Bez względu na to, czy mamy dywan czy wykładzinę, musimy ją regularnie czyścić i odkurzać. Zabrudzeń lepiej nie zostawiać „na jutro”, ponieważ im dłużej będziemy zwlekać tym trudniej będzie się ich pozbyć. Jak sprzątać wykładziny?

Czyszczenie wykładzin – pomoc profesjonalistów

Wiele firm oferuje czyszczenie i pranie wykładzin. Jeżeli zdecydujemy się na taką usługę, osoba z odpowiednim sprzętem przyjedzie i dokładnie wyczyści naszą wykładzinę. Jeżeli wolimy zrobić to samodzielnie, możemy skorzystać z jednego z domowych sposobów.

Pranie i czyszczenie wykładzin – kilka zasad

Na początek kilka zasad, czyli o czym musimy pamiętać przy praniu i czyszczeniu wykładzin:

  • Używając chemicznych środków musimy przeczytać instrukcję i przetestować go w najmniej widocznym miejscu. Niektóre środki mogą odbarwiać kolor wykładziny lub całkowicie go zmieniać i lepiej sprawdzić to na małym fragmencie niż mieć nieprzyjemną niespodziankę. Zasada ta tyczy się wszystkich używanych przez nas środków chemicznych do czyszczenia wykładzin, dywanów i tapicerek.
  • Jeżeli na wykładzinie jest plama i próbujemy ją zetrzeć – nie pocierajmy jej zbyt mocno! Zamiast zetrzeć plamę możemy ją roznieść i powiększyć.
  • Zanim zaczniemy prać wykładzinę, warto ją odkurzyć.

Pranie wykładzin

Wykładzinę możemy uprać specjalnym preparatem, który dobieramy do rodzaju naszej wykładziny. Jak działają takie preparaty? Najczęściej nanosimy go na wykładzinę, tworzy się piana, którą rozprowadzamy gąbką lub szmatką. Po czasie określonym na danym preparacie usuwamy go za pomocą odkurzacza.

Pranie wykładzin na sucho

Wykładzinę możemy wyczyścić na sucho. Na wykładzinę sypiemy sodę oczyszczoną, czekamy 4-5 godzin i usuwamy ją za pomocą odkurzacza. Wykładzina będzie odświeżona, zniknie z niej nieprzyjemny zapach.

>>> Sprawdź jak domowymi sposobami wyczyścić dywan<<<

Zobacz również:

Pranie i czyszczenie wykładzin – jak usunąć plamy?

Plamy z czerwonego wina: Zaczynamy od posypania plamy solą lub proszku do pieczenia. Gdy proszek wchłonie plamę wystarczy go odkurzyć. Więcej sposobów jak pozbyć się plam z wina znajdziecie tutaj.

Plamy z tłuszczu: Plamę z tłuszczu pokrywamy talkiem, zostawiamy na kilka godzin (najlepiej na całą noc) i odkurzamy.

Plamy z kawy lub herbaty: zabrudzone miejsce obficie zwilżamy wodą i wycieramy ręcznikiem. Ważne! Nie trzyj plamy tylko ją naciskaj. W ten sposób nie rozniesiesz plamy.

Plamy z wosku: Na plamę z wosku kładziemy kilka warstw bibuły lub papieru śniadaniowego i prasujemy rozgrzanym żelazkiem. Plama powinna zniknąć bez śladu.

Zaschnięte plamy: Aby pozbyć się zaschniętych, uporczywych zabrudzeń, możemy użyć piankę do golenia.

Guma do żucia: Gumy do żucia możemy pozbyć się przykładając do niej kostki lodu. Pod wpływem zimna guma się rozkruszy.