Czy to prawda, że latem burze występują szczególnie często?

Burze występują od maja do sierpnia, najczęściej w lipcu. W sumie w Polsce rejestruje się w tym okresie około dwóch do trzech milionów uderzeń pioruna.

Skąd biorą się letnie burze?

Aby latem mogły wystąpić burze, powietrze w pobliżu ziemi musi być jednocześnie ciepłe i wilgotne. Ma to początek późną wiosną, kiedy słońce zaczyna mocniej ogrzewać ziemię. To wtedy, wilgotne powietrze znajdujące się blisko ziemi unosi się, tworząc chmury kondensacyjne, które mogą osiągnąć wysokość nawet ponad dziesięciu kilometrów.

Ile waży chmura burzowa?

Mała chmura burzowa, której podstawie dwa kilometry kwadratowe i znajduje się na wysokości 10 kilometrów, ma objętość 20 miliardów metrów sześciennych. Zakładając, że każdy metr sześcienny chmury zawiera średnio 10 gramów wody, otrzymujemy 200 miliardów gramów, czyli 200.000 litrów wody.

Dla porównania: w pełni załadowany Airbus A380 ma masę startową 590 ton. Tak więc, mała chmura burzowa waży tyle, co 340 w pełni załadowane duże samoloty. Nawiasem mówiąc, odpowiada to około 33.000 słoniom afrykańskim.

Dlaczego podczas burzy występują błyskawice?

Gdy chmura wyrośnie bardzo wysoko, narażona jest na bardzo silne wiatry. Powodują one, że krople wody i kryształy lodu wirują w chmurze, zderzają się i ocierają o siebie. To powoduje, że ich ładunki elektryczne oddzielają się od siebie.

Zazwyczaj dolna część chmury burzowej jest ujemna, a górna, podobnie jak ziemia, jest naładowana dodatnio. Te różnice w ładunku są kompensowane przez ogromną iskrę elektryczną, czyli błyskawicę.

A skąd bierze się grzmot?

Podczas błysku, w ułamku sekundy generowane jest ogromne ciepło, do 30.000 stopni Celsjusza. W rezultacie powietrze nagrzewa się i rozszerza wybuchowo - ogromny huk. Im bliżej miejsca uderzenia pioruna się znajdujemy, tym głośniej, ale i krócej słyszymy dźwięk grzmotu. Huk gromu odbieramy jako łomot lub dudnienie.

Zobacz również:

Błyskawice i grzmoty mogą być również wykorzystywane do określenia odległości od burzy. Jeśli dzieli je około 6 sekund, błysk wystąpił w odległości około 2 km. Nawiasem mówiąc, nie ma błyskawic bez grzmotu, ponieważ błyskawice natychmiast generują grzmot. Jeśli nie słyszymy uderzenia pioruna, to po prostu dlatego, że burza jest zbyt daleko.

źródło: Pogoda & Radar, Aplikacja pogodowa