Często kupując nowe ubranie odcinamy metki, bo nam przeszkadzają, nie sprawdzając symboli. To błąd, bo dzięki tym oznaczeniom wiemy jak prawidłowo dbać o daną rzecz i cieszyć się nią przez wiele lat!

Zobaczcie co oznaczają poszczególne symbole na metkach ubrań

Nie pierz
Ubrania oznakowane w ten sposób nie mogą być prane. Mogą być nieodporne na jakikolwiek kontakt z wodą lub być nieodpowiednie do prania w domowej pralce ze względu na swój rozmiar.

 

Zobacz:

Jak dbać o wełniany sweter? ->>

Pranie ręczne
Pierz ręcznie w wodzie o temperaturze od 30° C do 40° C, w zależności od wymagań określonych dla danego wyrobu. Najpierw rozpuść detergent w dużej ilości wody. Pozwól tkaninie zamoczyć się w roztworze, a następnie zacznij prać. Działanie mechaniczne powinno polegać na wyciskaniu, nie trzyj, nie rozciągaj i nie wykręcaj. Następnie dobrze wypłucz ubranie, ostrożnie wyciśnij nadmierną ilość wody i strzepnij ubranie, aby odzyskało swój kształt. Nie pozwól kolorowym i delikatnym tekstyliom długo leżeć w mokrym stanie.


Delikatne pranie w 30° C
Cykl prania odpowiedni dla ciemnych ubrań wykonanych z bawełny, włókien poliestrowych lub mieszanych, itp. Wybierz odpowiedni program.

 

Zobacz również:

Zobacz też:

Jak prać codzienną bieliznę? Nie popełniaj tych 5 błędów! ->>

Pranie kolorowe w 40° C
Cykl prania odpowiedni dla ciemnych ubrań wykonanych z bawełny, włókien poliestrowych lub mieszanych, itp.

 


Pranie kolorowe w 60° C
Kolorowe tekstylia, które nie mogą być prane w temperaturze powyżej 60° C, np. bawełna, poliester, tkaniny mieszane.

 


Pranie w temperaturze powyżej 95° C
Tekstylia np. z bawełny lub lnu, białe, odpowiednie do prania w wysokiej temperaturze, farbowane lub z nadrukami. Napełnij bęben pralki w max. dopuszczalnym stopniu. Nastaw odpowiedni program (normalny cykl prania). Uciążliwe plamy zapierz przed praniem w pralce.

 


Delikatne pranie w 30° C
Dla tekstyliów  np. z modalu, wiskozy, włókien poliakrylowych, poliestrowych i poliamidowych. Ogranicz napełnienie bębna. Wybierz odpowiedni program. Nie wiruj lub nastaw krótkie wirowanie, aby zminimalizować ryzyko pogniecenia.

 


Delikatne pranie w 40° C
Delikatne tekstylia, np. z modalu, wiskozy, włókien poliakrylowych, poliestrowych i poliamidowych. Ogranicz napełnienie bębna. Wybierz odpowiedni program. Zapierz przed praniem w pralce tylko wtedy, jeśli tekstylia są mocno zabrudzone. Nie wiruj lub nastaw krótkie wirowanie, aby zminimalizować ryzyko pogniecenia.

 

Pranie kolorowe w 60° C
Pranie kolorowe ze szczególną ostrożnością: zmniejsz ilość prania. Bęben nie może być napełniony więcej niż w 2/3 pojemności. Wybierz odpowiedni program (pranie delikatne). Zapierz przed praniem w pralce tylko wtedy, jeśli tekstylia są mocno zabrudzone. Unikaj wirowania lub nastaw krótkie wirowanie, aby zminimalizować ryzyko pogniecenia.

 

Delikatne pranie w 30° C
Cykl prania odpowiedni dla ciemnych ubrań wykonanych z bawełny, włókien poliestrowych lub mieszanych, itp. Wybierz odpowiedni program.

 


Delikatne pranie w 40° C
Dla tekstyliów takich jak z wełny, którą można prać w pralce. Pranie ze znacznym ograniczeniem mechanicznego oddziaływania na tekstylia. Znacznie ogranicz napełnienie bębna. Bęben nie może być wypełniony bardziej niż w 1/3 pojemności. Wybierz odpowiedni program prania.

 


Nie prasować
Prasowanie może spowodować nieodwracalne zmiany.

 


Prasować przy maksymalnej temperaturze żelazka 110 °C
Odpowiada nastawieniu poliakryl, poliamid (nylon), wiskoza; jeśli to konieczne, błyszczące lub wrażliwe na nacisk ubrania powinny być prasowane przez ściereczkę lub przewrócone na drugą stronę. Używać żelazka na parę ze szczególną ostrożnością (z reguły prasować bez pary). Nie deformować.

 

Prasować przy maksymalnej temperaturze żelazka 150 °C
Odpowiada nastawieniu \"wełna, jedwab, poliester/wiskoza\"; prasuj przez lekko zwilżoną ściereczkę. Można używać żelazka na parę. Unikać mocnego nacisku. Nie deformować.

 

Prasować przy maksymalnej temperaturze żelazka 200 °C
Odpowiada nastawieniu \"bawełna/len\"; prasuj z użyciem pary, jeśli to konieczne - dodatkowo zwilż pranie; błyszczące lub wrażliwe na nacisk ubrania powinny być prasowane przez ściereczkę lub przewrócone na drugą stronę. Można używać żelazka na parę.

 

Nie suszyć w suszarce bębnowej
Tekstylia nieodpowiednie do suszenia w suszarce bębnowej.

 


Delikatny proces suszenia
Wymaga szczególnej ostrożności podczas suszenia w suszarce bębnowej. Wybierz delikatny program suszenia ze zredukowaną temperaturą oraz czasem suszenia.

 

Normalny proces suszenia
Można suszyć w suszarce przy zwykłym załadowaniu.

 

 

Suszyć na płasko


Nie prać chemicznie
Nie oddawać do profesjonalnego prania chemicznego - Nie stosować odplamiaczy, które zawierają rozpuszczalnik

 


Profesjonalne pranie chemiczne w perchlorowanym etylenie, węglowodorach (benzynie ciężkiej):
Delikatny proces prania z rygorystycznym ograniczeniem wilgotności i/lub tarcia mechanicznego i/lub temperatury - Powszechnie dostępne odplamiacze na bazie rozpuszczalnika mogą być stosowane w ograniczony sposób. Zalecane jest uprzednie wykonanie testu na niewidocznej części ubrania.

 

Nie prać na mokro

 

 


Nie wybielać
Przekreślony trójkąt oznacza, że wybielanie jest niedozwolone. Używaj tylko detergentów bez wybielacza.

 


Każde wybielanie jest dozwolone
Pusty trójkąt oznacza dopuszczalność użycia chlorowych i tlenowych wybielaczy.

 


Stosować tylko wybielacze tlenowe bez dodatku chloru