Prasowanie ubrań zajmuje nam czasami sporo czasu i pochłania zdecydowanie za dużo energii. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, by czynność ta przebiegała znacznie szybciej.

1. Wstępem do prasowania jest pranie

To, w jaki sposób pierzesz ma znaczenie! Nie ładuj pralki do pełna. Dzięki temu ubrania nie tylko lepiej się upiorą i wypłuczą, ale również nie będą tak pogniecione. Z tego samego powodu nie powinno się prać tkanin lekkich z grubymi.

2. Suszenie ma znaczenie

Po wyjęciu ubrań z pralki trzeba je powiesić. Nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób to zrobisz. Warto się przyłożyć, bo jeżeli strzepniesz je i rozprostujesz, a potem ułożysz ładnie szwy, prasowanie będzie znacznie prostsze. Koszule i sukienki powieś na wieszakach. Spodnie powinnaś przypiąć spinaczami. Siła grawitacji będzie prostować ubrania.

3. Przygotuj się do prasowania

Znacznie skrócisz czas potrzebny na prasowanie, jeśli deskę rozłożysz w pobliżu szafy. Koszule i sukienki od razu wieszaj na wieszaki. Zanim położysz ubrania na półce, zaczekaj aż wystygną i odparują. Inaczej szybko się pogniotą.

4. Wstępna selekcja

Pranie podziel na trzy kupki w zależności od temperatury prasowania. Zacznij od tkanin, które wymagają najniższej temperatury. Potem z łatwością przejdziesz do kolejnych stopni. Dzięki temu zaoszczędzisz czas potrzebny na czekanie, aż żelazko wystygnie.

5. Nowe zastosowanie folii aluminiowej

Jeśli chcesz usprawnić prasowanie, włóż między pokrowiec a deskę arkusz folii aluminiowej. Powinien być ułożony błyszczącą stroną do góry. Dzięki temu będziesz prasować szybciej i sprawniej. Możesz też zainwestować w specjalny pokrowiec odbijający ciepło.

6.Płyny ułatwiające prasowanie

Specjalne płyny wygładzą zagniecenia i ułatwia prasowanie. Możesz je kupić w sklepie albo przygotować sama. Wystarczy zmieszać w butelce jedną część octu z czterema częściami wody. Dodaj kilka kropli aromatycznego olejku i gotowe!

Zobacz również:

7. Sposób na plisy

W ułożeniu plis pomogą Ci spinacze biurowe. Przed prasowanie zepnij je, dzięki czemu nie będą się rozsuwały. Łatwiej i dokładniej je dzięki temu uprasujesz.

8. Wełna nie lubi gorąca

Stuprocentowa wełna źle znosi kontakt z gorącym żelazkiem. Prasuj ją parą lub przez bawełnianą ściereczkę.

9. Prasowanie przez zamrażanie

Len i jeansy bywają szczególnie oporne na działanie żelazka. Zacznij od skropienia ich wodą, a następnie włóż do zamrażalnika. Podczas prasowania wytworzy się para, która ułatwi rozprasowanie silnych zagnieceń.

10. Zapomniany krochmal

Dawniej użycie krochmalu wymagało wprawy. Teraz możesz skorzystać z wersji w spray'u. Ten sposób sprawdzi się przy mankietach i kołnierzykach koszul. Łatwiej je wyprasujesz i dłużej nie będą się gniotły.

11. Pomysłowe gadżety

Termoizolacyjna rękawica z metalizowaną powierzchnią ułatwi prasowanie klap i kołnierzyków. Streamer pozwoli Ci w łatwy i szybko sposób odświeżyć ubrania już na wieszaku. Specjalna siateczka sprawi, że ciemne ubrania nie będą się świeciły po uprasowaniu. Czemu nie korzystać z tak pomocnych wynalazków?