1. Plastyka powiek - kiedy możemy myśleć o tym zabiegu?

Nadmiar skóry powiek górnych, cienie pod oczami, przepukliny tłuszczowe sprawiają, że okolica oka wygląda starzej, a przez to cała twarz wydaje się być mocno zmęczona. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów chirurgicznego odmłodzenia twarzy jest plastyka powiek. To właśnie na tej cienkiej i delikatnej skórze wokół oczu najszybciej odznaczają się procesy nieustannego upływu czasu. Operacja w zależności od potrzeb i wyglądu pacjentki może obejmować powieki górne lub dolne. Nie ma dolnej granicy wieku operacji – każdy z nas starzeje się inaczej, dlatego operację, jeśli oczywiście są wskazania, można zrobić właściwe na każdym etapie dorosłego życia. 

2. Jak wygląda sam zabieg oraz rekonwalescencja? 

Częściej operujemy powieki górne, ponieważ to w ich obrębie widoczny jest nadmiar skóry, który w  skrajnych przypadkach może ograniczać pole widzenia – wówczas to nie tylko kwestia estetyczna, a zdrowotna. Plastyka powiek górnych trwa około godziny. Może być wykonana w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji, czyli znieczuleniu ogólnym - wszystko zależy od preferencji pacjenta. 

Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry wraz z fragmentem mięśnia okrężnego oka. Cięcie znajduje się w fałdzie górnej powieki. Jeśli są ku temu wskazania usuwane są również tak zwane przepukliny tłuszczowe. Następnie po wykonaniu dokładnej hemostazy (zamknięciu naczyń krwionośnych) zakładane są niewchłanialne szwy, które ściągamy w 5 - 6 dobie po operacji. Na szwy zakładamy specjalny plaster Steri – Strip, który sprzyja szybszemu gojeniu się ran. 

Jeśli operacja odbyła się w znieczuleniu miejscowym pacjent wychodzi do domu tego samego dnia, w przypadku znieczulenia ogólnego – rano, następnego dnia. Niewielki obrzęk utrzymuje się do miesiąca, niekiedy po operacji mogą się również pojawić siniaki. Plastyka powiek to operacja, która nie wymaga długiej i bolesnej rekonwalescencji, właściwie od razu wracamy do normalnego funkcjonowania i wykonywania podstawowych czynności - jak prowadzenie samochodu.

Jak w przypadku każdej operacji musimy liczyć się z wystąpieniem powikłań pooperacyjnych, dlatego bardzo ważne jest, aby chirurg plastyk oszczędnie wycinał skórę – nawet jeśli okaże się, że usunęliśmy za mało skóry zawsze można dokonać poprawy, natomiast usunięcie zbyt dużej ilości skóry prowadzi do niedomykalności powiek. 

Zobacz również:

W przypadku powiek dolnych najczęstszym wskazaniem do zabiegu są tak zwane worki pod oczami, czyli uwypuklający się z oczodołu tłuszcz. Operacja polega nie tyle na wycięciu nadmiaru skóry, co przesunięciu przepuklin tłuszczowych w dolinę łez. Dzięki temu znikają znienawidzone  worki pod oczami, a twarz wygląda zdecydowanie młodziej. Na powiece dolnej, cięcie prowadzone jest pod rzęsami. Wyjście do domu odbywa się już po kilku godzinach od przeprowadzonego zabiegu, a jedyną pozostałością po operacji jest niewielki plaster na ranie, który nie upośledza nam widzenia. 

Ewentualną opuchliznę i zasinienia na pewno pomogą nam zniwelować chłodne okłady, a gojenie i redukcję blizn przyspieszają również zabiegi oferowane w naszych klinikach w ramach kompleksowej opieki okołooperacyjnej. Odsetek powikłań jest niewielki, nieco większy w przypadku operacji powiek dolnych. Do pracy można zazwyczaj powrócić po 5 - 8 dniach (powieka górna) lub po 14 (powieka dolna). Zabieg korekcji powiek może być również połączony z innymi zabiegami z zakresu chirurgii plastycznej lub medycyny estetycznej - na przykład liftingiem twarzy.

3. A co z metodami mniej inwazyjnymi jak zabiegi z użyciem laserów? 

Laserowa korekcja powiek tylko z pozoru wydaje się mniej inwazyjna. Musimy pamięta, że jest to takim sam zabieg, a różnica polega na tym, że skórę tniemy laserem nie ostrzem chirurgicznym. Skóra na powiekach regeneruje się i goi bardzo szybko, dlatego osobiście nie widzę przewagi metod laserowych. Przy zabiegach typu Plazma czy Plexer gojenie jest zwykle dłuższe niż po ingerencji chirurgicznej. 

4. Jakie są ceny takich zabiegów? 

Plastyka powiek górnych kosztuje 6 - 8 tys., a dolnych 8 - 10 tys. W niektórych przypadkach gdy opadająca powieka utrudnia widzenie, zabieg można wykonać w ośrodkach mających kontrakt z NFZ. Jeśli zastanawiamy się nad zabiegiem w prywatnej klinice oprócz wyboru chirurga plastyka warto wziąć również pod uwagę dodatkowe aspekty, takie jak kompleksowa opieka okołooperacyjna, obecność lekarza na dyżurze czy standard sali operacyjnej. 


 Dr n. med. Daria Charytonowicz, specjalista chirurgii plastycznej.
Specjalizuje się w zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej, estetycznej oraz chirurgii ręki. Zawodowo związana z kliniką Dr Szczyt - Charytonowicz (Waflowa 7A, Warszawa), www.drszczyt.pl