Gleba, światło i woda są niezbędnymi elementami, bez których większość roślin nie może przetrwać. Decydujące znaczenie ma charakterystyka gleby, jej skład mechaniczny, kwasowość, przepuszczalność i zawartość składników odżywczych. Błędy w doborze substratów są źródłem dużych problemów w pielęgnacji roślin. Najbezpieczniejszą opcją dla roślin domowych jest stosowanie gotowych podłoży. Ich zróżnicowany wybór sprawia, że dla każdej rośliny można dobra odpowiedni produkt.

Dlaczego gotowe mieszanki są najczęściej lepszym rozwiązaniem?

Doświadczeni ogrodniczy i hodowcy często wolą samodzielnie przygotowywać podłoża dla swoich roślin. Oczywiście jest to wykonalne. Prawda jest jednak taka, że potrzebna jest do tego zarówno duża wiedza na temat roślin, jak i wysokiej jakości produkty takie jak torf, ziemia liściowa, ziemia darniowa, kompost czy humus, perlit, włókno kokosowe czy keramzyt. Dlatego wielu z nas wybierze jednak gotowy produkt, niż zgłębianie tajników produkcji podłoża.

Producenci oferują już nie tylko podłoża do kaktusów czy palm, ale specjalistyczne ziemie dla dracen, monster, begonii czy roślin marantowatych. Niestety, nawet najlepiej dopasowana ziemia nie zapewni nam pięknych i zdrowych roślin. Odpowiednie podlewanie oraz nawożenie są niezbędne do prawidłowego rozwoju. A jak rozpoznać czy już należy podlewać lub nawozić? Ogóle wytyczne są często niewystarczająco czytelne i w wyniku naszej niewłaściwej pielęgnacji niejedna roślina zakończyła swój żywot.

Dlatego producenci starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i znaleźć zamienniki, które, lepiej niż tradycyjne podłoże, odpowiadałby na potrzeby roślin i ich właścicieli.

Podłoże Seramis

Seramis to w 100% przyjazne dla środowiska sterylne granulki glinki. Zalety tego podłoża są liczne.

Rzadkie podlewanie. Porowate granulki działają jak naturalny system automatycznego nawadniania, pochłaniają wilgoć w stopniu większym niż ich własna waga i oddają ją korzeniom w miarę potrzeb. Dzięki temu nie przelejmy roślin. Jednocześnie korzenie roślin mają odpowiednie napowietrzenie i nie gniją.

Ponowne wykorzystanie. Granulki nie tracą swoich właściwości dzięki czemu podłoże może być używany nieskończoną ilość razy. Dodatkowo można rzadziej przesadzać rośliny, ponieważ Seramis się nie zbija.

Nie ma brudu ani nieprzyjemnego zapachu. Pleśń, bakterie i zwierzęta domowe nie są zainteresowane Seramisem. Podczas przesadzania roślin nie zabrudzicie otoczenia, a wasz kot nie będzie kopał w doniczce.

Oczywiście poza zaletami podłoże Seramis ma także wady. Granulat jest lekki, więc duże rośliny musimy sadzić w cięższych donicach, a czasem Seramis mieszać z tradycyjną ziemią, żeby dać roślinie odpowiednie podparcie.

Decydując się na to podłoże trzeba mieć na uwadze, że rośliny trzeba będzie podlewać zgodnie z wynikami wskaźnika wilgotności umieszczanego w każdej doniczce. Poza wskaźnikiem należy też nabyć specjalistyczny nawóz dla roślin, który współpracuje z granulowanym podłożem. Wszystko to sprawia, że koszt uprawy w tym podłożu może być dość wysoki.

Granulat Lechuza Pon to kolejny produkt będący alternatywą dla konwencjonalnych podłoży.

Istnieją dwa rodzaje tego niemieckiego odpowiednika tradycyjnej gleby.

TERRAPON - z humusem, pumeksem i rozdrobnioną gliną dedykowany roślinom doniczkowym oraz ogrodowym. Jego zaletą jest to, że nie musi być już ulepszany żadnymi dodatkami.

PON składa się z zeolitu, pumeksu i skał wulkanicznych. Dlatego PON Lechuza może być stosowany dla wszystkich roślin doniczkowych.

Podobnie jak Seramis podłoża Lechuza mają ograniczyć konieczność podlewania, zmniejszyć podatność roślin na choroby oraz służyć przez długi czas bez potrzeby wymiany. Zarówno TERRAPON jak i PON zawierają już nawóz, który wystarcza (jak obiecuje producent) na pół roku.