Pluskwy: jak wyglądają?

Pluskwa ma wygląd małego owada, jej rozmiar wynosi około 5-7 mm. Ciało pluskwy jest okrągłe i bardzo spłaszczone. Dzięki swojej budowie pasożyt może bytować w łóżku i jego szczelinach bez strachu przed wykryciem. Kolor pluskwy jest brązowy, jednak młode owady są zazwyczaj jaśniejsze, nawet przezroczyste. Warto odnotować, że kolor pluskiew i ich kształt może ulegać zmianie w miarę nasycenia krwią. Najedzone pluskwy stają się bardziej brunatne.

Pluskwy: jak szybko się rozmnażają?

Samice pluskwy składają około 3 jaj dziennie. Żyją kilka miesięcy, produkując w sumie 400-500 jaj. Jaja mają kolor kremowy, lekko zagięty kształt i 1 mm długości. Pluskwy odkładają je zwykle w obrębie ciemnych miejsc. Jak szybko się rozwijają jaja zależy od temperatury, pożywienia i wilgotności.

Pluskwy: jak się żywią?

Te pasożyty żywią się krwią człowieka. Na powierzchni skóry przebywają wyłącznie podczas jedzenia. Nie radzą sobie z gęstym owłosieniem, dlatego wybierają czyste części ciała, pozbawione włosów. Wkłuwają się pod skórę prawie bezboleśnie, więc rzadko da się zauważyć pasożyta na ciele. Szukają żywicieli po zapachu lub temperaturze. Ciekawe, że są najbardziej aktywne w środku nocy lub tuż przed świtem. Zbliżają się do nas, kiedy odpoczywamy lub śpimy.

Pluskwy: skąd się biorą?

Popularnym mitem jest twierdzenie, że te owady pojawiają się w zaniedbanych i brudnych domach. To nieprawda. Pluskwy wybierają czyste powierzchnie, budowa pasożytów uniemożliwia poruszanie się po nagromadzonym brudzie. Niestety, zachowanie wzorowej czystości w domu nie zmniejszy populacji pluskiew. Skąd w takim razie biorą się pluskwy? Przynosimy pluskwy w ubraniu, mogą się znaleźć w używanych meblach lub tekstyliach, podróżnym bagażu. Zwierzęta domowe również mogą być nośnikami tych pasożytów.  Najczęściej spotykanym miejscem gdzie mogą żyć pluskwy są hotele, motele, pociągi, a nawet kina.

Pluskwy: jak wygląda ugryzienie?

Pierwszym objawem, że nasz dom zaatakowały pluskwy są czerwone ślady na ciele domowników. U każdej osoby bąble mogą wyglądać inaczej. Jak podają w literaturze, ugryzienia owadów układają się w linię po trzy pęcherzyki, które bardzo mocno swędzą. Jednak w rzeczywistości wygląd ugryzienia zależy od indywidualnej wrażliwości osoby. Niektórzy po ukłuciu pluskwy mają bardzo czerwone ślady, które swędzą do szaleństwa, natomiast na innych po ugryzieniu nie pozostaje prawie nic. Eksperci zauważyli, że praktycznie zawsze ukłucia pluskwy układają się w linię prostą. Więc podobne ślady na ciele to pierwszy sygnał, który powinien zwrócić naszą uwagę.

Pluskwy: jak znaleźć gniazdo?

Pluskiew często można znaleźć na papierze, w tkaninach, drewnie, dlatego musimy zajrzeć pod materac, prześcieradło, zrobić  przegląd zagłębień i szwów, przejrzeć kołdrę, poduszki.  Następnie możemy dokonać przeglądu okolic łóżka, bo zazwyczaj pluskwy występują obok niego albo w promieniu dwóch metrów od niego. Dokuczliwe owady można znaleźć również w takich miejscach, jak: książki, odzież, tapety, pod listwami przypodłogowymi, w ścianie, w meblach (w okolicach szwów), w dywanach, w lustrach ściennych a nawet w gniazdkach elektrycznych.

Pluskwy: jak się pozbyć?

Miejsca „zamieszkania” owadów należy smarować mieszaniną nafty i olejku lawendowego, można też samą naftą albo spirytusem denaturowanym. Warto powtarzać przecieranie co 7-9 dni. Należy również bardzo dokładnie posprzątać wszystkie zakamarki mieszkania, odkurzając meble tapicerowane. Następnie musimy wyprać w wysokiej temperaturze zasłony i firany. Aby pozbyć się pluskiew, powinniśmy wyczyścić wszystkie trudnodostępne miejsca. Zwalczenie insektów w domu niestety nie jest łatwe, dlatego czasami lepiej skorzystać z usług specjalistów.

Zobacz również: