Porterówka to dobra odskocznia od bazujących na owocach trunków. W końcu domowe nalewki niejedno mają imię. Jak przygotować porterówkę?

Porterówka – przepis

Składniki:

  • piwo typu porter,
  • spirytus,
  • cukier,
  • cukier waniliowy,
  • dodatki wedle uznania.

Przepis na porterówkę:

  1. 1 litr ulubionego piwa typu porter podgrzewamy w garnku do temperatury około 60 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby nie dopuścić do wrzenia. Do piwa dodajemy 20 dag cukru i torebkę cukru waniliowego. Dokładnie mieszamy (nadal nie dopuszczając do wrzenia), aż do momentu rozpuszczenia cukru. Na tym etapie, możemy dodać ulubione dodatki. Piwo z cukrem odstawiamy do przestudzenia.

  2. Jeżeli dodatki mają konsystencję stałą, po ostudzeniu przecedzamy piwo przez gazę lub sitko. Dodajemy 0,5 litra spirytusu (zawartość alkoholu można zmienić, w zależności czy chcemy uzyskać słabszą czy mocniejszą nalewkę) i dokładnie mieszamy. Trunek przelewamy do butelek i odstawiamy w chłodne miejsce na minimum 7 dni. Po tym czasie, nalewka porterówka jest już gotowa do skosztowania. 

Nalewka porterówka – co można dodać?

Porterówka daje sporą dowolność w kwestii doboru dodatków. Często wybierane są goździki i cynamon, co daje trunkowi charakterystyczny, lekko korzenny posmak (dodajemy 3 goździki i rozgniecioną laskę cynamonu). Doskonale sprawdzi się też miód - do podgrzewanego piwa wystarczy dodać 100 g ulubionego gatunku. Można też wykorzystać kawę (dodajemy 3 łyżki stołowe mocnego naparu), wanilię (właściwa proporcja to dwie przekrojone laski), a nawet świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy (3-4 łyżki stołowe). Dodatki dodajemy na etapie podgrzewania piwa.

Porterówka – jak podawać?

Porterówka powinna być podawana w niezbyt dużym kieliszku, który jednak pozwoli delektować się jej smakiem. Z tego względu, kieliszki do wódki odpadają. Idealne będzie naczynie o pojemności 60 ml, z nóżką. Nalewkę można dodać do kawy lub herbaty.