Poduszka finansowa to temat, który powinien być znany każdemu. Bezpieczeństwo finansowe to bardzo ważny aspekt życia, a brak środków może przysporzyć ogromne problemy.

Poduszka finansowa - co to jest?

Najprościej ujmując to pewien poziom oszczędności, który może zapewnić nam bezpieczeństwo w gorszych sytuacjach finansowych. Jak prawdziwa poduszka, środki te mogą uchronić nas przed upadkiem i dużymi problemami. Tego typu oszczędności to także gwarancja spokoju, mniej stresu i obawy przed nieprzewidzianymi wydatkami. To także bufor bezpieczeństwa na wypadek choroby, utraty pracy, czy innych nagłych wypadków. 

Jak zbudować poduszkę finansową?

Świat cyferek jest bezlitosny - aby odkładać trzeba zarabiać. I to zarabiać więcej, niż przeznacza się na życie. Rozpoczęcie budowania poduszki finansowej należy więc rozpocząć od gruntownej analizy swoich wydatków i próby zoptymalizowania comiesięcznie wydawanych pieniędzy. Zapewniamy, że w każdym przypadku idzie odłożyć cokolwiek. Trzeba tylko zastanowić się nad swoimi kosztami życia. 
Nie zaczniesz oszczędzać, gdy nie spłacisz swoich zobowiązań i długów. Budowanie poduszki zacznijmy więc od spłaty pożyczek, odblokowania kart kredytowych.

Poduszkę finansową można budować przy pomocy:

  • programów oszczędnościowych - wiele placówek bankowych proponuje interesujące rozwiązania w zakresie oszczędzania, np. zaokrąglanie kwot do pełnych złotówek i odkładanie różnicy na innym rachunku - nie będą to ogromne kwoty, ale wygenerują one oszczędności,
  • nieruchomości - ziemia oraz takie aktywa jak mieszkania i domy zawsze będą doskonałym zabezpieczeniem i gwarantem bezpieczeństwa finansowego, 
  • obligacji skarbu państwa - to także jedna z pewniejszych inwestycji - instytucja taka jak krajowy skarbiec to gwarancja stabilności, 
  • złota - ten kruszec nigdy nie przestanie mieć swojej wartości, choć nie wydaje się to popularna metoda oszczędzania, zapewniamy, że wiele osób wybiera właśnie lokowanie pieniędzy w złocie. 

Pamiętajmy! Środki, które gromadzimy w ramach poduszki finansowej nie powinny być wydawane na niezaplanowane wydatki, jak i na nasze „widzimisię”, czy ochoty. Pieniędzy tych po prostu nie ruszajmy, dopóki nie będzie to niezbędne. 

Przeczytaj też:

Ile powinna wynosić poduszka finansowa? 

Aby wyliczyć, jaką kwotę możemy nazwać poduszką finansową, należy spojrzeć na swoje wydatki i koszty życia. Standardowo w świecie finansów zakłada się, że poduszką można nazwać sumę od 3 do 6 miesięcznych kosztów, jakie każdy z nas generuje. Jeżeli więc co miesiąc wydajesz 2 tysiące złotych, to poduszką będzie zaoszczędzone od 6 do 12 tysięcy. Oczywiście koszty życia w różnych miesiącach są zmienne, dlatego warto spróbować wyciągnąć średnią wydatków w ostatnich miesiącach. 
Jeżeli natomiast nie żyjemy sami i prowadzimy gospodarstwo domowe wraz z rodziną, poduszką finansową nazwiemy dopiero 6-miesięczne wydatki całej familii.

Podsumowując, nie ma z góry określonej kwoty, jaką musimy odłożyć, by oszczędności zamieniły się w poduszkę finansową. Odkładanie na nią także nie ma konkretnego czasu. Zasada jest prosta: im mniejsze koszty i większa wypłata tym szybciej uzbierana poduszka i większe bezpieczeństwo. 

Zobacz również:

Poduszka finansowa = poduszka bezpieczeństwa

Rynek pracy potrafi być nieobliczalny. Ostatnie wydarzenia związane z pandemią pokazały, że sytuacja może zmieniać się, jak w kalejdoskopie. Właśnie w tym czasie poduszka finansowa jest szczególnie ważna. Zmiany na rynku z ostatnich miesięcy prawdopodobnie odbiją się bardzo dotkliwie na naszej gospodarce. Dlatego posiadanie oszczędności to coś, co zagwarantuje nam mniej stresu i większe poczucie bezpieczeństwa. 

Poduszka finansowa pod kredyt

Poduszka finansowa z reguły nie powinna być wykorzystywana jako wkład własny podczas zawierania umowy kredytowej. Poduszka ma za zadanie chronić posiadacza kredytu, w razie gdyby podczas jego trwania stało się coś niepożądanego. Banki nie są zwolennikami zawieszania kredytów, dlatego w razie problemów ze spłatą to właśnie poduszka finansowa może nas poratować. Gdy wydamy ją na np. wkład własny do kredytu hipotecznego, będziemy dźwigać duże ryzyko.