Pierwszy dzień wiosny astronomicznej i kalendarzowej

Astronomiczna wiosna wypada w dzień równonocy wiosennej, która z reguły ma miejsce między 19 a 22 marca, w zależności od tego, gdzie jest obserwowana. Noc liczy wtedy tyle samo godzin co dzień, który od tej pory przez następne trzy miesiące będzie się wydłużać. W ubiegłym wieku wiosna w Polsce rozpoczynała się zwykle 21 marca, ale pod koniec stulecia coraz częściej miało to miejsce 20 marca. W tym roku astronomiczny początek wiosny również wypada 20 marca, dokładnie o godzinie 11:29. Pierwszy dzień wiosny będzie obchodzony tego dnia również przez następnych kilkadziesiąt lat (aż do 2044 roku), a później 19 lub 20 marca. Kolejny początek wiosny przypadający na 21 marca nastąpi dopiero w 20102 roku. Przesunięcia te związane są z ruchem precesyjnym, jaki wykonuje nasza planeta, nie uwzględnianym w obowiązującym nas kalendarzu. Nie zmienia się za to pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, który wypada tradycyjnie 21 marca. 

Jak obchodzony jest pierwszy dzień wiosny?

Początek wiosny na całym świecie przybiera różne formy i jest pełen symbolizmu. W Polsce topimy lub palimy Marzannę – uważaną za symbol zimy i śmierci. Zwyczaj ten ma zapewnić urodzaj w nadchodzących miesiącach. Nie tylko my świętujemy w ten sposób nadejście wiosny – podobne tradycje możemy również znaleźć w innych krajach Starego Kontynentu.

Początek wiosny w ogniu

W połowie marca Hiszpanie obchodzą święto zwane Las Fallas. Odbywają się wówczas pokazy petard i fajerwerków. Mieszkańcy tworzą też specjalne kukły, zwane ninots, które przedstawiają humorystyczne sceny z życia publicznego lub postaci fantastyczne. Ostatniego dnia święta kukły zostają publicznie spalone. Oczyszczające z zimy ogniska pali się również w innych krajach europejskich.

Dla przykładu, w Szwajcarii, w okolicach kwitnienia pierwszych kwiatów, rozpalane jest ogromne ognisko, w którym pali kukłę bałwana zwanego Böögg. Dla lepszego efektu, wypełnia się kukłę materiałami wybuchowymi – komentuje Sylwia Rogalska, Country Manager EF Education First, firmy, która od 51 lat organizuje wyjazdy językowe za granicę.

las-fallas
Shutterstock
las-fallas-hiszpania
Shutterstock

Święto kwiatów w Japonii

Nieco inne zwyczaje obchodzone są na wiosnę w Japonii. Jednym ze świąt jest obserwowanie urody kwitnących kwiatów wiśni, znane pod nazwą Hanami. Początkowo obiektem podziwu był kwitnący nieco wcześniej kwiat moreli japońskiej, dziś praktykowany głównie wśród starszych mieszkańców. Kwitnące kwiaty są metaforą życia i jego krótkotrwałego piękna. Z kolei w połowie kwietnia w Tajlandii celebrowanie wiosny zbiega się z Songkran, czyli Nowym Rokiem. Odbywa się wówczas wielki festiwal wody, przypominający nieco polski Śmigus Dyngus. Tradycyjne, delikatne pokropienie wodą na znak błogosławieństwa dziś przybiera rozmiar ogromnej wodnej bitwy.

święto-hanami
Shutterstock
hanami-japonia
Shutterstock

Festiwal tulipanów w Kanadzie

Świętowanie wiosny to nie tylko wieloletnie tradycje, a również współczesne zwyczaje. W Kanadzie od ponad 60 lat urządza się w maju największy na świecie festiwal tulipanów, na którym prezentowanych jest ponad milion kwiatów. Tulipany są nie tylko pięknym ukoronowaniem wiosny, ale również symbolem przyjaźni między Kanadą a Holandią.

Pierwszy dzień wiosny - nietypowe zwyczaje

Jeśli chodzi o ciekawe, nowoczesne tradycje z zachodu, warto przywołać przykład Annapolis, niedaleko Waszyngtonu – komentuje Sylwia Rogalska. – Co roku w marcu mieszkańcy tego miasta zbierają się, żeby dokonać rytuału palenia skarpetek. Ma to zwiastować powrót sezonu rekreacyjnego.

W dzisiejszych czasach zapominamy często o celebrowaniu rytuałów czy tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. A dzięki nim możemy zrozumieć przecież, jak bardzo różnorodni jesteśmy.