Praca na własny rachunek jest marzeniem wielu kobiet, ale wystartowanie z biznesem często opatrzone jest dużą dawką wątpliwości. Wśród nich powstaje pytanie czy będę w stanie pogodzić obowiązki domowe z prowadzeniem firmy, czy będę w stanie sprostać wymaganiom rynku czy też koniec końców, zgromadzę odpowiednią ilość środków finansowych na start. Podjęcie decyzji nigdy nie jest proste, ale zgodnie z powiedzeniem, że kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana, warto wziąć głęboki oddech i na spokojnie przygotować się do realizacji planu pod tytułem: otwieram własną firmę.

Kobiecy biznes, a forma działalności

W Polsce mamy do wyboru sporo form działalności. Wśród najczęściej wybieranych na start jest jednoosobowa działalność gospodarcza, jednak nie jest to jakieś kryterium jakim powinniśmy się kierować. Wiele osób decyduje się również na spółkę cywilną, osobową lub też komandytową. Zasady funkcjonowania dwóch pierwszych znajdują się w Ustawie Prawo przedsiębiorców oraz w Kodeksie cywilnym. Ich założenie nie jest skomplikowane, stąd też nie wymaga załatwiania wielu formalności. Jest ich zdecydowanie więcej przy zakładaniu pozostałych form działalności. Te są uregulowane przepisami Kodeksu spółek handlowych. Zanim więc podejmiemy decyzję, warto dokładnie się z nimi zapoznać. 

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt czy na początku chcemy działać sami czy od razu będziemy potrzebowali pomocy pracownika. Odpowiedź na to pytanie jest niemal kluczowa na drodze do podjęcia decyzji o formie naszej działalności. Często hamulcem do zatrudnienia go są koszty na które nie wiemy czy jesteśmy przygotowani. Tu z pomocą przychodzi kalkulator wynagrodzeń płac kwoty netto i brutto. Warto wybierać aktualne, które będą w stanie podać dokładne kwoty wynagrodzenia oraz koszty zatrudnienia biorąc pod uwagę różne warianty umowy. 

Pomysł na kobiecy biznes

Warto połączyć zarabianie pieniędzy z pasją, z tym w czym czujemy się pewnie. Nie bez znaczenia pozostaje także wyjście na przeciw oczekiwaniom rynku i jego potrzebom. Czasem warto jest postawić na temat niszowy, ale równie dobrze można stanąć w szranki z konkurencją, której w danej branży nie brakuje. Jakość zawsze się obroni. 

Oto kilka pomysłów na kobiecy biznes:

- Opiekunka do dzieci/ Agencja opiekunek do dzieci - jak świat światem dzieci potrzebują opieki, a nie każdy rodzic może pozwolić sobie na zrezygnowanie z pracy zawodowej. Tu z pomocą przychodzi niania, na którą zawsze będzie zapotrzebowanie. 

- Żłobek lub przedszkole - miejsc w tego typu placówkach wciąż brakuje, bez względu na to czy jest to miasto czy też wieś.  Jeśli nasz budżet na to pozwoli, warto pomyśleć o tego typu biznesie. Otworzenie żłobka czy też przedszkola wymaga znalezienia pomieszczenia zgodnego z przepisami, jak również zatrudnienia wykwalifikowanego personelu, jednak w dłuższej perspektywie czasu inwestycja ta może okazać się bardzo opłacalna. 

- Wyroby hand made - a wśród nich biżuteria czy też dekoracje do domów przeżywają renesans popularności. Jeśli więc mamy predyspozycje do tworzenia, warto jest zainteresować się stworzeniem własnych kolekcji i pokazaniem go światu. Wszelkiej maści naszyjniki, pierścionki, plecione serwetki czy też pokrowce na poduszki, które można zrobić na indywidualne zamówienie klienta są prawdziwymi perełkami na rynku przepełnionym wyrobami masowymi, komercyjnymi.

- Poprawki krawieckie - tutaj jest naprawdę duże pole do działania. W grę wchodzi zarówno naprawianie ubrań, jak i ich tworzenie. Można postawić na projekty własne, ale równie dobrze realizować wykonane przez klienta. 

- Sklep internetowy - sprzedaż bardzo mocno przeniosła się do sieci, co daje duży potencjał do działania. W Internecie można sprzedać praktycznie wszystko - od akcesoriów do domu i biura, po produkty spożywcze, rzemieślnicze czy też ubrania oraz kosmetyki. Pozostaje tylko kwestia naszego budżetu, pomysłu i dostępu do danego towaru.

- Szydełkowanie - tego typu działanie kojarzy się w dużej mierze z czasami naszych babć, jednak obecnie jest na tyle modne, że z powodzeniem można z jego pomocą zarobić niemałe pieniądze. Tak naprawdę w tworzeniu ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia i predyspozycje. Odpowiednio wypromowane wyroby mają szansę stać się prawdziwymi hitami sprzedażowymi. 

- Branża beauty - bardzo szeroka i dająca ogromne możliwości. Co ważne, nie musimy mieć własnego salonu, aby móc wykonać np. manicure czy fryzurę, a z powodzeniem postawić na usługi mobilne. Wszystko jest kwestią zapotrzebowania i naszych indywidualnych predyspozycji.

- Usługi graficzne/prowadzenie social media/stawianie stron na WordPress - wszystkie te pomysły na biznes mają realną szansę na rozwój. Zapotrzebowanie na nie jest ogromne. Pozostaje tylko kwestia czy jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom rynku, a później już tylko pozostaje szukanie potencjalnych klientów.

Pomysł na biznes to olbrzymi krok na drodze do osiągnięcia sukcesu. Jeśli do tego dołożymy dużą dawkę motywacji, konsekwencji, jakości, odwagi oraz odpowiednich działań marketingowych, to  mamy szansę na stworzenie firmy, która będzie wyznaczać ścieżki konkurencji.