Pchła Szachrajka

 

Chcecie bajki? Oto bajka: 

Była sobie Pchła Szachrajka

Niesłychana rzecz po prostu,

By ktoś tak marnego wzrostu 

I nędznego pchlego rodu

Mógł wyczyniać bez powodu 

Takie psoty i gałgaństwa,

 Jak pchła owa, proszę państwa. Jan Brzechwa

 

Kolorowe, wesołe, rozbrykane przedstawienie o największej krętaczce w świecie pcheł – to idealna propozycja na Dzień Dziecka. Szachrajka od lat gości na polskich scenach. Przedstawienie najnowsze, przygotowane przez Teatr Narodowy, to świetna propozycja na rodzinne wyjście do teatru.Dobry  pomysł, by razem z najmłodszymi widzami rozpocząć teatralną przygodę. Bo chociaż twórcy spektaklu zaznaczają, że jest ono przeznaczone dla widzów od lat 4, na szczęście nie ograniczają  górnej granicy wieku. 

"Pchła Szachrajka" to fantastyczne godzinne przedsatwienie, na które można zaprosić nie tylko dzieci. Wspaniale będzie się na nim  bawić i całkiem dorosła przyjaciółka, emeryt, nastolatek, albo męska część miłośników piłki nożnej. Słowem: każdy!

zdjęcie: materiały prasowe

"Pchła Szachrajka" bawi i rozśmiesza kolejne pokolenie Polaków. Ciągle jest żywa, a przedstawione w niej postacie - czy to przedstawiciele świata ludzi czy  zwierząt – jak np. Sędzia, Król, Szerszeń czy Słoń – to archetypy ludzkich charakterów.

Przedstawienie wyreżyserowała Anna Seniuk, aktorka, która sama zagrała pchłę ponad 30 lat temu. Przedstawienie ubrał w dźwięki Maciej Malecki, a główną rolę - gra, od prawie 3 lat, Ewa Konstancja Bułhak.  

zdjęcie: materiały prasowe

Jan Brzechwa, "Pchła Szachrajka" Teatr Narodowy, scena przy Wierzbowej, 

reż. Anna Seniuk, występują: Ewa Konstancja Bułhak, Kinga Ilgner, Paulina Korthals, Bartłomiej Bobrowski, Paweł Paprocki, Piotr Piksa, Kacper Matula, 11 0 12 czerwca, czas trwania: ok. 70 min, bez przerwy, dla widzów do lat 4 do 104

 

 

Jaś i Małgosia

Co się stało z Wilkiem, gdy Pan Leśniczy uratował Czerwonego Kapturka? Kim został Czerwony Kapturek, gdy dorósł? Co ma z nimi wspólnego rodzeństwo Jaś i Małgosia? Próbuje to ustalić Grupa Dochodzeniowa. Do zabawy wciąga dziecięcą widownię. I nie tylko. W zabawie chętnie biorą udział również dorośli widzowie. Baśń, na której wychowało się kilka pokoleń, w opracowaniu Jana Brzechwy  to wiele melodyjnych, wpadających w ucho piosenek (muzykę napisał Stefan Kisielewski), które chętnie podśpiewują i dzieci, i rodzice.  

zdjęcie: Michał Radwański

Jan Brzechwa, Adam Biernacki, Bartek Magdziarz, "Jaś i Małgosia", 

reż.  Adam Biernacki, występują: Agata Sasinowska, Kacper Matula, Katarzyna Kołeczek, Jarosław Sacharski, Jacek Knap, Matylda Damięcka, Krystyna Janda ( głos matki), Teatr Polonia, 1 czerwca, godz. 10, czas trwania: 50 min, dla widzów od lat 5 do 105   

 

Czerwony Kapturek 

Historia małej dziewczynki, która wysłana z koszyczkiem wiktuałów do chorej babci przeżywa największą przygodę życia – fascynuje, porusza i pobudza do myślenia kolejne pokolenie małych widzów. W wykonaniu Grupy Dochodzeniowej historia Kapturka urasta do rangi moralitetu o tym, że strach ma wielkie oczy, a przyjaźń ma tak wielką siłę, że może pokonać wszelkie przeszkody. To również opowieść o tym, że nawet z największych tarapatów możesz wyjść zwycięsko, gdy masz wokół siebie przyjaciół. Wspaniałe przedstawienie dla całej rodziny.

