Prosaki - czym są?

Prosaki przybierają postać bardzo małych, dość twardych kulek, które charakteryzuje biały lub delikatnie żółty odcień. Te niechciane grudki najczęściej pojawiają się w rejonach twarzy, szczególnie w okolicach oczu. Choć nie bolą, ani nie powodują dyskomfortu fizycznego, to jednak są widoczne i ciężko kamuflować je makijażem. Niedoskonałości tych najlepiej nie próbować wyciskać, ani pozbywać się na własną rękę. Zajmują bowiem delikatne obszary na twarzy - skóra okalająca oczy jest niesamowicie wrażliwa.

Prosaki to nic innego, jak zrogowaciały mieszek włosowy w naszej skórze, który uniemożliwił ujście sebum z gruczołu produkującego łój. Gromadząca się substancja z czasem wysusza się i przybiera formę stwardniałej grudki.

W walce z prosakami musimy przede wszystkim postawić na dokładną, codzienną pielęgnację twarzy. Najważniejszym orężem jest skuteczny, oczyszczający demakijaż oraz stosowanie delikatniejszego o make-upu na co dzień. Rozwojowi prosaków sprzyja gruba warstwa pudru i podkładu. Warto też zaopatrzyć się w lekki krem nawilżający aby samemu nie nakładać kolejnej, tłustej warstwy na swoją skórę twarzy. Pomocne przy pozbywaniu się tych niedoskonałości będą także wszelkie formy peelingu oraz próby złuszczania naskórka. Tutaj pomóc może kwas migdałowy lub glikolowy. Pamiętajmy jednak, że w doborze takich specyfików powinien pomóc nam kosmetolog. Miejmy także na uwadze, że jednorazowo zastosowany element pielęgnacji może nie przynieść pożądanych efektów. Należy uzbroić się w cierpliwość i pokłady systematyczności. Jeśli natomiast zdecydujemy się zwalczać prosaki w gabinecie profesjonalisty, warto poszukać specjalisty wykonującego mikrodermabrazję lub oczyszczający peeling chemiczny. Nie decydujmy się na tego typu zabiegi latem, czy wiosną! Skrajnie niska temperatura lub silne słońce mogą dodatkowo uszkodzić naszą skórę świeżo po wizycie u eksperta.

Kaszaki - charakterystyka niedoskonałości

Kaszaki są zmianami, które często mylnie nazywa się także prosakami. Chociaż sposób ich powstawania jest podobny, to jednak zmiany te są zdecydowanie większe niż bywają prosaki. Nie ma reguły, co do twardości kaszaka, często też przybierają ciemniejszy kolor. Ich rozmiar potrafi osiągnąć nawet do kilku centymetrów w średnicy! Często, gdy kaszaki rozrosną się do takich rozmiarów, może dojść do zakażenia, a w efekcie pojawienia się bólu i zaczerwienienia. Kaszaki raczej nie dotykają dzieci, co także odróżnia ich od prosaków.

Powodów powstawania kaszaków doszukiwać można się w źle dobranej pielęgnacji:

  • zbyt intensywnie stosowanych peelingów, które mogą uszkadzać nasz naskórek,
  • używaniu oleistych kremów, które sprzyjają zatykaniu się gruczołów,
  • braku odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy - zbyt mała ilość stosowanych produktów oczyszczających i złuszczających,
  • zbyt intensywnym opalaniu się, szczególnie wśród osób starszych.

W walce z tym typem niedoskonałości na pewno pomoże nam także wizyta u dermatologa. Często wizyta może skończyć się receptą na leki sterydowe lub antybiotyki, które wesprą naszą skórę farmakologicznie i zahamują pracę gruczołów łojowych. Zabiegi stosowane przez specjalistów to najczęściej nakłuwanie kaszaka i dalsze oczyszczanie skóry, lub zamrożenie zmiany - czyli zniszczenie jej w procesie zamrożenia - krioterapii.

Tłuszczaki - wróg naszej cery

Tłuszczaki to zmiany skórne, które w omawianym trio wydają się być najbardziej dotkliwe. Są to bowiem drobne guzy na naszym ciele, które mimo braku nowotworowego charakteru, stanowią pokaźne zlepienie komórek tłuszczowych otoczonych powłoką odróżniającą tłuszczaki od innych, nowotworowych zmian. Są one nieszkodliwe dla naszego zdrowia, gdy pojawiają się pod powierzchnią skóry. Jeśli jednak powstaną w sąsiedztwie narządów wewnętrznych, mogą zacząć stanowić ryzyko dla zdrowia i problemy.

Najczęściej przybierają okrągłą formę, przypominającą kulę pod skórą, sięgającą do kilku centymetrów średnicy. Pojawienie się kaszaka nie przysporzy nam bólu. Poznamy go, gdy nasza zmiana będzie dawała się minimalnie przesuwać pod skórą. Na szczęście najczęściej występuje pojedynczo, jego wzrost także jest bardzo wolny. Najczęściej dotykają osoby po 40 roku życia, a ich przyczyny powstawania upatruje się w genetycznych predyspozycjach. Niestety, częściej tłuszczaki pojawią się także u osób borykających się z dodatkowymi kilogramami.

Tłuszczaki, w odróżnieniu od kaszaków i prosaków nie pojawiają się w okolicach twarzy. Zmiana ta najczęściej występuje na ramionach, szyi, plecach, czy udach. Tłuszczak rozrasta się tuż pod skórą, jednak na szczęście nie zmienia jej barwy, ani w żaden sposób na nią nie wpływa. Jeśli jednak zauważymy, że pod naszą skórą utworzył się więcej, niż jeden tłuszczak, lub zmiany wykazują jakąkolwiek wrażliwość - koniecznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Tłuszczaki bowiem mają wspólne cechy z innymi zmianami nowotworowymi, dlatego warto mieć je pod kontrolą specjalisty.

 

Zmiany skórne i niedoskonałości potrafią stanowić wielką bolączkę, a nawet powód do kompleksów i spadku pewności siebie. Dlatego warto poszerzać swoją wiedzę, by zawsze wiedzieć, z jakimi typami problemów się mierzymy. Taka wiedza pozwoli nam skuteczniej dobrać sposoby pielęgnacji i przeciwdziałania - dzięki temu ze zwiększoną mocą zaatakujemy niepożądane zmiany!