Jak czyste jest twoje czyste pranie? Technika prania tkanin krążąca ostatnio w mediach społecznościowych stawia to pod znakiem zapytania. Namaczanie pozwala na pozbycie się resztek detergentu, płynu do zmiękczania tkanin, minerałów z twardej wody i olejków do ciała z tekstyliów. 

Namaczanie ubrań – czy działa?

W ostatnich tygodniach namaczanie bielizny, zwane także stripowaniem, zyskało nową popularność. Filmiki w mediach społecznościowych pokazują użytkowników moczących prześcieradła, ręczniki i ubrania w roztworze boraksu i detergentu przez kilka godzin, co sprawia, że wanna jest pełna brązowej, brudnie wyglądającej wody. Samo namaczanie to metoda, którą pamiętają nasze mamy, babcie i prababcie. Jednak przez to, że sam proces jest naprawdę satysfakcjonujący, coraz więcej osób się go podejmuje.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Laur (@laurcarnow) Sie 16, 2020 o 6:46 PDT

Namaczanie ubrań – kiedy to robić?

Namaczanie doskonale sprawdzi się w przypadku prania ręczników, ścierek kuchennych, pościeli, odzieży roboczej, obrusów czy mocno zabrudzonych ubrań. Pamiętaj, że nie wszystkie rzeczy do prania wymagają tego zabiegu i w rzeczywistości można uszkodzić odzież. Zanim zdecydujesz się na namaczanie konkretnej rzeczy, sprawdź metkę i upewnij się, że namaczanie jej nie zniszczy. Oto, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez April  #2257778 (@illistyle) Sie 10, 2020 o 1:36 PDT

Namaczanie ubrań krok po kroku

Jeżeli chcesz uzyskać jak najlepsze rezultaty, musisz użyć naprawdę gorącej wody. Unikaj mieszania kolorów, ponieważ gorąca woda może przyczynić się do mocniejszego farbowania.

Przed namaczaniem rzeczy powinny być świeżo wyprane (na mokro lub na sucho). Następnie postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

1. Napełnij wannę (umywalkę lub duże wiadro) wystarczającą ilością gorącej wody, aby całkowicie zanurzyć przedmioty.

2. Dodaj następujące środki (w proporcji 1:1:2): boraks czyli sól sodowa kwasu borowego (ekologiczny środek czyszczący, który kupisz w Internecie), sodę oczyszczoną i dowolny detergent, który zwykle używasz do prania. Dokładnie wymieszaj np. łyżką aż mieszanina się rozpuści.

Zobacz również:

3. Włóż pranie do roztworu i pozostaw do namoczenia, od czasu do czasu mieszając, przez cztery godziny lub do całkowitego ostygnięcia wody. Brud i pozostałości przedostaną się do wody i zafarbują ją na brunatny kolor.

4. Spuść wodę i wyciśnij nadmiar płynu z przedmiotów. Następnie wypłucz je w pralce, używając tylko wody.