Zdjecie: Adam Bondarowicz

Jan Brzechwa, "Czerwony Kapturek", reż Adam Biernacki, występują: Matylda Damięcka, Katarzyna Kołeczek, Agata Sasinowska, Jarosław Sacharski, Bartek Magdziarz, Teatr Polonia, 1 czerwca, godz. 12, czas trwania: 50 min, dla widzów od lat 5 do 105

 

Alicja po drugiej stronie lustra

 

Druga część przygód Alicji opowiada historię dziewczynki, która odwiedza świat fantazji i magii. Po drugiej stronie lustra  Alicja spotyka wiele niezwykłych postaci, bajecznych stworów, wspaniale spędza czas, doskonale bawi się. A przy okazji docenia wartość dziecięcej wyobraźni – walczy, sama ze sobą, o to, by nie dorosnąć. Alicja nie chce utracić dziecięcej wrażliwości i wyobraźni. Przedstawienie to może stać się magiczną podróżą dla dorosłych widzów do krainy dziecięcej beztroski. 

Zdjęcie: Kasia Chmura-Cegiełkowska

Lewis Carroll, "Alicja po drugiej stronie lustra", reż. Przemysław Jaszczak, występują: Paulina Moś, Halina Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel, Och-Teatr, 

1 czerwca, godz. 10 i 12, 4 i 5 czerwca, godz. 12, czas trwania: 50 min, dla widzów od lat 7 do 107

 

Mały Książę

Wyruszamy na planetę B-612, w odwiedziny do Małego Księcia, który zakochał się w Róży i oswoił Lisa. Aktorzy Teatru Polskiego zapraszają wszystkie dzieci na inscenizowane czytanie fragmentów ponadczasowej i ponadpokoleniowej baśni-przypowieści o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności za "wszystko co się oswoiło".

Zdjecie:materiały prasowe

Antoine de Saint-Exupery "Mały książę", występują: Izabella Bukowska, Anna Cieślak, Piotr Bajtlik, Teatr Polski, Foyer Sceny Kameralnej, 1 czerwca, godz. 18.30, czas trwania: ok. 100 min, dla widzów od lat 4 do 104

Błękitek – mówiący wieloryb

Błękitek to animowany wieloryb. Potrafi mówić, do widza zwraca się po imieniu, odpowiada na pytania, prowadzi ożywioną rozmowę i uczy! Ale przede wszystkim ma wiele przygód – zabawnych – i tym samym wprowadza na scenę ogromną dawkę humoru.Dzieci obecne na przedstawieniu utożsamiają się z  tym waleniem i szybko zostają jego przyjaciółmi. A nawet kimś więcej -– stają się obrońcami pięknego, czystego, niezaśmieconego świata. Spektakl skierowany jest do widza od lat 3, w treści niesie  elementy edukacyjne:  mówi o ekologii, o tym jak dbać o środowisko naturalne i walczyć z zanieczyszczeniami. Przedstawienie jest pełne wartkiej akcji i humoru.

Zdjęcie: materiały prasowe

"Błękitek  – mówiący wieloryb", scenariusz i reż. Mariusz Krzemiński, występują: Jagoda Stach, Beata Sadkowska, Mariusz Krzemiński, Artur Pontek; gościnnie (głosy z offu): Piotr Gąsowski, Tomasz Knapik,  Teatr Capitol, 5 czerwca, godz. 11.00, 8 czerwca, godz. 10.30, czas trwania: 60 min, dla widzów od lat  3 do 103