Pierwszy dzień astronomicznej jesieni 2019 wypada w środę, 23 września. Chwilę po godzinie 22 pożegnamy lato i przywitamy nową porę roku.  Kalendarzowa jesień 2020 tradycyjnie potrwa trzy miesiące, aż do poniedziałku, 21 grudnia.

Ciekawostką jest, że astronomiczna i kalendarzowa jesień nie zawsze wypadają tak samo. Czasami jest między nimi jeden dzień różnicy, ale zdarza się, że daty te pokrywają się. W tym roku początek jesieni astronomicznej nastąpi we wtorek, 22 września. Oznacza to, że jesień astronomiczna wypadnie dzień wcześniej niż kalendarzowa.  

To także dzień równonocy jesiennej 2020. To właśnie wtedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, gdzie promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej biegunowej powierzchni. Od tego momentu Słońce mocniej będzie oświetlać jedną półkulę Ziemi od drugiej. Podczas równonocy dzień i noc trwają w przybliżeniu tyle samo, czyli 12 godzin. Dnie stają się coraz krótsze, a noce dłuższe.

Oczywiście można już teraz szykować się na pierwsze jesienne słoty i przeziębienia, ale można też podziwiać najbardziej barwną ze wszystkich pór roku. Kolorowe liście, złote i ciepłe jak nigdy promienie słońca są kwintesencją jesieni. Warto więc włożyć kurtki i wyruszyć na spacer, by podziwiać ciepłe odcienie otaczającego świata. Tym bardziej, że to jeden z najlepszych sposobów na wzmocnienie odporności. Ruch i świeże powietrze pobudzą przemianę materii, a słońce sprawia, że w skórze wytwarza się witamina D.

A może planujesz późny urlop w górach? Koniecznie zobacz: 5 pasm górskich, które warto zobaczyć jesienią w Polsce >>>

Czy wiesz, ile jest pierwszych dni jesieni?

Choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, wyróżniamy kilka początków jesieni: meteorologiczną, termiczną i wspomniane już kalendarzową oraz astronomiczną. Niektóre z nich od wielu dni mamy już za sobą! Przed nami jeszcze zmiana czasu z letniego na zimowy.

Pierwszy dzień jesieni meteorologicznej miał miejsce 1 września. Dla osób zajmujących się prognozą pogody jesień trwa do 30 listopada. W tym czasie następuje wyraźny spadek temperatur. Początkowo jest to nawet powyżej 20 stopni C w ciągu dnia, ale noce są już znacznie zimniejsze. Potem zdecydowanie się ochładza i pojawiają się pierwsze jesienne deszcze.

Zobacz również:

Można też wyróżnić jesień termiczną, dla której nie wyznaczono konkretnego pierwszego dnia jesieni. Jej początek zwiastują spore wahania wskazań słupka rtęci. Rano pojawiają się przymrozki, zaś w ciągu dnia słońce znacznie podgrzewa temperaturę powietrza, co jest powodem pierwszych jesiennych infekcji. Możesz im zaradzić ubierając się na cebulkę. Dzięki temu w ciągu dnia będziesz mogła zdejmować kolejne warstwy, dostosowując swój ubiór do zmieniających się warunków pogodowych.

Dawniej pierwszy dzień jesieni świętowano bardzo hucznie. W tym dniu na polach zostawiano kilka nieskoszonych kłosów, aby ziemia nie pozostała bez ziarna. Resztę chowano do świątyń. Kilka dni przed początkiem jesieni przed pomnikiem boga urodzaju i wojny stawiano kielich wypełniony pitnym miodem. Jeśli zawartość kielicha pozostała nietknięta, oznaczało to obfite plony. Pierwszego dnia jesieni organizowano także huczne zabawy.

W obecnych czasach powitanie jesieni to dożynki. Na zakończenie uroczystości składa się symboliczne dary pochodzące z ostatnich plonów. Zwieńczeniem dożynek jest festyn ludowy.