Pchły, które najczęściej są w naszym otoczeniu to pchły ludzkie, kocie i psie. Przeciętnie mają one od 2 do 3 milimetrów i są brązowo czerwone. Ugryzienie pchły przypominają ugryzienia komara, chociaż nie puchnie w ten sam sposób. Czerwone punkty swędzą nawet do 5 dni od ukąszenia. Sprawdźcie jak się ich pozbyć!

Pchła – domowe sposoby na pchły zwierzęce

Te sposoby na pchły zadziałają równie dobrze na pchły psie jak i kocie. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie kilku metod, aby mieć pewność, że pchły znikną tak szybko jak się pojawiły.

Olejek eteryczny: pchły nie lubią zapachów olejków eterycznych, np. lawendowego, cytrusowego, herbacianego czy cedrowego.

Sól: możecie rozsypać sól do której pchły przyczepią się i wysuszą.

Kąpiel: umycie naszego czworonoga pozwoli na częściowe lub całkowite pozbycie się pcheł. Przed kąpielą warto pokryć szamponem uszy i szyje zwierzęcia, aby pchły nie znalazły w nich schronienia.

Ocet: możemy użyć octu przy kąpieli zwierzaka. Polewając sierść szklanką octu (pomijając głowę!) będziemy mieć pewność, że pozbędziemy się pcheł. Przy tym korku trzeba uważać, aby nie podrażnić skóry pupila i nie wywołać u niego wymiotów.

Metalowy grzebień: możemy wyczesać nim naszego pupila, na przykład mocząc go w occie. Wyczeszemy w ten sposób szkodników.

Pranie legowiska: pranie legowiska, koców i zabawek w wysokiej temperaturze to obowiązkowy krok, ponieważ w ten sposób pozbędziecie się jaj, które pchły mogły po sobie zostawić.

Odkurzanie: przynajmniej raz w tygodniu warto odkurzyć cały dom z szczególnym uwzględnieniem miejsc w których przebywa pies lub kot. Worek po odkurzaniu należy wynieść z domu, aby pchły nie mogły wrócić. Rurę od odkurzacza warto przeczyścić mydłem i ciepłą wodą.

Trociny cedrowe: możemy rozsypać trociny cedrowe na posłaniu naszego pupila. Zapach cedru skutecznie odstraszy pchły.

Pchła – domowe sposoby na pchły ludzkie

Jak pozbyć się pcheł ludzkich z domu? Mamy na to kilka sposobów:

Porządki: podobnie jak przy pchłach zwierzęcych, warto rozpocząć od odkurzania całego mieszkania. Nie możemy przy tym zapomnieć o trudno dostępnych zakamarkach. Ogólnie w domu powinna panować czystość, aby pchły nie miały się gdzie ukryć.

Ocet: Do kąpieli warto dodać łyżkę octu, np. jabłkowego. Jest to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów walki z pchłami.

Cytryna: możemy z niej przygotować domowy środek na pchły, ponieważ zapach cytrusów skutecznie odstrasza insekty. Gotujemy litr wody i dodajemy do niej pokrojoną, świeżą cytrynę. Gdy woda się zagotuje, zdejmujemy ją z ognia i zostawiamy na noc. Następnego dnia przelewamy mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i pryskamy nią dywan, legowisko zwierząt, a nawet nasze łóżko.

Piołun: jest to lecznicza roślina, którą możemy ususzyć i w niewielkiej torebeczce umieścić w pobliżu naszego łóżka jak i legowiska naszego czworonoga.