"Historie" powstały na kanwie kilkunastu wspomnień  powstańców z 1944 roku. Bohaterami płyty są m.in. Alunia, Irena, Danusia, Henryk. Ich poruszające, bardzo osobiste relacje pokazują jak bardzo doświadczenie powstania odcisnęło się na życiu warszawiaków, jak potoczyły się ich powojenne losy.  Te wspomnienia wykorzystała  Natalii Grosiak przy pisaniu tekstów piosenek. Najbardziej wzruszająca była historia Aluni, którą wybuch powstania rozłączył z ukochanym Jerzym. Nie zdążyli się pobrać przed powstaniem, podczas walk – nie chcieli – bo wymarzyli sobie ślub po bożemu – w obecności rodziny i bliskich. Ponownie spotkali się dopiero po 50 latach. Alunia była od lat mężatką. Jej mąż, który znał z opowiadań żony Jurka, gdy sam zachorował, poprosił  Jurka by ten  zaopiekowania się Alunią. 

– Historie powstały na tle powstańczej tragedii, ale to współczesna opowieść o nas – o tym, jacy jesteśmy – mówi o płycie Andrzej Smolik.

Warto sięgnąć też do innych płyt "powstańczych", nagranych w latach ubiegłych. Np.na płycie "Morowe panny" współczesne piosenkarki, m.in.  Halina Mlynkova, Katarzyna Groniec, Marika, Anita Lipnicka, Paulina Przybysz opowiadają o losach kobiet w powstaniu. Muzykę napisał Dariusz Maleo Malejonek z zespołu Maleo Reggae Rockers. CD poświęconą powstaniu warszawskiemu nagrał też zespól Lao Che. W ubiegłym roku ukazał się album "Placówka'44" z muzyką Wojciecha Waglewskiego do tekstów-wierszy, które młodzi powstańcy napisali na konkurs jaki latem 1944 r. ogłosił komendant 3 Rejonu
(Grochów) VI Obwodu AK Praga mjr Tadeusz Schollenberg "Rakowski". Na płycie ich teksty śpiewają Barabara Derlak, Barbara Wrońska, Tomasz makowiecki, Organek, Justyna Świąs. 

Posłuchajcie koniecznie!