Jaki kolor paznokci pasuje do czerwonej sukienki?

Stylizacja paznokci to spora przyjemność i szansa na pełniejszą ekspresję własnej osobowości. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej kobiet w każdym wieku decyduje się inwestować w nią niemało czasu i środków finansowych, byle tylko osiągnąć wymarzony efekt. Kiedy jednak znajdujemy się na początku tej drogi, pilnie potrzebujemy przynajmniej kilku kluczowych wskazówek. Wbrew pozorom, udane połączenie kolorystyczne paznokci ze strojem nie należy bowiem do zadań najprostszych.

Dobry przykład stanowi czerwona sukienka, czyli - wydawałoby się - dość oczywisty element wyposażenia kobiecej szafy. Każda z nas pragnie mieć zawsze pod ręką przynajmniej jedną kreację w kolorze czerwieni, wiedząc, że jakakolwiek inna barwa nie posiada podobnej mocy podkreślania kobiecych atutów. Nieuchronnie pojawia się przy tej okazji wątpliwość, jak powinny wyglądać paznokcie asystujące czerwonej "kiecce". Czy istnieją tu sztywne, uświęcone niepisanym zwyczajem zasady, czy też możemy sobie pozwolić na absolutną dowolność?

Najkrótsza odpowiedź brzmi: to zależy. Od konkretnej okazji, naszych relacji z otoczeniem, a także oczywiście od charakteru samej sukienki. Poszczególne modele różnią się przecież krojem, fasonem i przeznaczeniem. Czerwonej kreacji wieczorowej nie ma sensu porównywać ze zwiewną sukienką na lato, a ta z kolei ma się nijak do stroju, jaki włożymy na siebie w zwykły dzień pracy biurowej. Najważniejsze będzie więc wyczucie chwili oraz świadomość norm panujących w danym środowisku.

Manicure do czerwonej sukienki

Czerwona sukienka kojarzy się wielu paniom przede wszystkim z doniosłymi wydarzeniami w przestrzeni prywatnej i zawodowej. Będzie więc bardzo pożądana wszędzie tam, gdzie króluje elegancja i dobry styl. Krój takiej sukni bywa odważny bądź niezwykle prosty, w zależności od okoliczności, które skłoniły nas do jej włożenia. Wszelkie dodatki (takie jak buty, torebka, biżuteria) powinna zaś cechować pewna doza minimalizmu, ponieważ sama barwa sukienki już wystarczająco mocno wyróżnia nas z tłumu. Zbyt dużo ozdobnych elementów wprowadziłoby do stylizacji wrażenie chaosu. Należy je zatem dobierać dyskretnie, trzymając się najlepiej klasycznej czerni.

Tutaj pojawia się jednak pytanie: co z paznokciami? Eleganckie wieczorowe kreacje stwarzają czasami pokusę, aby nieco w tym zakresie zaszaleć. Prawda jest jednak taka, że w przypadku strojów wizytowych mniej znaczy zazwyczaj więcej. Nasze paznokcie powinny zatem oczywiście wyglądać na zadbane i wypielęgnowane, ale nie ma potrzeby eksponować ich w stylizacji w sposób nadmierny. Wrażenie przepychu niekoniecznie idzie bowiem w parze z powagą uroczystości, w jakiej przyszło nam uczestniczyć. Przy takiej okazji idealnie sprawdzą się kolory jednolite i spokojne, jak czarny albo bordowy. Nie będą one przesadnie absorbowały spojrzeń innych gości, lecz zarazem zapewnią nam poczucie pełnej kontroli nad własnym wizerunkiem.

Ponadto warto zwrócić szczególną uwagę na jeszcze jeden niezwykle istotny aspekt zagadnienia: wygląd samych paznokci. Jeśli są one długie, warto pociągnąć je lakierem o kolorze neutralnym: beżowym, cielistym albo nawet po prostu bezbarwnym (blondynki mogą dołączyć do tego zestawienia czystą biel). Odważniejsze tonacje - zwłaszcza czerwień! - kojarzą się niektórym ludziom na długich paznokciach wręcz wulgarnie.

Z kolei paznokcie krótkie świetnie przyjmą wspomnianą już wcześniej czerń czy bordo. Kolory te nadadzą im charakteru i wyrazistości, nie wywołując przy tym wrażenia przesadnej ekstrawagancji.

Przepych będzie natomiast mile widziany podczas uroczystości weselnej. Paznokcie na wesele do czerwonej sukienki także mogą być utrzymane w krwistoczerwonej tonacji, dobrze byłoby je jednak uatrakcyjnić na przykład za pomocą drobinek złota. Akurat w przypadku wesela taka stylizacja nie ma w sobie nic niewłaściwego. Przeciwnie: świadczy o starannych przygotowaniach do imprezy, a więc również o szacunku dla nowożeńców.

Hybrydy do czerwonej sukienki

Lakiery hybrydowe podbijają od kilku lat polski rynek kosmetyczny. Różnorodność ich producentów i dostępnych kolorów przyprawia o zawrót głowy, ale każda kobieta zainteresowana tym sektorem usług posiada z pewnością swoje ulubione marki oraz odcienie. Co oczywiście nie przeszkadza jej oddawać się od czasu do czasu rozmaitym eksperymentom.

Dlaczego jednak hybrydy zyskały na świecie aż taką popularność? Źródeł ich fenomenu można by wymienić przynajmniej kilka. Lakiery te posiadają szereg niekwestionowanych zalet:

- są odporne na uszkodzenia (nie dają odprysków, trudno je porysować),

- zapewniają wysoki połysk i naturalny wygląd,

- przy prawidłowym stosowaniu nie niszczą paznokci,

- nie zasychają w buteleczce.

Które hybrydy okażą się najbardziej wskazane w zestawieniu z czerwoną sukienką? Wiele zależy oczywiście od kontekstu sytuacyjnego, ale można pokrótce wskazać kilka widocznych trendów. Do pracy w biurze najlepiej dobierać kolory niemal niewidoczne, cieliste, i wykorzystywać je przy wykonywaniu np. dyskretnego manicure'u w stylu francuskim. Z kolei przed wakacyjnym podziwianiem zabytków (albo nawet zażywaniem kąpieli słonecznych na plaży) możemy sobie pozwolić na nutkę szaleństwa. Zniewalający efekt ombre, zabawne naklejki wodne albo paznokcie panterka - otwierające się przed nami warianty stylizacyjne wydają się niemal nieograniczone.