Skóra to jeden z najdelikatniejszych narządów, łącznik naszego świata wewnętrznego ze światem zewnętrznym. Jest odbiciem jakości naszego życia. Dlatego musimy pamiętać, że ma ona wielu wrogów, którzy niekorzystanie oddziałują na jej wygląd i zdrowie, a których sami nieświadomie „wpuszczamy” do naszego organizmu. Warto ich poznać, bo tylko wówczas będziemy w stanie skutecznie się przed nimi chronić. 

Wróg nr 1 - promieniowanie słoneczne

Jednym z największych wrogów skóry jest promieniowanie słoneczne. Jego nadmierne oddziaływanie na ten delikatny narząd może powodować poparzenia, przebarwienia, a nawet zmiany nowotworowe. Słońce sprawia, że nasza skóra nabiera pięknej opalenizny, jednak to nic innego, jak reakcja obronna skóry na przenikanie groźnych, zawartych w promieniowaniu słonecznym promieni UVA I UVB. Te pierwsze mają zdolność przenikania przez chmury, szkło oraz naskórek, przez który docierają do głębokich warstw nazywanych skórą właściwą, a ich działanie jest widoczne dopiero po latach. Te drugie oddziałują na skórę natychmiastowo, powodując poparzenia i wywołując alergię. Niestety nie wszyscy jesteśmy świadomi, że promieniowanie słoneczne zagraża nam nie tylko latem, ale dzieje się to przez cały rok. To ono w największym stopniu przyczynia się do fotostarzenia się skóry. Proces ten powoduje spowolnioną produkcję kolagenu, przez co z wiekiem (ale znacznie szybciej niż w procesie naturalnego starzenia się) skóra staje się mniej jędrna, elastyczna, a na jej powierzchni tworzą się liczne zmarszczki, plamy i posłoneczne przebarwienia.

Wróg nr 2 - dym papierosowy

Czynnikiem zewnętrznym, który negatywnie oddziałuje na skórę jest także dym papierosowy. To trująca mieszanka substancji chemicznych i smołowatych, takich jak uzależniająca nikotyna, metale ciężkie czy węglowodory aromatyczne. Oprócz nich w papierosie obecny jest aceton, czyli trujący rozpuszczalnik oraz metanol, czyli trujący alkohol, a także tlenek węgla, który jest odpowiedzialny za niedotlenienie. Jaki wpływ substancje te mają na powłokę naszego organizmu? Nieodwracalnie niszczą skórę, przyczyniając się do przyspieszenia procesu jej starzenia nawet o kilka lat. Staje się ona żółta, przesuszona, pomarszczona, mało sprężysta i zupełnie pozbawiona blasku. W trakcie palenia wytwarza się bardzo duża liczba wolnych rodników, które są podstawowym wrogiem naszej skóry. Osoby mające styczność z tego typu używkami są znacznie bardziej narażone na trądzik. Trzeba wiedzieć, że długotrwałe palenie zmieni naszą twarz na całe życie.

Zobacz też: 15 sposobów, by rzucić palenie na dobre >>>

Wróg nr 3 - smog

Powietrze, którym oddychamy niestety mało ma wspólnego ze świeżością, o której często mówimy w jego kontekście. Główną tego przyczyną jest unosząca się nad miastami „chmura” szkodliwych zanieczyszczeń, typu pył PM10 czy tlenek siarki i azotu, nazywana smogiem. Zawarte w niej niewidoczne cząsteczki mają zdolność wnikania do głębokich warstw naskórka, powodując w nim liczne, negatywne zmiany. Nasza skóra niestety nie jest w stanie sama się przed nimi obronić. Co się z nią dzieje w wyniku ich oddziaływania? Traci odporność i jest bardziej podatna na infekcje  i alergie. Mogą pojawić się na niej przebarwienia, której do tej pory były utożsamiane jedynie ze skutkiem ubocznym opalania, a proces jej starzenia może znacznie przyspieszyć. Zanieczyszczenie powietrza widocznie zaburzają naturalne procesy jej odnowy i regeneracji.

Jak chronić się przed tymi czynnikami?

Po pierwsze: stosuj filtry UV

Najlepiej SPF 50 lub minimum 30. Kremy z filtrem powinny być stosowane niezależnie od pory roku oraz pogody, gdyż promienie UVA oraz światło widzialne i podczerwone szkodzą skórze nawet w pochmurne dni i zimą. Nie wystarczy tez jednorazowe nałożenie kosmetyków z filtrem – aplikację trzeba powtórzyć jeszcze kilka razy w ciągu dnia, w zależności od tego, jak wysoki filtr stosujesz.

Zadziałaj dietą

Jedząc odpowiednie produkty możesz znacznie spowolnić lub opóźnić procesy starzenia się skóry. W twojej diecie powinny się znaleźć m.in.:

  • Kwasy omega-3, które znajdziemy w orzechach, oleju rybnym, nasionach lnu, pestkach dyni czy oleju rzepakowym
  • Witaminy B6 i B12 - te pierwsze zawiera m.in. kasza gryczana, czerwona papryka, ziemniaki; te drugie znajdziemy w mięsie, rybach, mleku i produktach mlecznych.
  • Witamina C - jej największą zawartość znajdziemy w owocach czarnej porzeczki, aceroli i camu camu, a także w owocach dzikiej róży, rokitniku, natce pietruszki 
  • Witamina E - zawierają ją nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy laskowe i migdały
  • Kiszonki
  • Kurkumina.

Zobacz też: 13 produktów, dzięki którym zachowasz młody wygląd >>>

Stosuj maski antysmogowe i filtry oczyszczające powietrze

Mogą znacząco zminimalizować szkodliwe działanie smogu na nasze zdrowie i skórę. Zwróć jednak szczególną uwagę na rodzaj filtru. Niestety, większość dostępnych na rynku produktów nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed szkodliwymi substancjami gazowymi (np. spalinami samochodowymi), a wbudowane w nie filtry jedynie pochłaniają - a nie eliminują ze swej powierzchni zanieczyszczenia. Skuteczna ochrona antysmogowa jest możliwa tylko przy filtrach węglowych lub HEPA. Oprócz tego, maska antysmogowa powinna mieć też specjalną warstwę neutralizującą szkodliwe związki, wirusy i chorobotwórcze bakterie.

Używaj kosmetyków ochronnych

Jeżeli zależy nam na o ochronie skóry twarzy to warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji skóry narażonej na działanie promieni UV, smogu czy właśnie dymu papierosowego - np. linię Pollution anti marki FLOSLEK. Można je stosować w połączeniu z innymi kosmetykami do pielęgnacji, a także pod makijaż. Dzięki temu osoby, które zmagają się na przykład z cerą naczynkową, nie muszą rezygnować z dotychczasowych preparatów.

Zrezygnuj z używek

Alkohol, a już tym bardziej papierosy, powinny się znaleźć na cenzurowanym. Nie tylko ze względu na stan twojej skóry - ale przede wszystkim z uwagi na zdrowie. Sprawdź, co ci grozi, jeśli nie rzucisz palenia >>>

--

Źródło: mat. prasowe Floslek

--

Zobacz też: Jak chronić się przed smogiem? >>>