Jakie są rodzaje płatności internetowych i czym się między sobą różnią?

Za zakupy internetowe można płacić na wiele sposobów. W Polsce najbardziej popularna jest płatność gotówką przy odbiorze, płatność przelewem oraz płatność za pomocą tzw. pay-by-linku – co ma swoje zalety, ale moim zdaniem nie dorównuje zaletom płatności kartą, gdzie:

  • Płatność jest zatwierdzana w dowolnym momencie, w tym w dni wolne od pracy i święta – co znaczy, że sprzedawca może wysłać nam zamówiony towar od razu, gdy będzie to możliwe
  • Gdyby towar opłacony kartą nie dotarł do nas, był inny niż zamówiony, wadliwy etc., a sklep internetowy odmówił zwrotu pieniędzy, możemy skorzystać z opcji chargeback, czyli zlecić dochodzenie naszych roszczeń z tego tytułu bankowi-wydawcy karty
  • Płatność za pomocą urządzeń mobilnych jest wygodniejsza niż płatność przelewem czy za pomocą pay-by-linku.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość zapisania danych karty w systemie naszego sklepu („card on file”) – to najłatwiejszy i najszybszy sposób płacenia. Klient wpisuje dane swojej karty raz, przy pierwszym zakupie – a za kolejne płaci już „jednym kliknięciem”. Podobnie, jeśli świadczymy usługi powtarzane – możemy skorzystać z opcji obciążenia karty regularnymi, cyklicznymi płatnościami („recurring payments”).

płacenie-kartą
Shutterstock

Dlaczego powinnam wprowadzić płatność kartą w swoim sklepie internetowym?

Bo są wygodne i bezpieczne zarówno dla Pani, jak i dla Pani klientów. Akceptując płatności kartami Visa ma Pani gwarancję otrzymania płatności. Płacąc kartami Visa Pani klienci z kolei mają gwarancję, że zakup dojdzie do skutku natychmiast, a towar bądź usługa opłacone kartą będą im dostarczone w takiej postaci, w jakiej zostały zamówione.

W sytuacji, gdy biznes się nam rozwinie i będziemy mieć klientów zagranicznych – czy system płatności kartami będzie bezpieczny dla naszych zagranicznych klientów?

Jak najbardziej; to, czy klient płaci kartą Visa wydaną w kraju czy za granicą nie ma żadnego znaczenia – znak akceptacji Visa oznacza, że każda osoba płacąca kartą Visa otrzyma zamówiony towar lub usługę (bądź zwrot środków), a sklep (fizyczny lub internetowy) otrzyma należne mu pieniądze.

--

Autorem artykułu jest Adrian Kurowski, Dyrektor Visa Europe w Polsce.

adrian-kurowski-visa-europe

Więcej informacji w kolejnych odcinkach Akademii Przedsiębiorczości oraz na stronie www.visa.pl.

Przeczytaj też: Płatność kartą - wszystko, co musisz wiedzieć prowadząc własny biznes >>>