1. Pierwsza klasa to przygoda

Nie mów dziecku, jak będzie trudno i że czeka je mnóstwo ciężkiej pracy. Pierwsza klasa powinna być dla małego ucznia przygodą. Pozna nowych kolegów, nauczy sie czytać i liczyć. To pierwszy krok w stronę starszych kolegów, którym tak zazdrości samodzielności na podwórku.

2. Pokaż dziecku szkołę

Na długo przed rozpoczęciem pierwszej klasy pokaż dziecku szkołę. Nie powinna być dla niego abstrakcyjnym miejscem, tylko konkretnym budynkiem. Jeśli jest taka możliwość, wejdźcie do środka. Oprowadź je po korytarzach, obejrzyjcie sale lekcyjne. Wspólnie poszukajcie toalet i stołówki. Dzięki temu 1 września maluch nie będzie tak bardzo zagubiony w nowym miejscu.

3. Droga do szkoły zamiast spaceru

Raz na jakiś czas zamień spacer z dzieckiem na pokazanie mu drogi do szkoły. Zgodnie z prawem już siedmiolatki mogą wracać do domu same. Sześciolatka wciąż będziesz musiała odprowadzać. Może też wracać z innym dzieckiem, które ma więcej niż 10 lat. Niezależnie od tego, w jakim wieku dziecko idzie do pierwszej klasy, przemierzanie drogi do szkoły pozwoli mu oswoić się z czekającymi go zmianami.

Szkoła
Shutterstock

4. Trudna nauka samodzielności

Mówienie "w szkole nikt ci w tym nie pomoże!" na pewno nie sprawi, że dziecko nagle zacznie być samodzielne. Jedyne co osiągniesz to zrobienie z pierwszej klasy czegoś, czym można straszyć. O wiele lepiej jest sprawdzić wymagania wobec pierwszoklasisty i zgodnie z nimi przygotować malca do pierwszych dni w szkole. Wiązanie butów, utrzymywanie porządku i samodzielne ubieranie się to podstawowe umiejętności, jakie powinien opanować uczeń. Stopniowo przestań wyręczać dziecko, jeśli do tej pory to robiłaś i cierpliwie tłumacz, jak zawiązać buty. W końcu maluch załapie i ta trudna czynność przestanie sprawiać mu problemy.

5. Wspólne zakupy przed rozpoczęciem pierwszej klasy

Kolorowe zeszyty, plecak z ulubionym bohaterem z bajki i fajne kapcie - te niby drobnostki dla malucha znaczą bardzo wiele. Ładne, nowe przedmioty sprawią, że pierwszoklasista będzie z niecierpliwością czekał na rozpoczęcie roku szkolnego, kiedy będzie mógł ich użyć. Zaangażuj dziecko w zakupy i pozwól mu wybrać elementy wyprawki. Razem też możecie iść po podręczniki. Podczas oglądania ich opowiedz przyszłemu uczniowi, co go czeka w nadchodzącym roku i jaką nawą wiedzę zdobędzie.

Pierwszoklasista: wyprawka dla ucznia
Shutetrstock

6. Strój na rozpoczęcie roku szkolnego

Nie zostawiaj tego na ostatni moment. Ubrania na rozpoczęcie roku szkolnego powinny być inne od tych, które dziecko nosi na co dzień. Najczęściej szkoły informują, że 1 września obowiązuje strój galowy. Ciemne spodenki i biała koszula dla chłopca będą odpowiadać powadze uroczystości. Dziewczynki najczęściej zakładają na tę okazję ładną sukienkę lub ciemną spódnicę i jasną bluzeczkę.

7. Pierwsza klasa: czas start!

Rozpoczęcie roku szkolnego jest ważnym i pełnym emocji dniem dla każdego malca. Weź urlop i towarzysz mu podczas tego poważnego wydarzenia. Z tobą u boku pierwsza klasa na pewno nie będzie się wydawała straszna!