Osy w szczególności nie lubią zapachu olejku goździkowego, olejku z drzewa herbacianego, a także zapachu podgrzewanego octu, cytryny, bazylii, czosnku.

Aby pozbyć się os z ogrodu, możemy przetrzeć meble ogrodowe olejkiem zapachowym. Równie skuteczne będzie postawienie doniczek z ziołami (np. bazylia, majeranek i tymianek) lub ustawienie na stole i parapecie cytryny nabitej świeżymi goździkami.

Osy lubią słodkie potrawy i napoje, dlatego trzeba zawsze zabezpieczać napoje oraz uważać przy jedzeniu.

Osa – jak przepędzić ją z domu?

Gdy osa wleci do domu, nie trzeba od razu panikować. Warto przygotować szklankę oraz kartkę papieru i spokojnie poczekać aż usiądzie ona na twardej powierzchni. Wtedy możemy delikatnie nakryć ją szklanką i wsunąć od dołu kartę.

Użądlenie osy – jak pomagać i zapobiegać?

Osy atakują, aby bronić swojego terytorium. Stają się wtedy niezwykle agresywne. Jeżeli osa zacznie nas atakować, nie można na nią dmuchać i wymachiwać rękami. Samo użądlenie osy jest zdecydowanie bardziej bolesne niż pszczoły, ale jad jest łagodniejszy i rzadziej powoduje alergie.

Jeżeli osy są stałymi bywalcami w ogrodzie, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Zobacz również:

  • Należy unikać chodzenia boso.
  • Zbierając owoce warto robić to bardzo ostrożnie.
  • Jeżeli osy są na pobliskich łąkach i w lesie to warto założyć zakryte buty i przylegające do ciała ubrania.

Jeżeli nie mamy uczulenia na jad pszczoły i osy to użądlenie nie wymaga szczególnego postępowania. Wystarczy miejsce po użądleniu przemyć wodą z mydłem. Można przygotować okład z octu lub cytryny oraz kompres chłodzący. Dobrym rozwiązaniem będzie także nałożenie kremu antyseptycznego.

Jeżeli jednak osa użądli osobę uczuloną, użądli wielokrotnie lub osa użądli w okolicy gardła i ust to konieczna jest pomoc lekarza. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie lub udać się do szpitala.

>>>Sprawdź jak pozbyć się much domowymi sposobami!<<<

Zwalczanie gniazda os – jak robić to bezpiecznie?

Pamiętajmy, że zwalczanie gniazda os jest zabiegiem niebezpiecznym. Źle przeprowadzone usuwanie gniazda może rozdrażnić osy i sprowokować je do ataku. Jeżeli nie mamy pewności czy nam się uda lub jeżeli jesteśmy uczuleni na jad, lepiej zgłosić się do specjalistów.

Osoby, które zdecydują się na zniszczenie gniazda własnoręcznie, powinny być ubrane w ochronny strój z zasłoną na głowę, rękawicami i ściśniętymi nogawkami i rękawami tak, aby owady nie dostały się pod ubranie.

Najlepiej zacząć od zlokalizowania gniazda, można to zrobić obserwując w pogodny dzień gdzie wlatują i wylatują robotnice. Jeżeli nie mamy dostępu do gniazda, można niszczyć je w miejscach w których pojawiają się masowo.

Zanim przystąpimy do usuwania gniazda os:

  1. Do usuwania gniazda najlepiej przystąpić wczesnym rankiem lub w nocy, ponieważ osy są wtedy w stanie spoczynku i jest większe prawdopodobieństwo, że nas nie użądlą.
  2. Musimy pamiętać o ochronnej odzieży zakrywającej głowę, twarz oraz ręce i nogi.
  3. Lepiej unikać latarek i innych skoncentrowanych źródeł światła, ponieważ może to ostrzec i pobudzić osy.
  4. Przystępując do usuwania gniazda upewnijmy się, że zwierzęta domowe oraz inni domownicy, a w szczególności dzieci są w bezpiecznej odległości.

Gniazdo zbudowane w ziemi: gniazdo zbudowane w ziemi najlepiej zalewać wrzącą wodą lub opryskać je owadobójczym preparatem.

Gniazdo zbudowane w dziupli lub na ścianie budynku: gniazdo zbudowane w dziupli, na poddaszu lub na ścianie budynku można zadymiać, np. świecą dymną.

Możemy także użyć specjalnej gaśnicy na szerszenie i osy, która przeznaczona jest do zwalczania owadów na odległość.

Aby pozbyć się gniazda, należy powoli do niego podejść i zakryć je grubym workiem na śmieci. Następnie należy delikatnie odłączyć worek od powierzchni do której jest przymocowane i szczelnie go zamknąć. Następnie należy umieścić worek w szczelnie zamykanym koszu na śmieci z dala od domu.

Jeżeli gniazdo znajduje się w trudno dostępnym miejscu lub nie jesteśmy pewni czy uda nam się je usunąć w bezpieczny sposób, lepiej zadzwonić po straż lub specjalistów.

>>> Sprawdź jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu! <<<

Gniazdo os - jak zapobiegać?

Aby osy nie miały możliwości założenia gniazda i wejścia do domu, warto zamontować moskitiery, a także regularnie uszczelniać pęknięcia i inne miejsca przez które owady mogą wejść do domu.