tekst: Elżbieta Wichrowska

Znalazłyśmy hotele, w których na pewno nie będziecie się nudzić! Sprawdźcie, gdzie pojechać na weekend...

Pomysł na weekend w Zamku Czocha
Zamek Czocha, foto: Z. Żyburtowicz

Pomysł na weekend w zamku wiedźmina w Suchej

Z lotu ptaka przypomina bajkową twierdzę. Z bliska jeszcze zyskuje. Potężny gmach nad Zalewem Leśniańskim (Dolny Śląsk), trochę w stylu gotyckim, trochę barokowym, robi  niesłychane wrażenie. Nic dziwnego, że w jego murach kręcono m.in. film  o Wiedźminie. Historia Zamku Czocha zaczyna się w XIII w., wtedy powstała tu pierwsza warownia graniczna.  Na początku XX w. stał się on własnością bogatego przedsiębiorcy Ernsta Gutschowa, który polecił przebudować twierdzę na podstawie rycin  z 1703 r. Gutschow zgromadził w zamku ogromną kolekcję sztuki, imponujący księgozbiór i skarby, o których krążą legendy.

Dziś zamkowe komnaty można zwiedzać – gdy minie północ, przewodnicy zabierają gości do ukrytych, intrygujących zakamarków. Tajemniczą aurę zamczyska najlepiej jednak poznać, spędzając w nim noc. Hotelowe pokoje urządzone są w dawnych komnatach kryjących niejedną tajemnicę. Na własne uszy usłyszeć można lamenty duchów niewiernych żon i mężów, ukrytym blaskiem świeci Bursztynowa Komnata.

Setki metrów pod ziemią w Wieliczce

Tu wszystko jest inne. Inaczej się oddycha, inaczej płynie czas, sny są głębsze, noc czarniejsza. Chcesz spędzić taką noc w długi weekend 2016 w kopalni 135 metrów pod powierzchnią ziemi? Wybierz się do Wieliczki i zarezerwuj łóżko w Komorze Słowackiego lub Komorze Stajni Gór Wschodnich. Są to kopalniane wyrobiska zmienione w komfortowy kompleks wypoczynkowo-noclegowy.  Składają się z części rekreacyjnej (można w niej obejrzeć film, zagrać w gry zręcznościowe, poczytać książkę,  a nawet potańczyć w dyskotece).  

W drugiej części komór znajdują się miejsca noclegowe. W podziemnej restauracji zjesz pyszną kolację lub śniadanie. A zanim zapadniesz w głęboki sen, wybierz się na wędrówkę górniczymi chodnikami. Sen w kopalni soli to nie tylko wielka atrakcja, dzięki unikalnemu mikroklimatowi panującymi  w solnych wyrobiskach ma walory lecznicze.

weekend majowy 2016
serwisy firm

Niesamowity nocleg w japońskich kapsułach na Żoliborzu

Znamy je z filmów, których akcja dzieje się we współczesnym Tokio: hotele sprowadzone do minimum. Zamiast pokoi są kapsuły ułożone jedna na drugiej, przypominające plastry miodu. W każdej kapsule znajduje się łóżko i tylko tyle miejsca, żeby móc się na nim położyć. Teraz taki kapsułowy hotel, a właściwie hostel, mamy nad Wisłą, na warszawskim  Żoliborzu. To Wilson Hostel Warszawa  – pierwszy ekohostel w Polsce (do ogrzewania i podgrzewania wody wykorzystywana jest energia słoneczna, powietrze oczyszczają rośliny).

pomysł na weekend majowy 2016
serwisy firm

Hotel na weekend? Wysoko na drzewach w Nałęczowie!

Gdy byłaś dzieckiem, marzyłaś  o domku na drzewie? To marzenie możesz spełnić. Zamieszkać z ptakami kilka metrów nad ziemią,  w koronie starego grabu albo w apartamencie przytulonym do pnia jodły.  Z okna patrzeć na urwiste brzegi lessowych wąwozów, słuchać opowieści lasu. Szczęście się dopełni, gdy skorzystasz z zabiegów SPA w domu zawieszonym na drzewie, na jego  tarasie, nawet na dachu.

