Petunie - odmiany

Znanych jest ok. 40 gatunków petunii Petunia, które na naturalnych stanowiskach występują wyłącznie w ciepłych rejonach Ameryki Południowej.

Barwne piękności od czerwca aż do pierwszych przymrozków ukwiecają balkony, tarasy i rabaty. Najczęściej są to odmiany petunii ogrodowej P. x hybrida, uprawianej u nas jako roślina jednoroczna. To mieszaniec pochodzący głównie od P. axillaris i P. violaceae, wyhodowany pod koniec XIX wieku. Niepospolita uroda petunii błyskawicznie podbiła serca ogrodników i hodowców, którzy prześcigali się w tworzeniu wciąż nowych, zaskakujących odmian. Dziś nie sposób ich już zliczyć, a wciąż powstają nowe! Cechy wspólne dla wszystkich petunii to lepkie, szorstkie owłosienie pokrywające całą roślinę, charakterystyczny zapach i kielichowate kwiaty. Poza tym petunie zachwycają fenomenalną różnorodnością pokrojów oraz kolorów, kształtów i wielkością kwiatów. Z tego powodu w połowie XX wieku została opracowana klasyfikacja dzieląca petunie ogrodowe pod względem typu wzrostu na trzy główne kategorie. Grupa Nana skupia odmiany rabatowe, o zwartym, wyprostowanym pokroju i krótkich pędach osiągających najwyżej 40 cm długości, m.in. z serii Bravo, Fantasy i Nana Compacta. Do grupy Media należą rośliny o pędach częściowo zwisających, długości 40-80 cm, m.in z serii Supertunia, Veranda, Crazytunia i Wave. Ostatnia grupa – Pendula to petunie o pędach mogących osiągnąć nawet ponad metr długości, popularnie zwanych surfiniami. Te są idealne do wiszących pojemników.

Petunie - pielęgnacja

Nie toleruje przesychania Petunia najobficiej kwitnie na słonecznych stanowiskach. W miejscach ocienionych kwiaty pojawiają się później i są znacznie mniej liczne. Ziemia w doniczce nie może przeschnąć, dlatego w czasie upałów podlewajmy rośliny dwa razy dziennie, rano i późnym popołudniem. Roślina lubi lekko kwaśne podłoże oraz częste dokarmianie nawozem wieloskładnikowym wzbogaconym w mikroelementy. Większość odmian wymaga regularnego usuwania przekwitających kwiatów, choć pojawiają się już odmiany „samooczyszczające”. Na balkonie najlepiej sadzić je w połowie maja.

Petunie odmiany - różna wielkość kwiatów

Poszczególne odmiany odróżnia m.in. wielkość kwiatów. Te z podgrupy Vulgaris mają średnicę do 7 cm, Grandiflora od 7 do 11 cm, natomiast Superbissima jeszcze większe. Istnieją też formy pełnokwiatowe, czyli Plena, takie jak ‘Bicola F2’, a także o postrzępionych brzegach, z podgrupy fimbriata, jak np. ‘Fimbriata Karkulka’. Kolorystyka obejmuje wszystkie barwy tęczy od bieli aż po czerń. Kielichy mogą wyróżniać ozdobne paski, jak u ‘Red Star’, barwne obrzeżenie, m.in. u ‘Frost Blue’, żyłki (seria Mirage), kropki, np. u ‘Night Sky’, a także serduszka w przypadku serii ‘Amore’.

Petunie - warto wiedzieć

MINIPETUNIE, czyli Petchoa, to świetna ozdoba, np. stołu na balkonie. Takie okazy są efektem krzyżówki petunii i kalibrachoi, stąd ich nazwa: Petchoa. Cechuje je zwarty, wzniosłopłożący pokrój, niski wzrost oraz stosunkowo duże kwiaty w żywych kolorach. Warto dać im szansę w tym sezonie, bo wyglądają przepięknie.

Zobacz też:

Zobacz również:

Surfinia - pielęgnacja, odmiany, rozmnażanie ->>
Choroby pelargonii: dlaczego żółkną, czerwienieją, usychają? ->>

Artykuł pochodzi z magazynu Ogrodnicze ABC