Piwonie, znane również jako peonie, możemy znaleźć w wielu przepięknych kolorach. Klasyczny róż, biały, purpura czy fiolet to tylko niektóre z barw, które zdobią te bujne kwiaty. Co zrobić, aby pięknie się rozwinęły? Jak pielęgnować je w wazonie, aby cieszyły oko jak najdłużej? Odpowiadamy!

Jak przygotować wazon na piwonie?

Pierwszym i naprawdę ważnym elementem pielęgnacji bukietu peonii jest odpowiednie przygotowanie wazonu w którym będziemy trzymać kwiaty. Idealnym wyborem będzie dla tych nieprzezroczysty, wysoki wazon z ciemnego szkła. To właśnie w nim woda dłużej zachowuje świeżość. Zanim włożymy kwiaty do wazonu  musimy go dokładnie umyć. Ten punkt także może wydłużyć okres żywotności peonii.

Piwonie: jaka powinna być woda w wazonie?

Piwonie uwielbiają wodę! Musimy zatem pamiętać o tym, aby stale monitorować jej poziom w wazonie. Ważne, aby łodygi były zanurzone w wodzie na wysokości co najmniej 8-10 centymetrów. Do wody z kranu o temperaturze pokojowej możemy dodać odrobinę octu i cukru pudru lub tabletkę aspiryny, aby oczyścić kwiaty z bakterii i przedłużyć ich życie. Aby piwonie były jak najdłużej świeże, możemy skorzystać z metod profesjonalnych kwiaciarni.

Jak przygotować kwiaty po przyniesieniu do domu?

To, jak bukiet piwonii będzie zachowywał się w bukiecie zależy od tego, jak zaopiekujemy się nim od razu po przyniesieniu go do domu. Powinniśmy zacząć od podcięcia końcówek łodyg. Najlepiej robić to pod wodą, aby utrzymać kwiaty w pierwotnej świeżości. Warto powtarzać podcinanie co 2-3 dni, aby ochronić naczynia włosowate w łodydze przed zatykaniem się. Ważne, aby dopasować wysokość łodyg do wysokości wazonu. Im dalej od wody znajduje się pąk piwonii, tym trudniej będzie pić wodę kwiatowi. Aby poprawić przepływ wilgoci do pąka możemy dodatkowo wykonać nacięcie wzdłuż łodygi.

Pamiętajmy także o usunięciu liści z tej części łodygi, która będzie znajdować się w wodzie. Pomoże to zapobiec gniciu wody i łodyg, a co za tym idzie, przedłuży żywotność kwiatów.

Piwonie: co zrobić, żeby się rozwinęły?

Jeżeli twoje piwonie nie chcą się rozwinąć, możesz podjąć kilka kroków, które znacznie przyspieszą ten proces. Najpierw usuń liście z łodygi, aby cała energia rośliny skupiona była na kwiatach. Następnie wstaw peonie do wazonu z ciepłą wodą, a po kilku minutach przenieś je do wazonu z wodą zimną. Po 20 minutach przekładamy je do wazonu z letnią wodą. Kwiaty powinny rozwinąć się na Twoich oczach!

Co zrobić, żeby piwonie dłużej stały w wazonie

Jeśli chcemy, aby piwonie były dłużej świeże w wazonie, musimy pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać wodę, a także podcinać je średnio co 2-3 dni.

Jak opóźnić otwarcie piwonii?

Jeżeli chcesz opóźnić otwarcie kwiatostanów, możesz przed włożeniem bukietu do wazonu zawinąć go w papier i wsadzić lodówki. Ta metoda może opóźnić otwarcie kwiatów nawet o kilka dni.

Jeśli bukiet stał już w wazonie z wodą i osiągnął określoną formę w której chcesz, aby pozostał, możesz wyjąć kwiaty z wody, osuszyć łodygi suchym ręcznikiem i schować je do lodówki na kilka godzin.

Sprawdź też: