Poinsecja pochodzi z Meksyku i rejonów środkowej Ameryki. W warunkach naturalnych dorasta do 3 m wysokości. Największą ozdobą gwiazdy betlejemskiej są liście przykwiatowe (tzw. przysadki) zebrane w rozetę i otaczające właściwe kwiaty. Przysadki są często mylone z kwiatami właściwymi z powodu intensywnego zabarwienia. Istnieją różne odmiany kolorystyczne poinsecji od kremowych, różowych, żółtych, aż po najpopularniejsze – czerwone.

Odpowiednia temperatura dla poinsecji

Poinsecja do prawidłowego rozwoju potrzebuje temperatury w przedziale 18 - 21 stopni. Pamiętajmy, że temperatura nie może nigdy spaść poniżej 12 stopni, gdyż spowoduje utratę liści. Dlatego też należy unikać kupowania poinsecji na bazarach, gdzie temperatura, zwłaszcza w okresie zimowym, jest znacznie niższa - takie kwiaty nie utrzymają się długo w domu.
Zwracajmy też uwagę na ochronę kwiatu w czasie transportu - nawet krótkotrwałe wychłodzenie może mu zaszkodzić.
Liście poinsecji są bardzo delikatne, więc warto uważać, by ich nie uszkodzić.

Poinsecja w domu

Gdy poinsecja będzie już w domu, najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, z dobrym nasłonecznieniem i wilgotnością.
Pamiętajmy o temperaturze, nie może być ona wyższa niż 21-22 stopnie, w przeciwnym razie liście zaczną żółknąć i opadać.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej

Kolejna ważna sprawa to podlewanie - gwiazda betlejemska lubi wilgotne podłoże, dlatego nie możemy dopuścić do jego przesuszenia. Najlepiej nalewać wodę na podstawkę, roślina "weźmie" sobie tyle wody ile jej potrzeba.

Uwaga!
Poinsecja jest rośliną trującą! Uważajmy zwłaszcza na jej mleczny sok, który wypływa z tkanek, po ich skaleczeniu. Może zaszkodzić i dorosłym, dzieciom i zwierzętom.

Opiekując się poinsecją w ten sposób, będzie ozdabiać nasz dom aż do wiosny.

Jak pielęgnować poinsecję po świętach?

Jeśli chcemy przechować poinsecję na przyszłą zimę, po kwitnieniu obcinamy kwiatostany do kilku cm. Po pewnym czasie pojawią się nowe, zielone liście. W czasie intensywnego wzrostu podlewamy je regularnie i nawozimy.
Latem najlepiej postawić poinsecję w lekko zacienionym kącie balkonu lub ogrodu i dalej podlewać tak, by zapewnić jej wilgotne podłoże. W tym czasie liście będą cały czas zielone.
Gdy jesienią temperatura na dworze spadnie, wnosimy roślinę do domu.
Żeby poinsecja ponownie zabarwiła się na czerwono potrzebuje mniej niż 10 godzin światła dzienne. Trzeba tego pilnować, bo również sztuczne światło w pokoju lub latarnia z ulicy może zaburzyć ten cykl.

Zobacz również:

Jeśli będziemy cierpliwi i wytrwali gwiazda betlejemska na nowo zakwitnie w czasie świąt.

Przeczytaj też:

Gwiazda betlejemska - pomysły na świąteczne dekoracje ->

Dekoracje adwentowe z gwiazdą betlejemską ->

Wieniec adwentowy - jak go zrobić krok po kroku? >

Kalendarz adwentowy - 12 oryginalnych pomysłów >