Główne korzyści płynące z dobrego dopasowania biustonosza to: 1. ładnie wyeksponowane piersi, 2. odciążony kręgosłup, 3. dobrze wyprofilowana sylwetka (optycznie wydaje się szczuplejsza o kilka kilogramów). Przy doborze biustonosza każdorazowo należy uwzględniać wiele istotnych elementów.     

Oto najistotniejsze z nich:

Mierzymy prawidłowo obwód:

Obwód pod biustem - na wydechu zmierz obwód klatki piersiowej, centymetr musi płasko przylegać do ciała na równej wysokości z przodu i z tyłu, wynik zaokrąglij w dół  3 - 5 cm, ponieważ pas biustonosza jest elastyczny.

Obwód w biuście - w pozycji wyprostowanej zmierz obwód piersi w najszerszym miejscu - na wysokości brodawek. Przy obfitym biuście, pochyl się lekko do przodu i zmierz obwód w tej pozycji. Centymetr nie powinien uciskać, tylko swobodnie przesuwać się po ciele.

Jak dobrać optymalny rozmiar miseczki?

Korzystając z poniższej tabeli rozmiarów, należy wyszukać w kolumnie - właściwy rozmiar obwodu pod biustem, następnie odnaleźć obwód w biuście – w wierszach.

Przykład:

1. Obwód: pod biustem 77 cm/w biuście 92 cm – prawidłowy rozmiar biustonosza 75 C,

Zobacz również:

2. Obwód: pod biustem 67 cm /w biuście 92 cm – prawidłowy rozmiar biustonosza 65 H,

Unikaj tych błędów przy doborze biustonosza:

 1. Zbyt dużego obwodu pod biustem - zapięcie biustonosza musi znajdować się pod łopatkami, dokładnie na linii biustu. Ciężar biustu nie może obarczać głównie ramiączek, one nie powinny „wrzynać” się w ramiona.
 2. Zbyt małego obwodu pod biustem - ramiączka powinny leżeć równolegle do siebie, ewentualnie układać się lekko w literę V. Jeżeli kąt między nimi jest zbyt ostry, obwód biustonosza jest za mały.
 3. Zbyt małych miseczek - piersi nie mogą „wylewać” się górą lub z boku miseczek, środek biustonosza powinien przylegać do mostku, a miseczki nie powinny  „odpychać” łącznika biustonosza.
 4. „Wrzynania” się fiszbin w ciało - fiszbiny powinny opierać się płasko na ciele, wchodząc w naturalne zagłębienie pod piersiami. Jeżeli wrzynają się w pierś, miseczka jest nie właściwa.

Przymierzamy biustonosz, na co warto zwrócić uwagę:

Przód

 • Środek biustonosza (łącznik) ściśle przylega do ciała
 • Fiszbiny leżą bezpośrednio na ciele, a ich końcówki skierowane są do środka pachy, okalają całą pierś.
 • Ramiączka przylegają do ciała i nie wrzynają się w ramiona.
 • Całe piersi mieszczą się w miseczkach - nic nie „wypływa” .

Tył

 • Obwód biustonosza znajduje się pod łopatkami, na tej samej wysokości z każdej strony. 
 • Ramiączka biustonosza są do siebie równoległe lub układają się w kształcie litery V. Ramiączka są lekko napięte, ale nie wpijają się w ramiona. .
 • Obwód jest dopasowany, przylega ściśle, nie wciska się nadmiernie.