Artykuł promocyjny

O ile czasem przyjemnie jest posiedzieć przy blasku ognia na biwaku i oderwać się od rzeczywistości, o tyle już nasza frustracja nie zna granic, gdy wykonujemy codzienne czynności domowe, a nagle dostawa prądu zostaje przerwana, np. z powodu awarii sieci. Oświetlenie sprawia, że możemy być nadal aktywni po zapadnięciu zmroku, zapewnia nam komfort i bezpieczeństwo. Poza tak zwanym oświetleniem podstawowym, często w naszych domach pojawia się oświetlenie pomocnicze, jak np. lampki nocne, kinkiety, lampy podłogowe i wiele innych. Jest jeszcze jeden ważny typ oświetlenia, na który warto zwrócić uwagę – oświetlenie meblowe. Jakie pełni funkcje? Czy oświetlenie mebli jest jedynie niepotrzebną ozdobą, czy też stanowi bardzo praktyczny dodatek? Dowiedz się już teraz!


Oświetlenie meblowe LED – zbędne czy funkcjonalne?
Już na wstępie warto rozwiać wszelkie wątpliwości – oświetlenie mebli jest bardzo praktycznym dodatkiem, a dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszy, i zdecydowanie najważniejszy, jest taki, że dzięki dodatkowemu oświetleniu zapewniasz sobie bezpieczeństwo. Mowa tutaj przede wszystkim o takim źródle światła jakoświetlenie mebli kuchennych. To znajdujące się pod szafkami ma za zadanie doświetlać zarówno blat, kuchenkę czy zlewozmywak. Dzięki temu, że określona przestrzeń jest doświetlona, a co za tym idzie, bardziej widoczna, przygotowywanie posiłków, szczególnie z wykorzystaniem ostrych akcesoriów, staje się znacznie bezpieczniejsze.
Oświetlenie takie gwarantuje również niesamowitą wygodę. Sprawdza się ono niezawodnie w czasie przygotowywania bardziej precyzyjnych potraw, jak np. tort lub tartinki, kiedy starasz się, aby były one stworzone z zachowaniem szczególnej staranności i estetyki.
Nie możesz zapomnieć też o tym, że oświetlenie meblowe tworzy w kuchni przyjemną atmosferę. Jeśli posiadasz w kuchennym wnętrzu np. stolik czy ławę, przy których jadasz posiłki, lubisz wypić filiżankę porannej kawy lub rozkoszować się aromatyczną herbatą przed zaśnięciem, zamiast włączać „duże” światło, możesz się zrelaksować przy stonowanym, przytulnym oświetleniu płynącym spod szafek
Meble kuchenne to oczywiście nie jedyne meble, w których możesz zastosować oświetlenie meblowe. Równie doskonale sprawdzi się ono w garderobie bądź dużej szafie przesuwnej, a także w mniejszych szafkach i półkach, np. w pokoju dziecięcym czy w łazience. Dzięki niemu o wiele łatwiej odnaleźć wiele przedmiotów znajdujących się we wnętrzu szafy czy półek.

Oświetlenie LED do mebli – jakie?

Materiał własny - Salony Agata

Coraz większą popularność zyskują taśmy LED. Obecnie znajdziesz na rynku całe mnóstwo modeli i kolorów. Posiadają one samoprzylepne podłoże, są bardzo elastyczne i możesz je ciąć, aby uzyskać pożądaną długość. Standardowa taśma ma długość 5 metrów, choć istnieją też krótsze i dłuższe. Wybierając taśmę, zwróć uwagę na to, ile energii pobiera, jakie jest zagęszczenie diod oraz jaką klasą szczelności się cechuje.
Oświetlenie meblowe w postaci taśm ledowych jest wyjątkowo wygodne w użyciu. Możesz zastosować je tam, gdzie nie zawsze istnieje możliwość montażu innego rodzaju oświetlenia. Jeśli chcesz doświetlić taśmą blat kuchenny i tym podobne newralgiczne miejsca o charakterze roboczym, musisz sięgnąć o taśmę, która świeci dość intensywnie. Na mniejszą moc świecenia możesz postawić w przypadku, gdy oświetlenie ma pełnić rolę typowo dekoracyjną.
Montaż taśmy jest stosunkowo prosty. Możesz kupić ją w zestawie z listwą maskującą, zasilaczem i sterownikiem. Taśma doskonale sprawdzi się we wszystkich wyżej wymienionych lokalizacjach, tj. zarówno w szafkach kuchennych i pod nimi, w szafach i półkach. W zależności od doboru mocy, będzie pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną lub dodatkowo użytkową.

Materiał własny - Salony Agata

Jeszcze innym, równie ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są halogeny meblowe LED oraz listwy LED do mebli. Podobnie jak taśmę, można je zamontować pod szafkami lub w ich wnętrzu, choć są nieco bardziej kłopotliwe i czasochłonne w montażu. Niemniej, już zaledwie jeden halogen dobrej jakości w zupełności wystarczy, aby dostatecznie mocno doświetlić aż metr blatu.
Oświetlenie meblowe, niezależnie od tego, na który rodzaj się zdecydujesz, to naprawdę funkcjonalny dodatek, dlatego warto w nie zainwestować. Poza tym, że może ułatwić wykonywanie wielu czynności i uczynić je bezpieczniejszymi, stanowi również interesującą ozdobę wnętrza.