Pralka nie dopiera i brudzi ubrania – przyczyny

Jeżeli wasza pralka brudzi ubrania, trzeba dotrzeć do przyczyny tego problemu, a może ich być kilka.

Zanieczyszczenia

Jeżeli regularnie nie czyścimy pralki, może okazać się, że przyczyną przebarwień i plam na ubraniach są zanieczyszczenia, które gromadzą się za gumową częścią nazywaną fartuchem lub kołnierzem (to ta gumowa, okrągła część, którą widzimy gdy otworzymy drzwiczki pralki. Miejsce to jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, dlatego raz na jakiś czas powinniśmy je dokładnie wyczyścić.

Brudny dozownik

Kolejną przyczyną powstających zabrudzeń może być brudny dozownik do proszku do prania. Jeżeli nie będziemy go regularnie czyścić, a ilość zalegającego proszku będzie regularnie wzrastać to może on wydzielać nieprzyjemny zapach, brudzić ubrania, a nawet gnić.

Za dużo proszku

Dosyć częstą przyczyną plam i zacieków na ubraniach jest zbyt duża ilość dodawanego proszku do prania. Pralka może nie wypłukać całego proszku z dozownika i to może skutkować mało estetycznymi plamami.

Zobacz również:

Za dużo ubrań

Jeżeli nie dodajemy za dużo proszku to może wkładamy za dużo ubrań? Każdy program jest przystosowany do konkretnej ilości rzeczy. Jeżeli wkładamy ich za dużo, pralka może mieć problem z dokładnym wypraniem.

Kamień w bębnie

Może okazać się, że wyżej wymienione przyczyny nie dotyczą waszej pralki, a i tak ubrania nie są czyste i pachnące. Przyczyny problemu warto szukać w bębnie. Może okazać się, że znajdują się tam zanieczyszczenia lub kamień.

Zatkany filtr

Stęchły zapach prania może być spowodowany zatkanym filtrem, który odpowiada za zabezpieczenie przed zatkaniem pompy odpływowej. Filtr zbiera wszystkie okruszki, kurz i przedmioty, których nie wyjęliśmy z kieszeni. Zablokowany filtr może nie tylko wydzielać nieprzyjemny zapach, ale może przyczynić się do zalania łazienki.

Pralka plami ubrania – jak z tym walczyć?

Warto zacząć od nastawienia prania bez ubrań. Woda może w ten sposób wyczyścić bęben. Jak takie pranie powinno wyglądać? Do dozownika na proszek do prania wsypujemy opakowanie sody oczyszczonej i opakowanie kwasku cytrynowego lub trzy łyżki octu. Nastawiamy pranie na 90°C. Pamiętajmy jednak, aby wyłączyć wirowanie. Jeżeli wasza pralka ma opcję „samooczyszczenia”, możecie z niej skorzystać.

Możemy uprać ręczniki lub prześcieradło bawełniane w trybie nazywanym gotowaniem, jest to pranie w 100°C.

Wyczyszczenie filtra możemy przeprowadzić samodzielnie. Filtr znajduje się na przodzie pralki, na dole za małą klapką. Jeżeli podważymy klapkę, zobaczymy mały zakręcany korek i obok mały wężyk z korkiem – to tutaj znajduje się filtr. Aby go wyczyścić, musimy wyłączyć pralkę (wyciągnąć wtyczkę z gniazdka). Następnie podstawiamy miskę lub ręcznik i odkręcały korek – uwaga, zacznie wypływać zgromadzona woda. Wyciągamy filtr i zdejmujemy z niego wszystkie zanieczyszczenia. Następnie czyścimy go w gorącej wodzie, możemy użyć do tego płyn do mycia naczyń. Po wstępnym myciu wkładamy filtr do miski i zalewamy go wrzątkiem z dodatkiem octu, w ten sposób pozbędziemy się nagromadzonego kamienia. Osuszamy filtr i przystępujemy do zamontowania go. Najpierw wycieramy od środka komorę w której znajduje się filtr. Następnie wkładamy go z powrotem na miejsce i zakręcamy. Zamykamy maleńkie drzwiczki i gotowe!

Jeżeli na bębnie widzimy rdzę, to możemy użyć odrdzewiacza lub zgłosić się do profesjonalisty,  który w odpowiedni sposób wyczyści bęben lub oceni czy trzeba go wymienić.

Jeżeli na ubraniach pojawiają się plamy ze smaru to może to oznaczać, że uszczelki przy łożyskach osi bębna się zużyły i wymagają wymiany. Możemy zrobić to samodzielnie lub wezwać specjalistę.

Pralka brudzi ubrania – jak zapobiegać?

  • Wstawiając pranie dobieramy do niego odpowiedni program. Uratuje to nie tylko pranie przed zniszczeniem lub niedokładnym wypraniem, ale jednocześnie zadbamy o pralkę.
  • Po każdym praniu na jakiś czas zostawiamy otwarte drzwiczki, aby wnętrze pralki wyschło.
  • Regularnie czyścimy dozownik na proszek do prania, kołnierz pralki oraz sprawdzamy uszczelki.
  • Raz na dwa miesiące robimy puste pranie z dodatkiem sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego lub octu.