Pękające pięty to nie tylko problem estetyczny. Defekt kosmetyczny może z czasem stać się źródłem poważniejszych problemów. Pęknięcia mogą z czasem przerodzić się w szczeliny, a jeśli staną się głębokie i sięgną aż skóry właściwej, mogą krwawić i ropieć, a wtedy pięty bolą przy każdym kroku. Poprzez uszkodzony naskórek mogą również przenikać bakterie i wirusy, a stąd już prosta droga do zakażenia. Dlaczego pięty pękają? I jak dbać o stopy, by uniknąć tego problemu w przyszłości? Zapytałyśmy o to ekspertkę, Sylwię Śląskiewicz - podologa z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Pękające pięty przyczyny

Przyczyny powstawania pękających pięt są bardzo różne. Może to być np. nadwaga, deformacje kostne czy niedobory witaminy A. Za pęknięcia często odpowiadają też choroby, takie jak łuszczyca, RZS albo niedoczynność tarczycy. Przyczyną powstawania pękających pięt może być także źle dopasowane obuwie, noszenie skarpetek ze sztucznych włókien czy nieodpowiednia pielęgnacja (głównie nadmierne usuwanie naskórka). - W stopach nie ma gruczołów łojowych, co oznacza, że skóra nie może naturalnie się natłuszczać - mówi Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica. - Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja stóp. Inaczej skóra traci swoją elastyczność, staje się podatna na przesuszenia i powstawanie pęknięć. Jak dodaje, pękające pięty należy leczyć stopniowo. Warto najpierw udać się do specjalisty, aby ustalić przyczynę powstania pęknięć i postarać się wyeliminować niekorzystne czynniki.

Pękające pięty: jak temu zapobiec?

Po pierwsze: bezpieczne usuwanie naskórka

Przede wszystkim trzeba to robić delikatnie. Najlepiej zacząć od kąpieli z olejkami natłuszczającymi, które zmiękczą zrogowaciały naskórek i ułatwią jego usuwanie. Następnie zrób peeling, a dopiero potem przejdź do ścierania. Jeśli korzystasz z tarki, pamiętaj, aby ścierać naskórek na sucho. Często jesteśmy nadgorliwi i trzemy skórę do czerwoności, co jest później przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia, a nawet powstawania ran. Odradzamy też korzystanie z pumeksów, które są tylko siedliskiem bakterii. 

Staranne dobieranie preparatów

Częstym błędem jest stosowanie tego samego kremu do stóp i reszty ciała. Niestety skóra stóp ma inną budowę, dlatego tak ważne jest dobieranie odpowiednich preparatów. - Wybierajmy preparaty zawierające naturalne tłuszcze oraz mocznik - mówi podolog FootMedica. - Te substancje świetnie wspierają regenerację skóry i odbudowę jej naturalnego płaszcza wodno-lipidowego. Innymi słowy, sprawiają, że skóra jest gładka i zdrowa.

Pedicure podologiczny  

Dobrym rozwiązaniem jest też wybranie się na pedicure u podologa. Zdecydowanie różni się on od tego wykonywanego w gabinetach kosmetycznych. Podczas takiego zabiegu podolog za pomocą specjalistycznych narzędzi usuwa wszelkie zmiany, np. zrogowaciały naskórek, odciski, pękające pięty, a następnie wmasowuje specjalistyczne preparaty na bazie naturalnych składników.

Sposób na pękające pięty - zabieg u podologa

Problem pękających pięt podczas wizyt u podologa eliminowany jest stopniowo. Podczas pierwszej wizyty usuwany jest mechanicznie nadmiernie narastający martwy naskórek. Tym samym minimalizowane są szczeliny i pęknięcia,  które końcowo są wygładzane, tak by nie zostawiać nierówności skórnych. Podolog korzysta z profesjonalnych i sterylnych narzędzi, takich jak skalpel i dłuto oraz narzędzia ścierne. Końcowym etapem jest wykonanie opatrunku z maścią regenerująca lub, jeśli zachodzi potrzeba i pęknięcia są głębokie, przy pomocy preparatów przeznaczonych do gojenia ran. Należy również zabezpieczyć pięty materiałami odciążającymi, co umożliwi pełną regeneracja tego miejsca. W zależności od zaawansowania problemu, konieczne może być więcej wizyt.

--

Na podstawie konsultacji i materiałów prasowych FootMedica Klinika Zdrowej Stopy.