Zrób listę

Dwa tygodnie przed wyjazdem spisz to, co będzie ci niezbędne. Przede wszystkim wpisz na listę przyjmowane leki, ładowarkę oraz dokumenty. Listę stwórz najlepiej w telefonie, wtedy zawsze będziesz miała ją przy sobie i mogła uzupełniać, gdy coś ci wpadnie do głowy. Dzięki temu pakowanie będzie mniej chaotyczne i unikniesz stresującego przeświadczenia, że nie o wszystkim pamiętałaś.

Bagaż podręczny

W bagażu podręcznym spakuj dokumenty, portfel, cenny sprzęt typu telefon, aparat, podręczne kosmetyki, chusteczki odświeżające, okulary i coś do przekąszenia.

Bądź praktyczna

Rozłóż na podłodze lub łóżku ubrania i buty, które chcesz wziąć ze sobą, i sprawdź, czy do siebie pasują. Podpowiedź: jedna góra powinna pasować do co najmniej trzech dołów, i odwrotnie. Ale już sweter czy kurtka – do wszystkich ubrań. Pamiętaj, że sukienka zajmuje mniej miejsca niż bluzka i spódnica, a ubiera cię od stóp do głów.

Pakuj tematycznie

Dobrym sposobem jest pakowanie oddzielnie bluzek, spodni, czy bielizny. Wszystko pakuj do oddzielnych toreb/reklamówek, które łatwo ułożyć w walizce i żadne ubranie nie rozsypie się w czasie podróży. Na miejscu będzie Ci łatwo znaleźć odpowiednią rzecz i ułożyć w szafie. Mamy też większą gwarancję, że gdy coś jednak się rozleje w bagażu, nasze ubrania będą bezpiecznie i czyste.

Zwróć uwagę na materiały

Unikaj ubrań z ciężkich materiałów. Postaw na przewiewne, z lekkiej wiskozy i bawełny – ich zaletą jest to, że szybko schną. Zamiast wełnianego swetra weź lekki polar.

Jakie buty?

To pytanie spędza sen z powiek niejednej z nas. Przede wszystkim musisz się zabezpieczyć przed zmianą pogody, czasem trzeba wziąć pod uwagę chłodniejsze wieczory. Kalosze są ciężkie i tylko na deszcz, lepiej wziąć sneakersy, najlepiej ze skóry – możesz włożyć je na podróż (w bagażu zajmują dużo miejsca). Na gorące dni sprawdzą się gumowe klapki, sandały, a na wieczór baletki.

My mamy swoje ulubione buty, bez których nie ruszamy się na wakacje. To sandały crocs. Są lekkie, bardzo wygodne, ładne, a do tego można w nich śmiało wejść do morza, rzeki czy kałuży!

Kosmetyki w wersji mini

Duże, nieporęczne butle szamponu, odżywki do włosów czy żelu pod prysznic lepiej, żeby zostały w domu. Zaopatrz się w kilka małych opakowań i przelej do nich płyny. A jeszcze bardziej praktyczne i ekonomiczne są kosmetyki w saszetkach. Dobrym pomysłem jest zbieranie próbek z gazet.

Oddzielne kosmetyczki na leki, kosmetyki i produkty do opalania

Dzięki temu łatwo znajdziesz potrzebna rzecz. Być może leki nie będą Ci potrzebne przez cały wyjazd, więc mogą spokojnie leżeć w kosmetyczce w szafie.

Odpowiednie ułożenie

Najcięższe i najsztywniejsze rzeczy układaj na dole walizki i im lżejsze rzeczy, tym wyżej. Dzięki temu nic się nie zgniecie, a obciążona od dołu walizka będzie stabilniejsza i łatwiejsza do prowadzenia. Ważne też, by wypełniać ściśle każdą przestrzeń, wtedy jest pewność, że nic nie będzie się przemieszczać po walizce a co za tym idzie, nic się nie zniczy, nie rozleje, nie pogniecie.

Jaką walizkę wybrać?

Gdy lecisz samolotem lub jedziesz pociągiem, bardzo ważna jest waga bagażu. Dlatego pusta walizka powinna być maksymalnie lekka, ale też odporna na zgniatanie i pękanie. Te cechy mają walizki z tkanin lub polipropylenu. Najlepsze kółka są z kauczuku – ciche i bardzo wytrzymałe. I ważne, żeby były 4 a nie 2, wtedy walizkę łatwiej się prowadzi. Warto też zwrócić uwagę na oryginalny kolor lub wzór na walizce. Dużo łatwiej wypatrzeć ją później na taśmie z bagażami i nie pomylić z inną.