Pająki możemy spotkać praktycznie wszędzie. W Polsce żyje aż 820 gatunków tych małych stworzeń. Nie są one dla nas niebezpieczne, chociaż trudno znaleźć osobę, która na widok pająka czuje ekscytację i radość. W polskich domach możemy spotkać dwa rodzaje pająków. Pierwszym z nich jest kątnik, który ma gruby odwłok i w całej okazałości osiąga około 5 centymetrów. Najczęściej spotkamy go w piwnicy i innych wilgotnych pomieszczeniach. Drugim gatunkiem jest nasosznik trzęś. Blady, o długich odnóżach. Odwiedzają nas także, mylone z pająkami, kosarze. Mają długie, chude nogi oraz małe tułowie i należą do pajęczaków.  Co zrobić, aby wizyty pająków się skończyły? Jak pozbyć się ich domowymi sposobami? Sprawdźcie!

Pająki w domu – porządek i czystość

Najważniejszym i podstawowym krokiem do pozbycia się pająków jest utrzymywanie czystości. Brud, kurz, okruszki czy psujące się owoce i warzywa przyciągają przeróżne insekty, a te przyciągają pająki. Jeżeli zadbamy, aby w domu nie było much, muszek owocówek i mrówek to tym samym pozbawimy pająków jedzenia i będą musiały przenieść się, aby znaleźć je gdzieś indziej.

Co odstrasza pająki?

Jednym ze skutecznych sposobów na odstraszanie pająków do wejścia do domu, na przykład przez okna jest zamontowanie moskitiery. Innym sposobem jest ustawienie na parapecie roślin, które odstraszają pająki. Najlepiej w tym celu sprawdzi się lawenda i mięta. Co jeszcze odstraszy pająki?

>>> Sprawdź co oznacza sen o pająku <<<

Domowe sposoby na pająki:

Olejki eteryczne: Możemy użyć olejków o odstraszających zapachach (np. o zapachu mięty, lawendy, drzewa herbacianego)  w miejscach, które szczególnie narażone są na obecność pająków. Wystarczy kilka kropel olejku, woda i spryskiwacz.

Woda i ocet:  Roztwór wody i octu zadziała podobnie jak ten z olejkami eterycznymi, jednak nie będzie pachniał aż tak przyjemnie.

Sok z cytryny: Z soku z cytryny możemy skorzystać na dwa sposoby. Pierwszym jest wymieszanie go z wodą i spryskanie nim miejsc w których pająki mogą się pojawić. Drugim sposobem jest wysmarowanie framug okien i progów drzwi sokiem, który nie pozostawi po sobie śladu, a będzie drażniący i odstraszający dla pająków.

Żołędzie i kasztany: Żołędzie i kasztany wytwarzają drażniący dla pająków zapach, dlatego warto rozłożyć je na parapecie oraz w miejscach, w których pojawiają się pajęczyny.

Koty: Pająki to dla kotów mały przysmak, którym najpierw mogą się pobawić.

Elektryczne odstraszacze: Elektryczne odstraszacze to bardzo popularna metoda walki z pająkami. Do prądu podłączamy niewielką kostkę emitującą ultradźwięki, które wywołując ból u owadów i popychają je do ucieczki. Urządzenie to będzie skuteczne jeżeli będzie stale podłączone do prądu.

Chemiczne preparaty: Jeżeli domowe sposoby zawiodły, można skorzystać z preparatów do zwalczania pająków. Działają one owadobójczo, a więc uśmiercają niepożądane insekty.

Sprawdź też: