Podpowiem Ci, jak planować cele strategiczne w naszym kalendarzu, jak rozpisać określony cel z wykorzystaniem Simple Calendar czy Simple Planner, by nie tylko ładnie wyglądał, ale także, na koniec roku był planem zrealizowanym. Przyznaj, ile razy w swoim życiu postanawiałaś uczyć się nowego języka, skończyć kurs, zdobyć nową umiejętność, czy chociażby zacząć na nowo ćwiczyć i wdrożyć zdrowy tryb życia? Ja mnóstwo! Bardzo często jednak plany te spełzały na niczym, a motywację traciłam już po tygodniu. I to jest jeden z powodów stworzenia narzędzia, którego zadaniem jest wspomaganie w realizacji celów. Przekonaj się, jak może ono pomóc i Tobie.

Planowanie strategicznie – burza mózgów

Najważniejsze w realizacji celu jest jego strategiczne rozplanowanie. Na samym początku naszego kalendarza i planera znajdziesz tabelę, w której możesz spisać wszystkie swoje cele strategiczne, które chciałabyś zrealizować w tym roku. Zarówno te dotyczące kariery, jak i te dotyczące finansów, rodziny, zdrowia i pasji. To miejsce, do którego trafią wszystkie wyselekcjonowane wcześniej po ostrej burzy mózgów – TOP pomysły roku. W tym miejscu wypisz swoje tzw. wielkie słonie do realizacji – czyli najważniejsze priorytety dla każdej kategorii, które przełożą się na TOP projekty na najbliższy rok!

Kolekcjonowanie

Czyli spisuj wszelakie pomysły w osobnym notesie. Warto nosić przy sobie mały notes i zapisywać wszystkie pomysły, idee, projekty lub inne informacje, które przejdą przez Twoje myśli. Może się z tego zrobić kilkadziesiąt pozycji, to nic nie szkodzi, bo jak już masz je spisane na papierze, to będzie Ci dużo łatwiej się z nimi uporać. Kolejny krok to wybór tych celów, które są dla Ciebie najważniejsze. Najlepiej posegregować całość w/g najważniejszych kategorii – pomoże Ci w tym podział z tabeli: Wyznacz cele strategiczne na samym początku planera i kalendarza. Pamiętaj podejdź do tematu super realnie. Zastanów się nad wartościami, którymi się kierujesz w życiu (i tu odeślę Cię do pomocnej strony zatytułowanej: Rozwój osobisty, odpowiedz na pytania), zastanów się jak wygląda Twój dzień, jakie masz obowiązki i ile czasu dziennie na nie przeznaczasz…
Po szczegółowej analizie i określeniu harmonogramu dla stałych czynności, będziesz w stanie realnie określić, ilu projektów możesz się podjąć w nadchodzącym roku. Kolejny krok, to uproszczenie listy wielkich idei, do najlepiej 3 najważniejszych. Uwaga – pamiętaj skup się na najważniejszych dla Ciebie, a nie tych super pilnych (one czasami wcale nie są najistotniejsze i wcale nie wpływają na nasze szczęście). Dlaczego 3 priorytety roku? Ponieważ masz większą szansę na ich realizację.

Umiejscowienie planów w czasie

To jeden z najważniejszych punktów. Nie sztuką jest bowiem powiedzieć, że W 2021 roku schudnę 15 kilo. Sztuką jest ten cel zrealizować. Bardzo ważne jest wyznaczenie tzw. deadline’u, czyli określenie, do kiedy Twój cel ma zostać zrealizowany. Do tego służy kolejna tabela – określanie czasu realizacji projektów.
Tutaj również przestrzegam Cię przed nadmiernym hurraoptymizmem. Jeśli założysz sobie, że schudniesz 15 kilo w miesiąc, to raczej jest to nierealne. Nie schudniesz! A cel porzucisz. Planuj realnie, to bardzo ważne. W tabeli określania czasu realizacji masz miejsce zarówno na zaplanowanie celów krótko – jak i długoterminowych. Bądź realistką, serio. To Ci tylko wyjdzie na zdrowie. Zaplanowane? To przechodzimy dalej.

Wyznaczanie kroków milowych

Ten punkt jest bardzo ważny, jeśli chodzi o cele długoterminowe i duże projekty. Zacznij od wypisania w karcie Nowy projekt wszystkiego co powinnaś zrobić, czego nauczyć się, jakie działania marketingowe podjąć itp. Jeśli potrzebujesz wizualnej informacji, na stronie obok tabeli jest miejsce na rozrysowanie własnego wykresu działań.
Tabela Nowy Projekt to miejsce na zebranie najważniejszych informacji o danym projekcie, miejsce na opis celu, określenie czasu jego realizacji i kosztów, które będziesz musiała ponieść (np. zakup karnetu na siłownię, wykupienie treningów personalnych czy specjalnej diety), wszelkiego rodzaju elementów, które są z tym projektem związane.

Zobacz również:

Wizualizacja projektu

Załóżmy, że Twoim celem jest podróż do Tajlandii. Rozpisz sobie go dokładnie, zwizualizuj, co chciałabyś zobaczyć, na jak długo jechać, czy ma to być wyjazd w opcji zwiedzam jak najwięcej, czy słodkie lenistwo na piaszczystej plaży. Wyobraź sobie ten cel dokładnie. Im więcej szczegółów zobaczysz, tym trudniej będzie Ci z niego zrezygnować.

Widzisz to?

To teraz bierzemy się za planowanie.

 • Kiedy chcesz lecieć?
 • Na jak długo?
 • Z kim?
 • Co chcesz zobaczyć?
 • Ile będzie Cię to kosztowało?
 • Co musisz załatwić przed wyjazdem (bilety lotnicze, paszport, szczepienia… spisuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, każda myśl jest ważna)?

Wyznacz kroki milowe celem realizacji tego projektu, a następnie podziel je na mniejsze części, prostsze do wykonania. Co może być takim krokiem milowym?

 • Rezerwacja biletów.
 • Zabukowanie miejscówki.
 • Zrobienie planu podróży.
 • Załatwienie paszportu.
 • Wymiana waluty itd.

Przy każdym takim kroku wyznacz sobie deadline na jego realizację! W kalendarzu kwartalnym i miesięcznym zaznacz kolorem dzień, w którym ten deadline przypada.

Jak widzisz za pomocą kalendarza czy planera można szybko rozplanować dany projekt. Pamiętaj, że kluczem skutecznego i szybkiego działania jest wyznaczenie kroków milowych celu, podzielenie ich na dużo mniejsze kroczki, które w formie pojedynczych zadań wpadną do Twojego harmonogramu dnia. Potem pójdzie jak po maśle, bo z tak przygotowanym planem codziennie – krok po kroku pracujesz i przybliżasz się do wyznaczonego celu.

Ściskam Cię gorąco i życzę udanego planowania :-)

Monika Baczewska-Aleksandropoulou - kreatorka marki LoveSimple creations autorka i projektantka Simple Plannera i Simple Calendar – wyjątkowego organizera, kalendarza, który stworzyła dla nienadążających za zadaniami dnia codziennego ambitnych kobiet. Kocha celebrować codzienność i projektować przyjęcia – zwłaszcza te domowe, jest totalnie uzależniona od pięknych rzeczy, dekoracji, dobrego śniadania, kawy i czekolady i przy okazji maniaczka dobrej organizacji czasu. Z radością zaraża inne kobiety kreatywnymi pomysłami i inspiruje do urzeczywistniania własnych fantazji. Prywatnie żona Greka i mama dwóch szalonych księżniczek – Nikol i Evy :)