- Stworzyłyśmy z Anią PHLOV z myślą o kobietach, które dbają o równowagę i balans, odnajdując przyjemność w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych. Skóra jest naturalnym łącznikiem między naszym organizmem, a światem zewnętrznym. Promienna, nawilżona cera wiosną to efekt holistycznego podejścia nie tylko do pielęgnacji, ale zdrowia całego organizmu - podkreśla Justyna Żukowska-Bodnar, współzałożycielka PHLOV.

1. REGULARNE ZŁUSZCZANIE

Regularne złuszczanie naskórka jest ważnym elementem pielęgnacji przez cały rok. Zimą i wczesną wiosną możemy zintensyfikować tego typu zabiegi, korzystając z zabiegów z kwasami wykonywanych przez kosmetologa, a następnie regularnie stosując odpowiednie produkty do pielęgnacji domowej. W wyniku przesuszenia skóry zimą, warstwa rogowa naskórka ulega pogrubieniu. To z kolei zmniejsza efektywność naszej pielęgnacji, obniżając przenikalność składników aktywnych z używanych przez nas kosmetyków.

2. OCZYSZCZANIE SKÓRY

Oczyszczanie to podstawa pielęgnacji przez cały rok. Filtry SPF, które powinniśmy stosować niezależnie od pory roku, zwłaszcza te mineralne, są dosyć trudne do usunięcia. Gromadzą się w porach skóry razem z makijażem, kurzem, nadmiarem sebum, czy pyłami pochodzącymi z powietrza zanieczyszczonego smogiem… Dwuetapowe oczyszczanie składające się z demakijażu oraz dokładnego umycia twarzy delikatną pianką lub naturalnym żelem to najlepsze rozwiązanie. Ważne jest także to, w jaki sposób  oczyszczamy skórę tuż po przebudzeniu. Rano, by zadbać o prawidłowy mikrobiom skóry, warto postawić na delikatne oczyszczanie bez użycia intensywnych produktów myjących, oraz tonizowanie skóry z wykorzystaniem łagodnej mgiełki lub wody kwiatowej.

3. OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA I NAWILŻENIE

Wiosną spragnieni ciepła po długiej zimie, chętnie wystawiamy twarz do słońca. Bardzo ważne jest byśmy nigdy nie zapominały o zabezpieczeniu skóry przed promieniowaniem UVA i UVB preparatami z wysoką fotoprotekcją. Niezależnie od pory roku szkodliwe promieniowanie m.in. poprzez generowanie w naszej skórze dużych ilości wolnych rodników może spowodować przedwczesne starzenie się skóry i przebarwienia. Kremy z filtrem, zwłaszcza w postaci tlenku cynku lub dwutlenku tytanu, bardzo często przesuszają skórę, dlatego warto pamiętać o nałożeniu serum lub kremu nawilżającego pod produkt z filtrem.

4. NATURALNY, LEKKI MAKIJAŻ NA CO DZIEŃ

Podczas pandemii coraz chętniej rezygnujemy z mocniejszego, codziennego makijażu. Zwłaszcza wiosną i latem prym wiedzie naturalny, prawie niewidzialny make-up i dobrze nawilżona, rozświetlona cera. Dlatego wiosną wybierajmy naturalne, lekkie kosmetyki – puder mineralny, kremy BB lub kremy rozświetlające, za które cera bez wątpienia odpłaci nam się promiennym wyglądem.

5. ROLLOWANIE

Regularnie wykonywany masaż twarzy poprawia mikrokrążenie, wspiera drenaż limfy, zwiększa elastyczność skóry i koryguje owal twarzy. Taki zabieg jesteśmy w stanie przeprowadzić w zaciszu własnej łazienki przy pomocy rollera z różowego kwarcu. Wystarczy przez 10 minut swobodnie przesuwać rollerem po skórze – delikatnymi ruchami od środka twarzy na zewnątrz, według schematów, które bez problemu można znaleźć w Internecie. Wcześniej nałóżmy na skórę odżywczą maskę lub olejowe serum, a roller schłodzony w lodówce, będzie miał przyjemnie kojące działanie.  


6. ZDROWA DIETA

Nasza cera jest zwierciadłem dla naszego zdrowia, dlatego odpowiednia dieta jest niezbędnym warunkiem jej zdrowego wyglądu. Zacznijmy od wyeliminowania z diety produktów wysokoprzetworzonych, cukru, fast-foodów oraz alkoholu. Zadbajmy o dużą ilość warzyw, owoców oraz tłuszczów roślinnych. Problemy skórne są też często konsekwencją zaburzonej mikroflory jelitowej oraz nadmiernej ilości stresu. Wówczas pomocne może okazać się wdrożenie suplementacji probiotykami – ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

7. NAWODNIENIE

Nawilżanie skóry od zewnątrz jest istotne dla jej wyglądu, ale będzie wyglądała naprawdę pięknie i zdrowo tylko jeśli  nasz organizm będzie odpowiednio nawodniony. Woda oczyszcza, wspiera procesy usuwania toksyn z naszego organizmu, poprawia ukrwienie oraz zwiększa elastyczność tkanek. Cera odwodniona to cera sucha, poszarzała i szorstka w dotyku, dlatego wypijanie przynajmniej 1,5-2 litrów wody dziennie jest absolutną koniecznością, nie tylko wiosennej, ale też całorocznej pielęgnacji.

8. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści dla całego organizmu, także dla wyglądu naszej skóry. Wysiłek fizyczny poprawia krążenie, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona, a wraz z potem nasz organizm pozbywa się toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Wiosną spacerujmy i trenujmy nie tylko z myślą o zdrowiu czy szczupłej sylwetce, ale też pięknej, promiennej cerze.

9. SEN

W nocy w naszym organizmie przebiega intensywna regeneracja wszystkich komórek. Każda zarwana noc powoduje wzrost kortyzolu, hormonu stresu w naszym organizmie, który, jeśli permanentnie jest na wysokim poziomie, osłabia syntezę kolagenu i staje się przyczyną stanów zapalnych, a co za tym idzie nadreaktywności skóry. Podczas prawidłowo przebiegającego snu mechanizmy ochronne skóry nieco słabną, nie musi się w tym czasie mierzyć z czynnikami środowiskowymi, dzięki czemu, to najlepszy moment na dostarczenie jej bogatych w składniki odżywcze produktów.


10. UNIKANIE NIEBIESKIEGO ŚWIATŁA

Ekspozycja skóry na sztuczne niebieskie światło, nawet przez tylko jedną godzinę dziennie wpływa negatywnie na budowę lipidów i białek, których zadaniem jest m.in., utrzymywanie wilgoci i ochrona skóry przed zanieczyszczeniami. Światło niebieskie wnika głęboko w skórę, dlatego ochrona skóry odpowiednio skomponowanymi kosmetykami, jest ważna także podczas korzystania ze smartfona lub podczas długich godzin spędzonych przed komputerem.

Zimą nasza skóra była wystawiona na takie czynniki środowiskowe jak śnieg, mróz, smog czy suche powietrze w ogrzewanych mieszkaniach. Lato to z kolei intensywniejsze promieniowanie UVB, opalanie, morskie kąpiele, wysokie temperatury, pot, miejskie spaliny i duża wilgotność powietrza. Wiosenna pielęgnacja to okres przejściowy - moment, w którym musimy przygotować skórę do nowych wyzwań, by przez cały rok cieszyć się jej promiennym i zdrowym wyglądem.