Karnawał 2022 – kiedy się kończy?

Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego carnevale i z łacińskiego carnem levāre, co oznacza "mięso usuwać". Obie nazwy nawiązują do pożegnania się z mięsem na czas wielkiego postu. Zwyczaje związane z karnawałem od zawsze wiążą się tańcami i zabawą. Największym balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro, który rozpoczyna się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwa przez pięć dni aż do środy nad ranem. W Polsce zazwyczaj ostatnie bale karnawałowe organizowane są w ostatnią sobotę karnawału. 

Za początek karnawału uznajemy 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli i trwa on aż do wtorku, przed Środą Popielcową. Warto pamiętać, że jest to data ruchoma, ponieważ wiąże się z Wielkanocą, która też jest świętem ruchomym. W tym roku karnawał kończy się we wtorek 1 marca i właśnie wtedy wypadają Ostatki 2022.

Tłusty Czwartek – kiedy wypada w 2022 roku?

Ostatni tydzień karnawału rozpoczyna się od tłustego czwartku, który w tym roku wypadnie 24 lutego. Oznacza to, że ostatnia karnawałowa sobota wypada 26 lutego.
Więcej o tłustym czwartku przeczytacie tutaj ->>

Ostatki – co to za święto?

Ostatki czy też zapusty to święto oznaczające ostatnie dni karnawału. Zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą we wtorek, w przeddzień Środy Popielcowej. We wtorek wypadający w tym roku 1 marca, w ostatni dzień karnawału w Polsce wypada „śledzik”. Jest to ostatni dzień zabawy i objadania się tłustymi potrawami bez wyrzutów sumienia.
W polskiej tradycji ostatnie trzy dni znane są jako mięsopusty. Nazwa nawiązuje do objadania się mięsem, które następnie znikało ze stołów nawet na cały post. Pod koniec wtorkowych zabaw (najczęściej przed północą) podawany był podkurek – lekki posiłek, składający się głównie z jaj, mleka i śledzi, będący przejściem od tłustych do postnych potraw. W innych regionach podkurka zastąpił śledzik, symbol chudego jedzenia i postu.
Kiedyś tego dnia gospodyni starannie czyściła patelnię i wieszała ją na widocznym miejscu, żeby wszyscy widzieli, że w trakcie postu nie będzie smażenia na tłuszczu.

Ostatki – kiedy wypadają?

Ostatki wypadają 1 marca, w przeddzień Środy Popielcowej, która rozpoczyna okres wielkiego postu. Powinniśmy przez ten okres powstrzymać się od hucznej zabawy i obżarstwa.

Potrawy na Ostatki

W ostatki jak i w tracie naszego śledzika jemy w zasadzie wszystko co jest tłuste i wysokokaloryczne. Jeżeli szukacie inspiracji, jakiego śledzia przygotować polecamy nasze przepisy na śledzia cytrynowego oraz na śledzie ze śliwką, żurawiną i orzechami.