„Nie ma jak u mamy”

 „Ona jedna dostrzegała w durnym świecie tym jakiś ład.  Własną piersią dokarmiała oczy mlekiem zalewała(...)” . Te piosenkę Wojciech Młynarski napisał w 1967 roku. Pół wieku temu! I nic nie straciła ze swojej aktualności.

„A ja wolę moją mamę”

Tę piosenkę Majka Jeżowska skomponowała dla swojego synka wówczas małego (lata 80. ) Wojtusia.   Tekst, który podchwyciły wszystkie przedszkolaki: „A ja wolę moją mamę, co ma włosy ja atrament, złote oczy jak mój miś. I płakała rano dziś”, napisała Agnieszka Osiecka.

„Do Ciebie, mamo”

Te przepiękną pieśń skomponował w 1966 roku Adam Skorupka, do tekstu Stanisława Wernera i Mirosław Łebkowskiego. Początkowo  wcale nie było pewne, że zaśpiewają ją Violetta Villas. Ale zaśpiewała. Przepięknie. Ale gdy dostała piosenkę, postanowiła trochę ja zmienić , do solo na trąbce dośpiewała wokalizę. I piosenka z 5 minut wydłużyła się do ośmiu! Ale warto było! Posłuchajcie jak to brzmi: „Mamo, smutno tu i obco, drzewa inne rosną, I ciszy nikt nie zna tu. Mamo, w sercu cię kołyszę, list do Ciebie piszę, ciemny jak ta noc(…)”

„List do M”

To piosenka, z albumu Dżemu „Detox”, z 1991 roku. Rysiek Riedel napisał z Dorotą Zawiesienko: „Spokojny jest tylko mój dom, gdzie Ty jesteś a mnie tam nie ma, Gdzie nie wrócę już czyha, chyba nie, Mamo bardzo kocham cię, kocham Cię!”

„Pieśń o Matce”

„O matce pieśń, to pieśń przez łzy, to pieśń bez słów, To cały świat, dziecinnych lat, wskrzeszonych znów… śpiewał Mieczysław Fogg. Swoją premierę piosenka miała w 1933 roku, pochodzi  rewii „Rewia miłości”.

„Uwierz mamo”

To utwór Tadeusza Nalepa i grupy Blackout  z roku 19967: „Znów wiem, że dzisiaj znów nie uśniesz jak w dzieciństwa dni, wiem, matko ma, że będziesz trwać. Schylona trwać nad losem mym”.

„Dziękuję mamo”

Śpiewała Anna German: „Za wszystkie chwil, dziękuję mamo, jak umiem najczulej, dziękuje mamo, za troskę w oczach i uśmiech, co kryje twój ból i rozpacz. Ale najbardziej dziękuję za to że jesteś, mamo”.

Zobacz również:

„Stracić kogoś”

„Ty mi raz wskazałaś moją pierwszą gwiazdę. Ty umiałaś poznać szyfry moich marzeń (…) Byłaś dla mnie najwierniejszych przyjacielem. Teraz już nic nie zostało straciłem Ciebie, Matko!” –w 1967 roku  śpiewał Seweryn Krajewski z Czerwonymi Gitarami.

 

"Kołysanka dla Mamy"

Przepiękna kołysanka w wykonaniu Majki Jeżowskiej i Pawła Paprockiego. Słowa do tej piosenki napisał Jacek Cygan.

„Przyjedź mamo na przysięgę”

Zapraszali Trubadorzy w czasach, gdy każdy chłopak szedł do wojska.  „ Zaproszenie wysłał szef, syn ci wyrósł na potęgę, przyjedź -zobacz, twoja krew!” Piosenka pochodzi z 1968 roku.

„Prywatna Madonna”

 To piosenka Ani Wyszkoni z 2014 roku: Dobrze, że cię mam, to szczęście, radę sobie dam, bo jesteś!”