Pieniążek nazywany także rośliną naleśnikową i UFO swoją nazwę zawdzięcza okrągłym, płaskim liściom przypominającym talerze lub monety. Już kiedyś cieszyła się ogromną popularnością, można było ją spotkać na parapetach w szkołach i budynkach użyteczności publicznej. Później została zapomniana, a teraz wraca do nas i naszych domów ze zdwojoną siłą.

Pieniążek – skąd pochodzi pilea?

Pilea peperomioides pochodzi z Chin, dokładniej z prowincji Junnan. Po raz pierwszy została zabrana w 1906 roku przez George'a Forresta jednak swoją popularność w Europie zawdzięcza norweskiemu misjonarzowi Agnarowi Espergenowi. Pierwsze publikacje o roślinie pojawiły się dopiero w 1984 roku.

Pieniążek – wygląd

Pieniążek to niewielka roślina osiągająca zwykle do 30 cm wysokości. Jeżeli ma dobre warunki, może wytwarzać okrągłe liście o średnicy dochodzącej nawet do 10 cm. Ma drobne, niepozorne kwiaty zebrane na długich, luźnych pędach kwiatowych. Jeżeli roślina owocuje to uwalnia nasiona gwałtownie i na duże odległości, co jednak rzadko zdarza się przy uprawie doniczkowej.

Pieniążek – jak go pielęgnować?

Roślina najlepiej rośnie w miejscach jasnych, o dużej ilości rozproszonego światła. Możemy ustawić go na parapecie od strony wschodniej lub północnej. W pomieszczeniach z oknem od strony zachodniej lub południowej lepiej uprawiać pieniążka w pewnej odległości od słońca. Pilea nie lubi przeciągów i jest to jeden z najczęstszych powodów gubienia przez nią liści.

Najlepszą ziemią dla pieniążka będzie uniwersalna lub dla kwiatów wymieszana z piaskiem w proporcji 3:1. Warto dno wysypać warstwą drenażową np. ze żwiru, rozbitej cegły lub keramzytu.

Najoptymalniejszą temperaturą dla pieniążka jest temperatura pokojowa, chociaż zimą woli niższą w granicach 15-18°C.

Pieniążka nie trzeba namiętnie nawozić, chociaż można raz lub dwa razy do roku (najlepiej w sezonie wiosenno-letnim) wspomóc ją uniwersalnym nawozem.

Zobacz również:

Pieniążek – podlewanie

Podlewanie to chyba najważniejsza zasada przy pielęgnacji pieniążka. Nie można przesadzić z podlewaniem. Pieniążek lepiej poradzi sobie z delikatnym przesuszeniem niż z nadmiarem wody. Warto częściowo nawadnianie zastąpić zraszaniem.

Pieniążek – przesadzanie

Pieniążka należy zasadzić niezbyt wielkiej donicy, najlepiej precyzyjnie dobranej do wielkości rośliny. Warto przesadzać go co kilka sezonów, ponieważ może go to pobudzić do dalszego wzrostu. Przy przesadzaniu należy dobrze opłukać korzenie pod bieżącą wodą i następnie delikatnie osuszyć je papierowym ręcznikiem. Doniczkę wypełniamy ziemią do 1/3 wysokości, wstawiamy sadzonkę i dosypujemy równomiernie ziemię ze wszystkich stron.

Aby uzyskać ładną i równomiernie rozłożoną koronę z liści, warto regularnie obracać donicę. Dodatkowo warto co jakiś czas przetrzeć listki wilgotną szmatką, aby pozbyć się z nich nadmiaru kurzu.

Pieniążek – rozmnażanie

Przekazywanie sobie odciętych pędów wśród członków rodziny i przyjaciół jest bardzo modne. Ma to być symbol dzielenia się szczęściem i dobrobytem z ludźmi, którzy są dla nas ważni.

Rozmnażanie pieniążka jest niezwykle proste i możemy to zrobić na dwa sposoby. Najbardziej oczywistym jest wykorzystywanie małych roślinek, które powstają wokół łodygi pieniążka. Są one połączone z ziemią systemem korzeniowym i wymagają ostrożnego odcięcia ostrym nożem, najlepiej 1-2 cm poniżej powierzchni podłoża. Sadzonkę wkładamy na kilka dni do szklanki z wodą i później sadzimy ją w doniczce.

Drugim sposobem rozmnażania pieniążka jest za pomocą sadzonek pędowych odciętych bezpośrednio od łodygi rośliny. Ta metoda najlepiej sprawdzi się wczesną wiosną. Pobieramy od rośliny dwie lub trzy sadzonki i umieszczamy razem w niewielkiej donicy. Utrzymujemy wilgotne podłoże i czekamy 2-3 tygodnie na ukorzenienie się sadzonek. Po tym czasie możemy je przesadzić do niezależnych doniczek.