Osiadające na skórze zanieczyszczenia sprawiają, że staje się ona sucha i szorstka, a włosy pozbawione blasku i zdrowego wyglądu. Bariera ochronna skóry zostaje naruszona, a to z kolei powoduje jej podrażnienia i zaczerwienienia. Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu powodują również stres oksydacyjny, który przyspiesza proces starzenia się skóry. W konsekwencji wygląda ona na zmęczoną, pozbawioną witalności i elastyczności.

 

Czy w pomieszczeniach jesteśmy bezpieczni?

Okazuje się, że nasza skóra i włosy są narażone na szkodliwe działanie czynników nie tylko zewnętrznych. To, z czym spotykamy się każdego dnia w naszych domach, biurach, czy instytucjach użytku publicznego również negatywnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Większość naszego dnia spędzamy w pomieszczeniach, w których nadmuchy ciepłego i zimnego powietrza wysuszają nasze włosy, skórę twarzy i dłoni. Sztuczne oświetlenie, daje się we znaki nie tylko naszym oczom, które są zaczerwienione i nieprzyjemnie pieką, ale też skórze. Dodatkowo urządzenia biurowe emitują pole elektromagnetyczne, które wpływa na powstawanie wolnych rodników. Powstają one przede wszystkim w wyniku procesu oddychania, ale ich produkcja wynika także z oddziaływania na komórkę czynników fizycznych, takich jak promieniowanie UV, wysoka temperatura, czy także podczas metabolizmu substancji, które dostały się do organizmu. Są to m.in. związki zawarte w smogu, czy dymie papierosowym

 

STOP SMOG, czyli jak chronić się przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń i innych czynników?

Kiedy mamy do czynienia z wysokim stężeniem pyłów, często sięgamy po maski antysmogowe, które zatrzymują duży procent zanieczyszczeń. Domy czy biura wyposażamy w filtry i rośliny oczyszczające powietrze. Ale jak chronić skórę i włosy? Ważna jest z pewnością dieta bogata w antyoksydanty i witaminy. Okazuje się jednak, że są także kosmetyki, które są pomagają w walce z zanieczyszczeniami.

 

Wyjątkowy składnik – rzeżucha

Prawdopodobnie nie słyszałaś jeszcze o tym składniku w kosmetykach. Wyciąg z kiełków rzeżuchy, która kojarzy się nam przede wszystkim z wiosną i świętami Wielkanocnymi, posiada właściwości, które pomagają oczyszczać skórę z zanieczyszczeń, ale także chronić ją przed ich wchłanianiem! Jest to możliwe przez aktywowanie w skórze enzymów odpowiedzialnych za pozbywanie się z niej toksyn, a także wpływających na produkcję substancji chroniących ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

 

Życie w miejskiej dżungli

Seria kosmetyków _Element przeciw zanieczyszczeniom z wyciągiem z kiełków rzeżuchy została stworzona z myślą o osobach, które borykają się z problemem miejskich zanieczyszczeń. Antysmogowy krem na dzień z filtrem SPF 10 chroni skórę, usuwa zanieczyszczenia i sprawia, że wygląda ona młodziej. Najlepiej nakładać go na twarz rano, przed wyjściem z domu. Na kontakt z zanieczyszczeniami narażone jest całe nasze ciało, a także włosy, dlatego w tej serii kosmetyków znalazły się także maska ochronna do rąk, która można nosić przy sobie w torebce oraz odżywka i spray do włosów z filtrami UV. Dodatkowo dwa produkty oczyszczające, czyli szampon do włosów i żel peelingujący do mycia ciała zostały wzbogacone o drobinki węgla aktywnego. Węgiel jest w stanie pochłonąć tysiąc razy więcej, niż wynosi jego ciężar. Jak magnes przyciąga związki organiczne, metale ciężkie, resztki detergentów, czy produktów do stylizacji. Dodatkowo reguluje pracę gruczołów łojowych, co jest szczególnie przydatne u osób z tendencją do przetłuszczania się skóry. Ze względu na swoje działanie jest idealnym składnikiem w kosmetykach antipollution.  

Codzienną pielęgnację kosmetykami antysmogowymi warto wspierać dobrymi nawykami. Skóra, która jest odwodniona traci zdrowy blask i wygląd, dlatego trzeba pamiętać o uzupełnianiu płynów w ciągu dnia, pijąc przede wszystkim niegazowaną wodę mineralną, czy ziołowe herbatki. Oprócz tego istotny jest także ruch, ponieważ wysiłek fizyczny powoduje dotlenienie organizmu.