Hotele nad morzem: stary wiatrak na Wybrzeżu trzebiatowskim

Hotele nad morzem to nie tylko wielkie kompleksy wypoczynkowe. Wiatrak w Lędzinie koło Niechorza ma 200 lat. I wciąż działa! Drewniany mechanizm zbudowany na początku XVII w. porusza bryłą dachu ze śmigłami. A ty w przytulnym pokoju na piętrze niżej zanurzasz się w przeszłość. Takich atrakcji nie musisz szukać w Holandii czy Grecji. Są w Polsce, nad Bałtykiem. Malownicze klify  i plaża znajdują się zaledwie 2 km stąd. Możesz wynająć jeden pokój albo mieć cały wiatrak dla siebie.

pomysł na weekend
serwisy firm

Weekend na Mazurach: namioty w stylu glamour

Prywatna plaża nad jeziorem, basen z widokiem na łąki. Dodaj do tego nieograniczoną murami przestrzeń, naturę w najpiękniejszym wydaniu, tak blisko, że bliżej być nie może. Myślisz, że mieszkanie na kempingu jest dla miłośników survivalu? Nic podobnego! Namioty w Glendorii wyposażone są lepiej niż luksusowy apartament, kuchnia wyborna, obsługa staranna, SPA na najwyższym poziomie  – poczujesz się jak królowa. Glendoria  to pierwszy glamping w tej części Europy. Tu nie ma wstępu turystyka masowa, tu zaczyna się prawdziwy slow life, czyli coś o czym marzą osoby planujące spędzić weekend na Mazurach.

W carskiej solance w Białowieży

Na początku ubiegłego stulecia na polowania i wypoczynek do Białowieży przyjeżdżał car Mikołaj II. Została po nim nie byle jaka pamiątka: budynki stacji Białowieża Towarowa, zbudowanej specjalnie, aby obsługiwać przyjazdy carskiej rodziny. I pociąg – zabytkowy parowóz plus cztery wagony – stoją na stacji do dziś. W sensie dosłownym tym pociągiem nie można pojechać, ale można wybrać się nim w niezwykłą, nostalgiczną podróż  w przeszłość. Każdy z wagonów to salonka, 2- lub 3-osobowy apartament  z wystrojem, który wiernie oddaje klimat carskich salonów. Pokoje urządzono też w zabytkowej wieży ciśnień dawnej stacji kolejowej i w domku dróżnika. Jest tutaj także ruska bania – nieodzowny element każdego wschodniego domu – i elegancka Restauracja Carska  w budynku dworca. Odbywają się  w niej koncerty i przedstawienia teatralne.

pomysł na weekend
serwisy firm

Agroturystyka w otoczeniu świętych na Mazowszu 

Agroturystyka w stodole? Nic niezwykłego. Ale agroturystyka w Stodole pod wezwaniem Wszystkich Świętych jest niezwykła. Zaledwie 38 km od Warszawy, a przenosisz się  w inny świat. Dziesięć hektarów łąk, stawów, lasów i niezwykły, monumentalny budynek: idealne połączenie tradycyjnego wiejskiego budownictwa  i ultranonowoczesnego, wysmakowanego designu. Stodoła, bodaj największa w Polsce, ma rozmach: ponad 500 m2 przestrzeni, imponujące otwarte wnętrza i apartamenty – każdy urządzony inaczej, każdy ma innego patrona. Budynek może też pochwalić się ponad 100-letnią historią:  został przeniesiony na Mazowsze z Mazur, z miejsca, gdzie widniała tabliczka: „Koniec Państwa Polskiego”. Pensjonat nazywany jest też „Oczyszczalnią”, bo pobyt tutaj oczyszcza głowę zaśmieconą przez codzienne stresy, ładuje energią, inspiruje.

pomysł na weekend majowy 2016
serwisy firm

Weekend majowy na tafli jeziora Jamno w Mielnie

Domki wypoczynkowe nad brzegiem jeziora? Owszem, ale jest coś lepszego: domki pływające na jeziorze! Zaprojektowane tak, że można w nich mieszkać cały rok, bez względu na pogodę. Domek 4-osobowy ma sypialnię, kuchnię, łazienkę i dwa tarasy. Domek, w którym może spać do 8 osób, ma 2 sypialnie, salon z aneksem kuchennym, 2 łazienki, saunę i kominek. Wyobraź sobie, że zagłębiona w wygodnej sofie przy kominku, przez ogromne panoramiczne okno obserwujesz taflę jeziora, którą marszczy wiatr. Albo oglądasz sztorm na Bałtyku – brzeg morza jest oddalony zaledwie o 200 metrów. Lub w letnie popołudnie zapadasz w rozkoszną drzemkę na wodzie. Domki są wyposażone w pływające tratwy z łóżkami. Masz chęć oderwać się od rzeczywistości, odpłynąć  – dosłownie? Domki nie muszą być zakotwiczone w jednym miejscu, są przystosowane do pływania.

Pomysł na weekend już macie. W które z tych miejsc się wybierzecie?:)