Zmora wszystkich uczniów

"Pan Tadeusz". Był zmorą wszystkich uczniów. Trudny do przeczytania  – no bo  jak przebrnąć przez dwanaście ksiąg napisanych trzynastozgłoskowcem i zrozumieć,  gdy ma się 12-13 lat! To prawie niewykonalne. Coś nam kołacze  po głowach a to o dworze w Soplicowie, o zajeździe na Litwie (podobno ostatnim!),  o szlachcie, która głównie pije i politykuje, o Telimenie zaatakowanej przez mrówki, księdzu Robaku, który okazuje się watażką Jackiem Soplicą i umiera, o Tadeuszu, który romansuje z i z ciotką, i z dziewczynką, o Asesorze i Rejencie spierającymi się o walory swoich psów. Pamiętamy "Pana Tadeusza" z lektury i  szkolnych lekcji, ale czy rzeczywiście go znamy? Nie!

zdjecie: materiały prasowe

"Pan Tadeusz"? Zabawny, dowcipny, rubaszny i bardzo aktualny!

Piotr Cieplak,reżyser uznany pokusił się o rzecz niebywałą. Z okazji 250-lecia Teatru Narodowego, przez kilka miesięcy, z całym zespołem teatru uprawiał czytanie narodowego poematu. Księga po księdze, słowo po słowie. I stał się cud - już po I księdze "Gospodarstwo" publiczność oszalała – na każde odczytywanie kolejne księgi do gmachu Narodowego nadciągały tłumy. Każda księga zgromadziła nadkomplety. Bo nagle okazało się, że Mickiewicz napisał opowieść –  i to  wierszem trzynastozgłoskowym! – bardzo zabawną, dowcipną, momentami seksualną i rubaszną,  ale też ironiczną, wciągającą, a co najważniejsze: żywą  i nad wyraz aktualną. Ileż rzeczy  dowiadujemy się z tej lektury o nas jako  narodzie. I ten mickiewiczowski język, który  nie zestarzał się ani trochę!

Dlatego polecam – jeśli nie możecie poświęcić 6 wieczorów, poświęćcie "Panu Tadeuszowi" choć jeden. Zaręczam: warto, a przeżycia - bezcenne!

Fot. Tomasz Urbanek/East News

 

Na scenie cały zespół sceny narodowej, m.in.: Narrator – Anna Seniuk/Jan Englert, Sędzia - Jerzy Radziwiłłowicz, Ksiądz Robak – Mariusz Bonaszewski, Telimena Dominika Kluźniak/Ewa Konstancja Bułhak, Hrabia – Przemysław Stippa,  Zosia – Wiktoria Gorodeckaja, Rejent – Grzegorz Małecki, Asesor – Marcin Hycnar. 

Grany od 20 maja do 25 maja, codziennie godz. 19