– Długo oczekiwana wiosna już nadeszła, czas na zmiany! Jak co roku obiecujemy sobie zadbać o linię, a przede wszystkim o zdrowie. Liczymy na lepszą kondycję, odprężenie i przypływ sił witalnych. Pojawienie się w domu czworonożnego przyjaciela może sprawić, że ta wiosna będzie jeszcze piękniejsza a realizacja celów wspólnie z kompanem dużo łatwiejsza. Eksperci z Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM, stanowiącego część firmy Mars Inc. są jednomyślni: zwierzęta towarzyszące wywierają pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne oraz na funkcjonowanie w społeczeństwie.

Pies i kot na zdrowie

To udowodnione: zwierzęta mają dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Badania potwierdziły, że właściciele zwierząt mają niższe ciśnienie krwi, niższy poziom cholesterolu , a także są mniej narażeni na choroby serca. Nasi pupile mogą też pomóc w powrocie do zdrowia – wśród pacjentów po poważnym zawale serca, którzy posiadali zwierzęta, aż w 28% przypadków choroba nie zakończyła się śmiercią, podczas gdy wśród osób nieposiadających czworonoga odsetek ten wyniósł tylko 6% . Psy i koty mają korzystny wpływ na profilaktykę chorób u ludzi, a także wspomagają ewentualne leczenie, to jednak nie wszystko. Badania  przeprowadzone w Niemczech i Australii wykazały, że właściciele zwierząt rzadziej udają się do lekarza i ponoszą mniejsze wydatki na lekarstwa. Co więcej, im dłużej ktoś posiada pupila, tym bardziej zauważalny jest wpływ na zdrowie.
Opieka nad zwierzętami to także gwarancja regularnej aktywności fizycznej, a w efekcie szansa na wymarzoną figurę. W australijskim doświadczeniu  wykazano, że aż 72% właścicieli psów spaceruje ponad 150 minut tygodniowo. Jest to minimalna ilość ruchu zalecana przez WHO, jednak zalecenie to przez wiele osób nie jest realizowane. Zwierzęta pełnią więc rolę pozytywnego bodźca, który skutecznie motywuje do ruchu.

Zwierzęta koją zmysły

W zdrowym ciele – zdrowy duch! Obcowanie z pupilami wpływa nie tylko na nasze physis, ale powoduje też ogólne polepszenie zdrowia psychicznego. Opiekunowie czworonogów wykazują się niższym poziomem stresu związanego z życiem codziennym  i mniejszym poczuciem samotności. Zwierzęta nie oceniają ludzi, dostarczając wsparcie i całkowitą akceptację, co może tłumaczyć uspokajający wpływ obecności psów i kotów na ich opiekunów . Jak mówi Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii, specjalista ds. żywienia w Mars Polska - Silne, pozytywne relacje ze zwierzętami stanowią dla ludzi bufor stresu, pomagający radzić sobie z negatywnymi bodźcami, co sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Pamiętajmy o tej przyjemnej metodzie radzenia sobie ze stresem i poświęćmy czworonożnym przyjaciołom swoją uwagę. Naukowcy potwierdzają, że pozytywny kontakt z psem wpływa na zwiększenie wydzielania oksytocyny i obniżenie poziomu kortyzolu, a co za tym idzie może mieć wpływ na radzenie sobie ze stresem. Co ciekawe, obecność psa może nawet zwiększyć efektywność terapii, ponieważ pacjenci są w ich towarzystwie bardziej zrelaksowani. Badania potwierdziły, że zwierzęta pomagają swoim opiekunom w udźwignięciu nawet najcięższych sytuacji: właściciele czworonogów znacząco rzadziej skarżą się na depresję po stracie partnera.

Zwierzę to najlepszy przyjaciel dziecka

– Wychowywanie się w towarzystwie zwierząt może przynieść dzieciom wiele ważnych dla ich rozwoju korzyści. Dzięki bezkrytycznemu wsparciu i akceptacji ze strony pupila, młody człowiek buduje poczucie własnej wartości. Dodatkowo pozytywna relacja z psem lub kotem uczy empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Te wartości są niezbędne do utrzymania zdrowych relacji z innymi ludźmi, więc dzięki zwierzętom dzieci kształtują swoje umiejętności społeczne – podkreśla Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii, specjalista ds. żywienia w Mars Polska. Zaskakujące wyniki opublikowali badacze z Uniwersytetu Cambridge, współpracujący z ośrodkiem naukowym WALTHAM – dzieci czerpią większą satysfakcję z relacji ze swoimi pupilami niż z relacji z rodzeństwem . Interakcja dzieci ze zwierzętami to nie tylko przyjemność, ale też źródło korzyści wpływających na rozwój najmłodszych. Według najnowszych badań, obecność zwierząt w domu pozytywnie wpływa na kształtowanie umiejętności społecznych dzieci oraz poprawia ich samoocenę. Młodzi ludzie, którzy w okresie dorastania mieli stały kontakt z czworonogami, posiadają lepsze umiejętności interpersonalne, a co za tym idzie, łatwiej odnajdują się w grupie.