Kąpiel parowa, potocznie nazywana „parówką” jest znana na całym świecie od wielu lat, jednak dopiero niedawno zaczęła wracać do łask. Zabieg ten z łatwością możemy przeprowadzić w domu, wystarczy nam garnek, ciepła woda i ręcznik. Jak przeprowadzić kąpiel parową i jakich skutków możemy oczekiwać? Sprawdźcie!

Kąpiel parowa – efekty

Wprowadzając kąpiel parową do naszej pielęgnacji możemy spodziewać się kilku efektów:

  • Skóra będzie oczyszczona, ponieważ para wodna otwiera pory.
  • Pozbędziemy się zaskórników i zanieczyszczeń.
  • Poprawimy krążenie krwi, dzięki czemu dotlenimy, ożywimy i nawilżymy skórę.
  • Odzyskamy naturalny blask.
  • Skóra będzie wyglądała na młodszą i bardziej wypoczętą, a my będziemy odprężone.
  • Usuniemy nadmiar sebum.

Zalet jest naprawdę wiele, dlatego warto spróbować kąpieli parowej. Ewentualne negatywne skutki mogą pojawić się w chwili, gdy powtarzamy zabieg zbyt często, czyli będziemy go robić częściej niż raz w tygodniu. Może dojść wtedy do osłabienia bariery ochronnej oraz do podrażnienia skóry. 

Sauna twarzy – jak ulepszyć zabieg?

Dodając do domowej sauny olejki eteryczne i zioła możemy poprawić działanie i skuteczność. Co warto dodawać do parówki?

Rumianek: łagodzi stany zapalne

Rozmaryn: zmniejszy ilość wydzielanego sebum, wyjątkowo polecane osobom z tłustą cerą

Olejek lawendowy: nawilży suchą skórę

Zobacz również:

Olejek z eukaliptusa: zadziała jak lecznicza inhalacja

Olejek pomarańczowy: doda energii

Olejek z drzewa herbacianego: pomoże w walce z trądzikiem i wypryskami

Olejek różany: poprawi wygląd skóry dojrzałej

Parówka na twarz – jak przeprowadzać?

Cały zabieg musimy rozpocząć od dokładnego demakijażu twarzy. Po demakijażu myjemy twarz i osuszamy ją czystym ręcznikiem. Demakijaż jest bardzo ważnym punktem, ponieważ ciepła para wodna rozszerza pory i sprawia, że makijaż wraz z zanieczyszczeniami zostanie wchłonięty przez skórę.

Gotujemy w garnku 1 litr wody. Gdy woda się zagotuje odstawiamy garnek na stół. Pochylamy się nad nim w bezpiecznej odległości, tak aby się nie poparzyć (około 40 cm), przykrywamy głowę ręcznikiem i czekamy. Długość zabiegu zależy od tego, jaki mamy typ skóry. Osoby z suchą skórą powinny korzystać z sauny na twarz maksymalnie 5 minut, a osoby z cerą trądzikową mogą korzystać z zabiegu do 15 minut.

Jeżeli korzystasz z sauny twarzy regularnie, możesz zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do tego zabiegu. Działa ono na podobnej zasadzie jak garnek z gorącą wodą.

Do zabiegu skóra będzie nawilżona, a pory będą wyraźnie rozszerzone. Możemy wykorzystać ten moment na pielęgnację! Używając kremu lub serum będziemy mieć pewność, że produkt dobrze się wchłonie.

Parówka na twarz – komu może zaszkodzić?

Z zabiegu sauny dla twarzy powinny zrezygnować osoby z pękającymi naczynkami. Osoby z trądzikiem przed zabiegiem powinny skontaktować się z dermatologiem.