Przyglądając się naszym paznokciom, możemy wiele wyczytać z tego co dzieje się w naszym organizmie. Dieta oraz styl życia determinują również stan paznokci. Warto więc zastanowić się nad możliwymi niedoborami witamin i minerałów, które determinują ich zły wygląd. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę przyglądając się swoim paznokciom? Poznaj najczęstsze problemy z paznokciami.

Problemy z paznokciami - Białe plamki

Jeśli zauważyłaś takie zmiany to znaczy, że twój organizm potrzebuje m.in. wapnia lub cynku. Pierwszy z nich znajdziesz m.in. w produktach mlecznych, natomiast drugi w wieprzowinie, wołowinie, migdałach, pestkach dyni i  kaszy gryczanej.

Problemy z paznokciami - Poprzeczne i podłużne prążki lub bruzdy

Mogą być wynikiem uszkodzenia macierzy paznokcia lub objawem chorób np. układu krążenia, łuszczycy lub być wywołane zmianami hormonalnymi i zaburzeniami metabolizmu. W takich przypadkach warto zgłosić się do lekarza. Ale należy też pamiętać, że czasem powstają z tak błahego powodu jak odwodnienie organizmu. Rozwiązaniem tego problemu może więc być picie 1-2 litrów wody dziennie. Niedobór żelaza sprawia, że na paznokciach pojawiają się charakterystyczne podłużne rowki. Jego doskonałym źródłem jest wątróbka, fasola, groch, brokuły i otręby pszenne. W tym przypadku pomoże więc zbilansowana dieta i obserwowanie sygnałów, jakie daje nam organizm.

Problemy z paznokciami - Żółta płytka

Czasem paznokcie przybierają żółtą barwę po prostu od lakieru jakim pomalowaliśmy płytkę. Jeśli nie użyjemy bezbarwnej bazy, żółty kolor powstanie po zmyciu czerwonego lakieru. Barwa ta zniknie wraz z odrastaniem paznokcia. Jeśli jednak kolor utrzymuje się dłużej, może to świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej (najczęściej u stóp) lub być wywołane przyjmowaniem niektórych leków, np. beta karotenu.

Problemy z paznokciami - Łamliwe paznokcie

Kruche i łamliwe paznokcie mogą być wynikiem nadmiernych kontaktów rąk z detergentami lub częstego używania zmywacza do paznokci z acetonem. Często też są po prostu objawem ubogiej diety. Aby je wzmocnić, warto zwrócić uwagę na cynk, cysteinę i metioninę, których źródłem są jaja, ryby, nasiona sezamu. Należy też zadbać w diecie o witaminę A oraz żelazo, które sprawiają, że paznokcie są mocne i wytrzymałe, o równej fakturze. Biotyna z kolei pobudzi wzrost paznokci, a u osób z kruchą płytką zwiększy ich grubość, co korzystnie wpłynie na ich wzmocnienie.

Problemy z paznokciami - Rozdwajanie się paznokci

Przyczyną tego problemu może być używanie np. metalowych pilników, które powodują mikrouszkodzenia płytki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą szklane, które uszczelniają mikrourazy i pęknięcia jej brzegów. Za rozdwajanie się paznokci odpowiedzialne jest również przesuszenie płytki i częste kontakty z detergentami. Dlatego należy pamiętać o nawilżaniu dłoni (nie zapominając o paznokciach) oraz używaniu gumowych rękawic podczas prac kuchennych.

Jak wzmocnić paznokcie?

1. Regularne nawilżanie i złuszczanie. Wybieraj kremy nawilżające do dłoni i paznokci - i nie omijaj ich podczas wklepywania kremu w dłonie (często o tym zapominamy). Zaopatrz się też w oliwkę lub inny preparat zmiękczający i nawilżający skórki. Raz w tygodniu zrób paznokciom peeling - a potem posmaruj je odżywką. Po eksfoliacji, odżywcze substancje będą się lepiej wchłaniać w płytkę.

Zobacz również:

2. Masaż olejem rycynowym. Domowe sposoby na mocne paznokcie mogą być równie skuteczne jak gotowe odżywki. Sprawdzonym remedium na łamliwe i rozdwajające się paznokcie jest na przykład olej rycynowy. Wystarczy raz dziennie (najlepiej wieczorem) wmasować w płytkę odrobinę olejku i odczekać aż wsiąknie. Po około tygodniu powinnaś zauważyć pierwsze efekty.

3. Suplementy diety. To skuteczny sposób na niedobór określonych witamin i minerałów. Wybieraj preparaty z witaminami, cysteiną, metioniną, a także cynkiem, kwasem foliowym i żelazem. Suplementacja korzystnie wpływa na stan paznokci, ich budowę, fakturę i wzrost, sprawa też, że są mocniejsze i grubsze.

--

Zobacz też: 6 sposobów na piękne paznokcie i zadbane dłonie >>>

Najmodniejszy manicure na lato 2017 >>>