Wytypowanie koloru roku to coroczna inicjatywa Instytutu Pantone'a, zajmującego się m.in. prognozowaniem kolorystycznych trendów. W tym roku wybór padł na Greenery - niezwykle świeży, energetyzujący odcień zieleni, który przywołuje na myśl pierwsze dni wiosny i stopniową regenerację natury po długiej zimie.

pantone-greenery
Pantone.com

Za tą symboliczną selekcją odcieni stoi jednak coś więcej niż tylko określenie, jakie kolory będą modne w najbliższych sezonach. Kolor roku jest odpowiedzią na globalne zmiany społeczne i kulturowe, mające swoje odzwierciedlenie w naszym otoczeniu. Tegoroczny wybór jest podyktowany staraniami o to, by coraz lepiej dbać o naturalne środowisko i na nowo nauczyć się żyć z nim w harmonii. Greenery symbolizuje nowy początek i odbudowanie więzi z naturą, którego od dawna poszukujemy. 

patternbank
Zdjęcie: Pattern Bank

Orzeźwiająca zieleń została już dostrzeżona podczas pokazów kolekcji na nadchodzący sezon (m.in. Gucci, Dsquared2 czy Miu Miu). Sprawdziliśmy też, że doskonale radzi sobie we wnętrzach - nie tylko w formie akcentów, ale również jako barwa dominująca. Zwłaszcza, że jest świetnym tłem dla coraz większych (a często także egzotycznych) roślin doniczkowych, które już na dobre zamieszkały z nami pod jednym dachem. Zacieranie granicy między tym co na zewnątrz, a tym co w środku, nadal jest na topie.

zielone-wnętrze
The English Room

Z czym łączyć kolor roku?

Jasna, promienna zieleń Greenery to bardzo naturalny odcień, który świetnie łączy się z wieloma barwami. We wnętrzach sprawdzi się w otoczeniu bieli i drewna oraz stonowanej palety tzw. kolorów ziemi. Dobrze komponuje się też z pastelami (w tym z poprzednimi kolorami roku: Rose Quartz i Serenity), zgaszonymi kolorami w stylu vintage, czy bardziej wyrazistymi, soczystymi odcieniami z palety Rev It Up. W codziennych stylizacjach Greenery najłatwiej ograć za pomocą dodatków, lub postawić na wzorzyste tkaniny z zielonym akcentem. 

Greenery – najmodniejszy spośród ślubnych trendów

Od kilku sezonów zieleń święci triumfy również na ślubnym kobiercu. Moda na śluby w stylu rustykalnym lub boho przywróciła ten kolor na salony. Zieleń to kluczowy komponent bukietów, wianków, dekoracji stołu oraz sali, a motywy florystyczne to najmodniejszy sposób na ozdobienie zaproszeń czy winietek. A jeśli planujecie plener ślubny, to najlepiej zrealizować go... w otoczeniu zieleni, na łonie natury.\

bukiet-ślubny
Shutterstock

--

Kolor roku 2017 - zobacz więcej inspiracji ->>>>