Każdego roku, 14 października to Dzień Edukacji Narodowej, nie tylko Nauczyciela, ale całej kadry i instytucji związanych z edukacją. To wyjątkowy moment, kiedy uczniowie i rodzice mogą docenić ich i podziękować za ich pracę.

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

Światowy Dzień Nauczyciela (ang. World Teacher’s Day) pod patronatem UNESCO obchodzony jest 5 października. Dzień ten proklamowany został w 1994 r. na pamiątkę podpisania w 1966 r. „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Jest okazją do podkreślenia wiodącej roli nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania.

Dzień Nauczyciela na świecie:

 •     Albania – 7 marca(upamiętniający powstanie 1. szkoły świeckiej 7 marca 1887 r. w Korczy),
 •     Argentyna – 11 września (związany ze śmiercią Domingo Faustino Sarmiento),
 •     Brazylia – 15 października,
 •     Chiny – 10 września,
 •     Czechy, Słowacja – 28 marca (w dniu urodzin Jana Amosa Komenskiego)
 •     Hiszpania – 27 listopada,
 •     Indie – 5 września (w dniu urodzin Sarvepalli Radhakrishnan),
 •     Malezja – 16 maja,
 •     Meksyk – 15 maja,
 •     Tajwan – 28 września (w dniu urodzin Konfucjusza)[8],
 •     Turcja – 24 listopada,
 •     Ukraina – pierwsza niedziela października,
 •     Korea Południowa – 15 maja (w dniu urodzin króla Sejong’a Wielkiego).

W jednych państwach ma on charakter oficjalny, w innych zwyczajowy.

Oto pomysły na trafiony prezent dla nauczyciela:

Prezent na Dzień Nauczyciela - Organizer na dokumenty

Każdy nauczyciel potrzebuje organizera na stosy dokumentów, które musi ze sobą nosić codziennie do i ze szkoły. Kartkówki, klasówki, karty prac i wiele innych dokumentów zmieszczą się w tym pięknym i poręcznym organizerze.

Prezent na Dzień Nauczyciela - Teczka na laptopa

Dzisiejsza szkoła i praca nauczyciela to praca na komputerze lub laptopie. Warto podarować nauczycielowi piękną torbę na laptop, który posłuży wiele lat i będzie wspaniała pamiątką od uczniów.

Prezent na Dzień Nauczyciela - Smartwatch

Idzie nowe, teraz zamiast zegarka większość przechodzi na Smartwatch, które oprócz godziny pokażą ilość kroków, spalonych kalorii, pomiar tętna, monitorują poziom stresu, i oczywiście pokazują godzinę z możliwością ustawienia budzika!

Prezent na Dzień Nauczyciela- kwiaty

Zawsze pięknym prezentem będzie bukiet kwiatów. Ale mamy dla Was inna propozycję. Własnoręcznie zrobione róże z liści klonu. Zobaczcie jak je wykonać, to banalnie proste!

 

 

Róże z liści klonu - krok po kroku ->>

 

 

Prezent na Dzień Nauczyciela - Karta podarunkowa

To najbezpieczniejszy prezent. Nauczyciel może sam zdecydować, co kupi za podarowaną kartę. Teraz nemal każdy sklep posiada karty podarunkowe i w zależności od budżetu klasowego, można dobrać nominał karty, oraz znając zainteresowania nauczyciela sklep, w którym będzie mógł zrealizować bon.

Prezent na Dzień Nauczyciela - Wskaźnik laserowy

Na pewno każdemu nauczycielowi zdarza się prezentować lekcje z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Taki wskaźnik to idealne narzędzie dla nauczycieli. Ma kształt niewielkiego pilota i jest wyposażone w kilka najważniejszych przycisków. Pilot umożliwia zarówno korzystanie z lasera, jak również zdalne sterowanie prezentacją multimedialną wyświetlaną na ekranie źródłowym (np. laptopie lub monitorze).

Prezent na Dzień Nauczyciela - Podkładka pod mysz

Codzienna praca przy komputerze nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Zwłaszcza nadgarstek może zostać nadwyrężony. Żeby pomóc trochę w pracy, można podarować nauczycielowi specjalną podkładkę pod mysz, tak wyprofilowana, by dłoń jak najmniej sie męczyła.
Polecamy tę ergonomiczną podkładkę pod nadgarstek - pianka zapamiętuje naturalny kształt i ułożenie nadgarstka.

Prezent na Dzień Nauczyciela - Notes

Nieodłączny atrybut nauczyciela. Ładny notes zawsze będzie trafionym prezentem.