Bycie osobą o podwyższonej wrażliwości jest dość powszechne - naukowcy szacują, że nawet 20% populacji odczuwa emocje silniej, od pozostałych!

Osoby wysoko wrażliwe - charakterystyka

Przypadłość ta nie jest w żadnym wypadku zaburzeniem, ani chorobą. Tak zbudowany układ nerwowy i jego wyższa wrażliwość to bardziej cecha osobowości. Według definicji wysoko wrażliwe osoby opisywane są jako jednostki silniej reagujące emocjonalnie (psychicznie i fizycznie) na różne bodźce. Nie jest powiedziane, jakim najczęściej typem osobowości są wysoko wrażliwi ludzie. Dotyczy to zarówno ekstra- jak i introwertyków.

Cechy wysoko wrażliwych osób

Wysoko wrażliwe osoby mają cechy, których wiele z nas może pozazdrościć. O czym mowa? Przede wszystkim o:

  • ciekawej, fascynującej osobowości - osoby wysoko wrażliwe są najczęściej kolorowymi ptakami, mają piękne dusze i ciekawe spostrzeżenia. 
  • umiejętności pasjonowania się - brak zainteresowań i pasji to zmora XXI wieku. Osoby wysoko wrażliwe nie mają problemu w angażowanie się w swoje ulubione czynności i głębokie zainteresowanie.
  • pogłębionej analizie problemów - osoby, które przeżywają więcej potrafią też dużo więcej dostrzec. Z tego względu są doskonałymi doradcami i potrafią analizować sytuację na wielu płaszczyznach. 
  • szczerości - osoby wysoko wrażliwe cenią swój czas i czas drugiej strony relacji. Jeżeli coś jest nieprawdziwe, nie tracą czasu na taką znajomość. Ważne są prawdziwe i szczere kontakty międzyludzkie.
  • dokładności i pracowitości - dzięki wysokiej wrażliwości takie osoby znają wagę odpowiedzialności i sumienności, rzetelność jest bardzo ważna. 
  • kreatywności - wspaniała osobowość daje też pole dla wyobraźni i twórczości.

Jak być silną i wysoko wrażliwą osobą?

Wysoko wrażliwe osoby muszą zawsze mieć z tyłu głowy kilka zasad, które pozwolą żyć silnie i pewnie stąpać po ziemi. 

  1. Stres to wróg. Dla osoby wysoko wrażliwej - jeszcze groźniejszy. Pogłębione odczuwanie powoduje, że nerwowe sytuacje są częstsze i bardziej intensywne. Warto nauczyć się go opanowywać. Pomoże tu medytacja i trening uważności
  2. Osoba wysoko wrażliwa musi pamiętać, że nie wszystko, co się dzieje wokół jest w nią wymierzone. Pamiętajmy, że nie każdy zna wagę wypowiadanych słów i zdecydowanie nie wszyscy tak dobrze rozumieją emocje. Wysoka wrażliwość generuje przewrażliwienie - należy więc zawsze mieć z tyłu głowy, że większość ludzi nie działa w złej woli!
  3. Podwyższona wrażliwość wymaga, by się sobą bardziej opiekować. By być codziennie silnym i zdeterminowanym do działania należy o siebie dbać - fizycznie i psychicznie. Dobra książka, muzyczny seans, krótki trening - to idealne rozwiązania.

Wysoko wrażliwe dzieci 

Układ nerwowy wysoko wrażliwych dzieci także jest mocno wyczulony na bodźce. Jako rodzic starajmy się zniwelować ilość czynników działających na naszą pociechę. Nauczmy się także rozpoznawać, kiedy maluch jest już zmęczony otaczającym go światem. Jeżeli zaczyna się szybciej denerwować, nie może się skupić, a emocje biorą górę, to znak, że warto postawić na wspólne wyciszenie. Starajmy się także być dobrym, cierpliwym nauczycielem dla naszego dziecka. Wysoka wrażliwość skłania malucha do zamartwiania się i zbytniej analizy odbieranego świata. 

Przeczytaj też:

Jaka praca dla osób wysoko wrażliwych?

Pracą idealną dla osób o podwyższonej wrażliwości będzie ta związana z pasjami i zainteresowaniami. Osoby wysoko wrażliwe są często bardzo kreatywni i twórczy, nie mają też problemu z kontaktami międzyludzkimi, dopóki nie są zbyt przytłaczające. Obok zawodów artystycznych osoby wysoko wrażliwe mogą postawić na własny biznes i samozatrudnienie. Bycie szefem dla samego siebie, gdy jest się wymagającym, sumiennym i pracowitym nie jest złym pomysłem. :)