1. Stylowa porcelana

Taki prezent na ślub to zawsze dobry pomysł. Zamiast klasycznej zastawy wybierz jednak coś mniej zobowiązującego - złożony z kilkunastu elementów serwis może okazać się kłopotliwy (nie wiadomo, czy będzie pasował do innych naczyń, ani czy młoda para będzie miała go gdzie przechowywać). Dekoracyjny wazon lub mały zestaw kawowy dla dwojga to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja. Postaw na szlachetną klasykę w wydaniu Rosenthal – na przykład słynne wazony Paper Bag - albo na nieco bardziej eksperymentalne, ale równie eleganckie propozycje polskich projektantów: Marka Cecuły (Ćmielów Design Studio), Bartka Mejora czy Ende Ceramics.

2. Weekendowy pobyt w SPA

Po organizacji tak dużego przedsięwzięcia jak wesele, młodej parze z pewnością przyda się trochę odpoczynku. Voucher na weekendowy pobyt w SPA to jeden z najbardziej uniwersalnych prezentów na ślub, który powinien zadowolić zdecydowaną większość obdarowanych. Ceny dla jednej osoby zaczynają się od 300 zł, a w internecie nie brakuje atrakcyjnych ofert. Wybierając je warto jednak zwrócić uwagę na zakres zabiegów w ramach oferty i oceny gości, którzy już odwiedzili to miejsce.

3. Designerski klasyk

Nowożeńcom, którzy cenią piękne wnętrza lub pracują w branży kreatywnej sprezentuj jeden z najbardziej pożądanych klasyków designu. Słynny czajnik z gwiżdżącym ptaszkiem od Alessi, kultowy otwieracz do wina Alessandro M. - albo zaprojektowany przez Charles’a i Ray Eames kolorowy wieszak z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku. W sklepie MoMA znajdziesz też specjalną sekcję, w której nie brakuje designerskich podpowiedzi na stylowy ślubny prezent.

4. Ręcznie wykonany album ze zdjęciami

Dopracowany, spersonalizowany album ze zdjęciami wykonany ręcznie to dobry pomysł dla bardzo bliskich przyjaciół. Możesz w nim pokazać Wasze wspólne zdjęcia z lat przed ślubem, fotografie z dzieciństwa i mnóstwo pamiątek. Raczej nie polecamy wykonywania albumu u fotografa (choć większość z nich oferuje takie usługi), więc jeśli nie masz zdolności manualnych lepiej wybrać osobę, która zajmuje się rękodziełem. 

5. Praktyczne - ale także stylowe - akcesoria do kuchni

W przeciwieństwie do domowych akcesoriów, które mogą się okazać zupełnie nietrafione, te do kuchni będą zdecydowanie bardziej praktyczne. Choć najprawdopodobniej i tak wylądują w kuchennej szafce, warto postarać się, by były nie tylko funkcjonalne i trwałe, ale również pięknie zaprojektowane. Jako stylowy prezent na ślub idealnie sprawdzi się na przykład naczynie żaroodporne zaprojektowane przez duńskiego rzeźbiarza Jensa Quistgaarda, czy szklany garnek dostępny w sklepie MoMa.

6. Warsztaty z gotowania

Idealny prezent dla młodej pary z pasją, która lubi aktywnie spędzać czas. Równie dobrze mogą to być jednak warsztaty z tańca, nurkowania, jazdy konnej lub fotografowania – grunt, żeby dobrze dopasować rodzaj aktywności do upodobań nowożeńców.

7. Abonament na wino

Elegancki pomysł dla tych, którzy cenią dobre wino - i lubią testować nowe smaki. W ramach wykupionego abonamentu co miesiąc otrzymujemy dwa nowe gatunki wina oraz lokalne Taką opcję proponuje m.in. sklep Mabouteille, który ma w swojej ofercie wina z małych francuskich winnic wyprodukowane w ekologiczny sposób. Przy jednomiesięcznej subskrypcji to koszt ok 115 zł, decydując się na pół roku za jeden miesiąc zapłacimy 90 zł.

Zobacz również:

8. Voucher wycieczkowy

I nie musi to być wcale voucher na konkretną wycieczkę. Bardziej neutralny będzie bon na przeloty w ramach jednej linii lotniczej, który nowożeńcy będą mogli wykorzystać niezależnie od tego, czy planują romantyczny weekend w Rzymie, czy też woleliby polecieć na kilka dni do Paryża.

Ile powinien kosztować prezent na ślub?

Wartość prezentu na ślub z reguły waha się między 500-600 zł od przyjaciół i znajomych po nawet kilka tysięcy złotych (od najbliższej rodziny). Przyjmuje się, że w kopercie powinna znaleźć się mniej więcej równowartość tzw. talerzyka - czyli kosztu weselnego poniesionego na jednego gościa. W przypadku pary to obecnie około 600 zł. Wartość prezentu od rodziców chrzestnych, dziadków czy rodzeństwa z reguły jest nieco wyższa - średnio wkładamy do koperty 1000 zł. Podobną kwotą obdarowują młodych rodzice - o ile nie współfinansują wesela. W takiej sytuacji nie ma potrzeby by dodawać do tych kosztów koperty - wystarczy drobiazg, pamiątka, która będzie przypominać o tym dniu (na przykład ręcznie robiona kartka). W przypadku prezentów niepieniężnych najlepiej wziąć pod uwagę podobną lub trochę niższą kwotę.

Jakie opcje warto wziąć pod uwagę wybierając prezent ślubny? Oto 8 propozycji w dobrym stylu >>>

--

Zobacz też: Rocznice ślubu - nazwy i prezenty >>>