Pigułka wczesnoporonna czy antykoncepcja?

Pigułka "dzień po" jest zaliczana do metod antykoncepcji, choć nieco się różni od standardowych sposobów zapobiegania ciąży. Można stosować ją jedynie w wyjątkowych wypadkach. Pigułka "po" i tabletka RU 486 przeznaczona do aborcji farmakologicznej to są dwie zupełnie różne rzeczy.

Kiedy stosować pigułkę "dzień po"?

Pigułkę "po" możesz zastosować wtedy, gdy tradycyjne metody antykoncepcyjne zawiodły lub nie jesteś pewna ich działania. Powinnaś zażyć ją jak najszybciej po stosunku. Jeśli uda Ci się to zrobić w pierwszej dobie, jej skuteczność wynosi 99 proc. W piątej już tylko 96 proc.

Na czym polega działanie antykoncepcji postkoitalnej?

Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet do 5 dni, a zapłodnienie jest możliwe, o ile w tym czasie dojdzie do owulacji. Każda komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 24 godziny. Dlatego nawet jeśli do stosunku doszło kilka dni przed owulacją, zajście w ciążę jest możliwe. Pigułka "po" blokuje owulację. Jeżeli jednak już ona nastąpiła, utrudni zagnieżdżenie zarodka w ścianie macicy.

Najważniejsze zagrożenia

Po antykoncepcję postkoitalną można sięgać jedynie w sporadycznych wypadkach. Nie należy stosować jej częściej niż dwa razy w ciągu jednego cyklu, co nie oznacza, że możesz brać pigułkę "dzień po" tak często. Staraj się jak najrzadziej korzystać z tej metody antykoncepcji. Przyjmowana zbyt często może zaburzyć gospodarkę hormonalną, a  w konsekwencji nawet prowadzić do bezpłodności. Stosowana prawidłowo nie niesie tego typu zagrożeń. Zaburza płodność jedynie w cyklu, w którym została przyjęta.

Skutki uboczne

Bez recepty można kupić tylko te pigułki "dzień po", które nie zawierają estrogenu. Ich stosowanie nie niesie ryzyka powstawania zakrzepów. Nie oznacza to jednak, że nie mają żadnych skutków ubocznych. Nie powinny jej stosować osoby chore na astmę, leczone poprzez doustne przyjmowanie glikokortykosteroidów. Częstym działaniem niepożądanym są zawroty głowy. Nawet co 10 kobieta cierpi na bóle brzucha i mdłości. Jeśli do wymiotów dojdzie w ciągu 3 godzin od momentu przyjęcia pigułki "po", należy wziąć ją jeszcze raz.