Plecak szkolny: jak znaleźć najlepszy model dla Twojego dziecka?

Plecak szkolny powinien podobać się dziecku - tę zasadę wielu rodziców przyjmuje jako wyrocznię podczas zakupu wyprawki szkolnej. Ale czy faktycznie powinni się kierować jedynie tym, by plecak był kolorowy i miał nadrukowany wizerunek ukochanego bohatera z bajki? Oczywiście jego wygląd jest dla dziecka ważny i stanowi dodatkową zachętę do chodzenia do szkoły. Musisz jednak kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Nawet pierwszoklasista codziennie przenosi na plecach ważące kilka kilogramów książki, zeszyty i przybory szkolne. Od jakości plecaka do szkoły będzie zależał komfort dziecka i... jego zdrowy kręgosłup. Jakie warunki powinien więc spełnić plecak szkolny?

1. Usztywniane plecy

Usztywniany tył plecaka szkolnego wymusza prawidłową postawę dziecka ale też pomaga w utrzymaniu porządku w środku. Sztywne boki sprawiają, że łatwiej jest ułożyć książki i przybory szkolne. Pomocny będzie również podział na dwie lub więcej kieszeni i dodatkowe przegródki w środku.

2. Sztywne dno plecaka szkolnego

Sztywne dno stabilizuje plecak i sprawia, że jego ciężka zawartość rozkłada się równomiernie.

3. Odpowiednie szelki

Szelki z regulowaną długością pozwolą dostosować zapięcie do wymiarów małego ucznia. Góra plecaka szkolnego powinna się znaleźć na wysokości ramion dziecka, zaś dół tam, gdzie kończą się plecy. Nie bez znaczenia jest więc również wielkość samego plecaka. Zwróć także uwagę na to, by szelki były grube i miękkie.

Plecak do szkoły
Plecak w paski Coocazoo/Smyk 299 zł; Placak szkolny dla fana piłki Astra/Empik 79 zł; Fioletowy tornister Fabrizio/Zalando, 209 zł; Kraina lodu/Smyk, 55,49 zł; Czarny plecak w kwiatki Easy/Empik 101 zł; Plecak w kratę AllOut/Smyk 359 zł

4. Dodatkowe zapięcie na piersi

Niewiele plecaków do szkoły je posiada, ale ten element dodatkowo stabilizuje plecak i odciąża kręgosłup brzdąca. Jeśli tylko masz taką możliwość, wybierz plecak szkolny z dodatkowym zatrzaskiem w tym miejscu.

5. Plecak na kółkach

Plecak na kółkach wciąż jest nowością w szkołach, choć coraz częściej można zauważyć go na korytarzach. Dzięki wygodnej, wysuwanej rączce dziecko może ciągnąć plecak niczym walizkę nie obciążając kręgosłupa. To zdecydowanie godne polecenia rozwiązanie! Mając na uwadze wygodę swojego małego ucznia poszukaj modelu z kauczukowymi kółkami, które łatwiej poradzą sobie z nierównościami terenu i nie będą się tak szybko niszczyć, jak ich plastikowe odpowiedniki.

6. Waga plecaka szkolnego

Książki i zeszyty ważą naprawdę dużo. Jeśli dodamy do tego drugie śniadanie, wodę i przybory szkolne, okaże się, że uczeń ma sporo do dźwigania. Staraj się więc, by plecak do szkoły nie był dodatkowym ciężarem i wybierz jak najlżejszy model.

Plecak
Shutterstock

7. Elementy odblaskowe

Po krótkiej jesieni nastąpią szare zimowe dni, podczas których dziecko jest bardzo słabo widoczne w drodze powrotnej ze szkoły do domu. Dlatego tak ważne jest, by plecak szkolny był wyposażony w odblaskowe elementy, które pozwolą kierowcom dostrzec go nawet z dużej odległości. To jeden z podstawowych elementów zapewniających bezpieczeństwo dziecka.

8. Wodoodporność

Jesienią i zimą plecak szkolny niejednokrotnie będzie miał okazję zmoknąć. Szukaj więc modeli pokrytych wodoodporną tkaniną, która zapobiegnie przedostaniu się wilgoci do książek i zeszytów.

Jak pogodzić funkcjonalność plecaka szkolnego z pragnieniami dziecka?

Trudno oczekiwać, by pierwszoklasista lub nieco starsze dziecko przyjęło twoje argumenty dotyczące funkcjonalności plecaka. Chcąc zaoszczędzić małemu uczniowi zawodu podziel zakup plecaka szkolnego na dwa etapy. Najpierw wybierz się na zakupy sama i wytypuj dwa-trzy modele, które wydają się być interesujące. Dopiero w drugiej kolejności pozwól dziecku zdecydować się na jedną z twoich propozycji.