Piwonie, znane również jako peonie, możemy znaleźć w wielu przepięknych kolorach. Klasyczny róż, biały, purpura czy fiolet to tylko niektóre z barw, które zdobią te bujne kwiaty. Aby rosły i cieszyły oko, trzeba wiedzieć jak o nie dbać.

Piwonie - skąd pochodzi peonia?

Do rodziny piwoniowatych należy około 30 gatunków. Większość z nich pochodzi z obszarów Europy i Azji, dwa gatunki pochodzą z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Co ciekawe, roślina ta może żyć nawet 100 lat jeżeli ma dobre warunki. W Chinach piwonia cieszyła się tak ogromną popularnością, że stała się narodowym symbolem.

Peonie - jak wygląda?

Piwonie osiągają mniej więcej 80 cm wysokości, mają intensywnie zielone liście i przepiękne kwiaty, które w zależności od odmiany kwitną od maja do czerwca. W ogrodach najczęściej możemy spotkać odmiany piwonii chińskiej (Paeonia lactiflora). 

Zobacz też:

10 najpiękniejszych gatunków piwonii ->>

Piwonie – jak je pielęgnować?

Roślina najbardziej lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste o ile przynajmniej przez połowę dnia jest oświetlana przez słońce. Peonie lubią otwarte przestrzenie, jednak muszą być osłonięte od wiatru.

Najlepszym podłożem dla piwonii są gleby żyzne, średnio zwięzłe, które utrzymują wodę w okresie suszy o pH 5-6. Jeżeli chcemy zasadzić piwonię w naszym ogrodzie, warto zapewnić jej glebę o dużej zawartości próchnicy. Powinniśmy ulegać gleb podmokłych, ponieważ nadmiar wody może przyczynić się do gnicia korzeni. Na glebach gliniastych powinniśmy zapewnić piwonii głęboki drenaż. Roślina dobrze rośnie zarówno na podłożu lekko kwaśnym, obojętnym, a także lekko zasadowym.

Zobacz również:

Peonie lubią wilgotne, ale nie mokre podłoże. Podlewając powinniśmy unikać polewania liści, ponieważ roślina może zachorować na szarą pleśń.

Nawożenie jest wskazane. Wiosną możemy użyć granulowanych nawozów mineralnych. Najlepsze będą takie, które zawierają dużo fosforu i mało azotu. Jesienią możemy zastosować ściółkowanie dobrze rozłożonym obornikiem.

Peonie – gdzie i kiedy sadzić?        

Wybierając miejsce sadzenia, powinniśmy dobrze to przemyśleć, ponieważ piwonia nie lubi być przesadzana. Roślina potrzebuje od 3 do 4 lat na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Najlepszym okresem na sadzenie piwonii jest przełom sierpnia i września. Potrzebują one dużo miejsca, powinniśmy sadzić maksymalnie 2 rośliny na 1 m². Roślinę sadzimy dosyć płytko, pąki powinny być przykryte 3-4 cm warstwą ziemi. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt płytkie jak i za głębokie sadzenie piwonii opóźnia jej kwitnienie.

Warto u podstawy łodyżek kwiatów usypać kopiec z trocin lub kory sosnowe, aby utrzymać wilgoć w glebie i zapobiec rozwojowi chwastów.

Jeżeli u starszych roślin zaobserwujemy zmniejszenie kwitnienia i upewnimy się, że zapewniamy jej właściwe warunki, może to być sygnał do przesadzenia rośliny.

Istnieje przesąd mówiący, że piwonię należy przesadzać 1 września. Rzekomo sadzenie w tym dniu zapewni kwitnienie rośliny w następnym sezonie. Tak naprawdę roślinę możemy przesadzać od 15 sierpnia do końca września.

Na zimę krzew okrywamy gałązkami, np. świerka lub jałowca.

Piwonie – rozmnażanie

Piwonie można rozmnażać przez podział karp (czyli bylin, które wykopujemy z ziemi). Najlepiej robić to w drugiej połowie sierpnia, a najpóźniej - we wrześniu. Rozmnażać można rośliny, które mają co najmniej 5 lat. Musimy zachować dużą ostrożność przy kopaniu, aby nie uszkodzić korzeni. Najlepiej robić to w pochmurne lub deszczowe dni, aby roślina nie więdła na słońcu. Karpę dzielimy ostrym nożem tak, aby każda część miała co najmniej 3 różowe pąki. Karpę, którą chcemy podzielić na takie właśnie części, warto wcześniej umyć ją pod bieżącą wodą i zostawić na kilka godzin, aby przeschła. Korzenie staną się mniej jędrne i będzie je można łatwiej ciąć, bez obawy, że zostaną uszkodzone.